Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Bahçenizi ve Evinizi Güzelleştirecek 10 Dekorasyon Önerisi

YAŞA02 Temmuz 2017

Yaz geldi. Çiçekler açıyor, gökyüzünü kaplayan bulutlar dağılıyor ve güneş sımsıcak yüzünü daha fazla göstermeye başlıyor. Doğanın huzur dolu hasat zamanı geliyor. Yaşam, doğanın canlanmasıyla yeşil ve mavi başta olmak üzere tüm renklerine kavuşmaya hazırlanıyor… Peki ya siz ve eviniz yaza hazır mısınız? Özellikle de bahçeniz. Bahçeli evin zevki bir başka çıkar yorgun zamanlarda. Ayaklarınızı uzattığınızda huzur dolmanızı sağlayacak bu iki özel alan içinde halen sizi mutlu edecek ufak dokunuşları mı arıyorsunuz? İşte sizin için bir araya getirdiğimiz birkaç dekorasyon önerisi…

Evinizi Renklendirin

Çokça vakit geçirdiğiniz odaları ve diğer yaşam alanlarını farklı renklere boyayarak evinizi ferahlatıcı bir mekana dönüştürmeniz mümkün. Bunun için boyaları satın alabileceğiniz yerlerdeki mimarlardan ya da doğrudan internet üzerinden de ilham alabilirsiniz.

evinizi renklendirin

Bahçenizi Farklı Objelerle Dekore Edin

Eğer eviniz bahçeliyse ya da geniş bir balkona sahipseniz, yaz akşamlarında sevdiklerinizle buralarda vakit geçirmek gibisi yoktur. Bahçenizde yapacağınız küçük dekoratif dokunuşlarla, tasarım harikaları yaratabileceğinizi unutmayın. Evinizde kullandığınız basit eşyalar, dekorasyon için sanatsal birer malzeme olabilirler. 


Yaratıcılığınızı Konuşturun

Kıştan çıkmanın verdiği rahatlıkla terliklerin özgürlüğünü ilan edebilir ve çizmelerinizin güzel görüntüler oluşturmasına izin verebilirsiniz.

yaratıcı olmak

Deniz Kabuklarıyla Doğal Bir Ortam Yaratın

Yaz tatilleriniz sırasında sahilden topladığınız deniz kabukları da hem evinizi hem de bahçenizi süsleyecek birer malzeme olabilir. Her ne kadar denize uzak olsanız da rüzgardan sallanan deniz kabuklarının sesi sizi bambaşka diyarlara götürebilir. 

Renk Kombinleriyle Oynayın

Birçok alanda, mekanda ve üründe yazın ana teması kum, güneş ve denizdir. Beyaz ve mavi sıklıkla karşımıza çıkan renklerdir. Siz de bu fikirden hareketle renklerinizi ve kombinlerinizi, yazın sakin ortamını ve güneşin enerji, canlılık veren etkilerini yansıtacak şekilde seçebilirsiniz.

renk kombinleri

Salıncağın Dayanılmaz Hafifliği

Bahçenizin ortasına kuracağınız bir salıncak, yaz aylarında açık havada kitap okumak ya da müzik dinlemek için birebir. Kendinizi ılık rüzgarın etkisine bırakabileceğiniz bu keyifli ortamda şekerleme yapmak gibisi de olmayacaktır. 

bahçe dekoru

Vazgeçilmez İkili; Yaz ve Bisiklet

Kendinize daha fazla vakit ayırma fırsatı bulduğunuz yaz aylarında fırsat buldukça bisiklete binerek güzel havanın tadını çıkarabilirsiniz. Evinizde bulunan eski bisikletinizi de bahçenizi süsleyecek ve çiçekleriniz için güzel bir saksı olacak şekilde kullanabilirsiniz.

yaz ve bisiklet

Evinizde Ferah Alanlar Oluşturun

Biraz daha rahatlamaya, kapalı renklerden uzaklaşmaya hazır olduğunuz bu zamanlarda, kendinize renkli alanlar da yaratabilirsiniz.

ev düzeni

Dekorasyonda Çiçekleri Unutmayın 

Cam fanusun içine koyacağınız yaz bitkileri ve çiçekler, evinize farklı bir hava katabilir. Evinizde küçük bir bahçe havası yaratacak bu fanuslar için önerimiz, küçük-büyük teraryumlardan oluşuyor.

dekorasyon

Yazın güzel ve güneşli günlerinin keyfini en güzel çıkarabileceğiniz ortamların başında eviniz geliyor. Evinizi ve bahçenizi küçük dokunuşlarla güzelleştirirken Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası ile de güvenliği sağlamayı ihmal etmeyin.

 

Her Eve Lazım Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.