Bu Yaz Mutlaka Gitmeniz Gereken 7 Tiyatro Oyunu

Buradasınız

Yaşa 29 Temmuz 2019

 

İzleyicisini ilk andan itibaren içine alan tiyatro, en keyifli sahne sanatlarından biri. Gerek oyuncu performansları gerek senaryosu gerekse atmosferiyle pek çok oyun yaz ayı boyunca tiyatro severler için sahnelenecek. Biz de bu yaz mutlaka gitmeniz gereken 7 tiyatro oyununu sizler için yazdık. 

1. Frida / Duru Tiyatro - İstanbul 

20. yüzyılın en büyük sanatçılarından olan Frida Kahlo, bugün bile eserleri ve hayat hikayesiyle günümüz sanatçılarına yön veriyor. Meksikalı Ressam Frida Kahlo’nun aşkla, acıyla ve mücadeleyle dolu yaşamı Melike Aslı Kılan’ın performansıyla seyirciye aktarılıyor. 16 Temmuz’da sahnelenecek oyunun yönetmenliğini de Melike Aslı Kılan yapıyor. 

2. Satranç / Profilo KM - İstanbul

Avusturyalı Yazar Stefan Zweig’in Satranç isimli kitabından uyarlanan bu oyunu İpek Daştan hem yönetiyor hem oynuyor. 23 Temmuz’da seyircisiyle buluşacak olan tek kişilik oyun, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir otel odasında tutulan Dr. B’nin iç dünyasında yaşadıklarını aktarıyor. Oyunda, faşizmin bireye ve topluma etkileri de mercek altına alınıyor.

3. Kibarlık Budalası / Artısahne - İstanbul 

Usta Sanatçı Haldun Dormen’in sahnelere döndüğü Moliere’nin aynı isimli eserinden uyarlanan oyun, dokuz yıldır seyircisiyle buluşmaya devam ediyor. 17. yüzyıl Fransa’sında geçen oyunda Mösyö Jourdain’in asilzade olma amacı anlatılıyor. Çok zengin ancak bir o kadar da saf olan Mösyö, amacına ulaşmak için pek çok kez komik duruma düşer, ancak pes etmez. Moliere’nin efsane karakterinin Haldun Dormen’in eşsiz oyunculuğuyla birleştiği oyunda Göksel Kortay, Anıl Yürek, Hakan Altıner, Burcu Akyürek ve Caner Tör de rol alıyor. Oyun, 23 Temmuz’da perdelerini açacak.

4. Suit - Düğün Dündü Bugün Bugün / Duru Tiyatro - İstanbul

İddialı oyuncu kadrosuyla dikkat çeken bu komedi oyunu iki perdeden oluşuyor. Robin Hawdon’un kaleme aldığı oyunda Melis Kaygılaroğlu, Ümit Kantarcılar ve Begüm Öner gibi başarılı sanatçılar yer alıyor. Oyunun yönetmenliğini ise Eyüp Emre Uçaray yapıyor. 27 Temmuz’da Duru Tiyatro’da sahnelenecek olan oyunda, bir otel suitinde evlilik törenlerine hazırlanan çiftin başına gelen komik olaylar aktarılıyor. 

5. Küllerin Arasından / ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu - İstanbul

Haldun Dormen’in hem yazıp hem rol aldığı “Küllerin Arasından”ın yönetmenliğini Kerem Atabeyoğlu yapıyor. Sanat hayatında 65 yılı deviren usta tiyatrocu Haldun Dormen, oyunda hep merak edilen “sahne arkası”nı anlatıyor. Sahneye çıkıp perdenin açılmasına kadar geçen sürede yaşanılan olayların izleyiciye aktarıldığı Küllerin Arasından, 6 Ağustos'ta İstinye’de Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu’nda seyircisiyle buluşuyor. Oyunda Haldun Dormen’in yanı sıra Almıla Uluer, Emre Taşkıran, Defne Yılmaz, Hamit Mutlu ve Murat Buyruk da rol alıyor. 

6. Sanat Yemekte Yenir Mi? / ENKA Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu - İstanbul

Burçin Oraloğlu, Arda Meriçciler ve Deniz Gökçer gibi ünlü isimlerin sahneye taşıyacağı “Sanat Yemekte Yenir Mi?”, izleyicisini 30’uncu evlilik yıl dönümlerini kutlayan çiftin yemek masasına davet ediyor. 8 Ağustos’ta tiyatro severlerle buluşacak olan oyunun yönetmenliğini Zeliha Berksoy yapıyor. 

7. İkinci Bahar / Profilo KM - İstanbul

Romantizm ve komedi unsurlarının aynı anda yer aldığı bu oyunda, 56’ncı sanat yılını kutlayan usta oyuncu ve tiyatro sanatçısı Cihat Tamer rol alıyor. Belirli bir yaştan sonra her şey için geç olduğunu düşünen insanların yaşadıklarının yansıtıldığı, Alfonso Paso tarafından kaleme alınan “İkinci Bahar” Serkan Budak tarafından yönetiliyor. Cihat Tamer’in yanı sıra Bedia Ener’in de rol aldığı oyun, 22 Ağustos’ta seyircisiyle buluşacak.

Kaynak:

http://www.biletix.com/anasayfa/ISTANBUL/tr

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.