Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Bu Sonbaharda Tadını Çıkarabileceğiniz 5 Tiyatro Oyunu
Bu Sonbaharda Tadını Çıkarabileceğiniz 5 Tiyatro Oyunu

iyihisset.com

01 Eki 2019

 
Dünyanın en eski sahne sanatlarından biri olan tiyatronun çok geniş bir izleyici kitlesi bulunuyor. Küçükten büyüğe herkese hitap eden tiyatrolarda yazılan pek çok oyun izleyicinin beğenisine sunuluyor. Özellikle Türkiye’de gerek senaryo gerekse oyuncuları açısında tiyatro oldukça gelişen bir sanat. Biz de bu vesileyle sonbaharın tadını doyasıya çıkarabileceğiniz 5 tiyatro oyununu sizler için yazdık. 

1. Oblomov / Barış Manço Kültür Merkezi - İstanbul
 
Oyunculuğuyla dikkat çeken Rusya Anton Çehov ve 2019 Ekin Yazın Dostları ödüllü oyuncu Erdem Topuz’un da rol aldığı Oblomov, ikinci sezonda yine seyircisiyle buluşuyor. Ivan Gonçarov'un eserinden uyarlanan oyunda, kendini eve kapatan zeki ve komik Oblomov karakterinin arkadaşları ve uşağıyla olan diyalogları anlatılıyor. Oblomov’un sosyalleşmesi için geçtiği ikna süreci izleyiciyi güldürmeyi başarıyor. Erdem Topuz, Arzu Suriçi Kireççi, Cüneyt Vural, Çağatay Varol ve Işık Tolgay’ın oyunculuklarıyla taçlanan Oblomov’u 3 Ekim’de Barış Manço Kültür Merkezi’nde izleyebilirsiniz. 

2. Tak Tak Takıntı / Caddebostan Kültür Merkezi - İstanbul
 
Efsane tiyatro sanatçısı Ali Poyrazoğlu’nun kendisiyle özdeşleşen oyunu “Tak Tak Takıntı” bu sezon tiyatro sahnelerine geri dönüyor. Oyun, gündelik yaşamda fark etmediğimiz ya da sıradan sandığımız olaylara farklı bir açıdan bakmamızı ve küçük detayları fark etmemizi sağlıyor. İki perdeden oluşan oyunun yönetmenliğini de Ali Poyrazoğlu üstleniyor. 3 Ekim’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde sezonu açacak olan Tak Tak Takıntı’yı daha sonra başka sahne ve şehirlerde de izlemek mümkün olacak. 

3. Vee Perde / Yasemin Yalçın Sahnesi - İstanbul
 
“İnce İnce Yasemince” ile milyonları ekranlara kilitleyen usta oyuncu ve tiyatrocu Yasemin Yalçın ve kendisi gibi oyuncu olan eşi İlyas İlbey’in Neil Simon’ın “Sunshine Boys” hikayesinden yola çıkarak sahnelediği oyun, iki eski komedyen olan Cahide ve Adnan’ın hikayesini anlatıyor. Uzun yıllar sonra ikiliye gelen bir televizyon programı teklifiyle hikaye hareketleniyor. Yasemin Yalçın ve İlyas İlbey’in “Vee Perde” isimli oyunu, 4 Ekim’de Yasemin Yalçın Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 

4. Ferhangi Şeyler / Kadıköy Halk Eğitim Merkezi - İstanbul 
 
Ferhan Şensoy’un efsaneleşen oyunu Ferhangi Şeyler, 33. yılında 2 bin 400’üncü oyununu sergileyecek. Dünyada en çok oynanan tiyatro oyunu unvanını elinde bulunduran Ferhangi Şeyler, hepimizin hayatın içinde görmeye alışkın olduğu karakterlere yer veriyor. Oyunda gündelik konulara, komşuluk ilişkilerine ve siyasi konulara yer veriliyor. Ferhan Şensoy’un oyunculuğuyla devleşen Ferhangi Şeyler, 10 Ekim’de Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde perdelerini açıyor.
 
5. Dali’nin Kadınları /  Trump Kültür ve Gösteri Merkezi - İstanbul
 
Döneminin en büyük sanatçılarından olan ve kendinden sonra gelen nesli etkileyen Salvador Dali’nin özel hayatını efsanelerle hikayeleştiren bu oyunda Frida Kahlo, Marilyn Monroe, Edith Piaf ve Virginia Woolf karakterlerini aynı sahnede göreceksiniz. Çarpıcı bir üslupla beyaz perdeye aktarılan bu absürt komedi türündeki oyun, izleyici ilk anından son anına kadar güldürmeyi başarıyor. Ali Düşenkalkar’ın yönettiği oyunda Hande Soral, Hatice Aslan, Gülin İyigün, Açelya Devrim Yılhan ve Devrim Nas yer alıyor. Erdi Işık’ın yazdığı oyun, 11 Ekim’de Trump Kültür ve Gösteri Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

Kaynak: 
http://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/tr

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.