Baba Olmayı Anlatan En Güzel Filmler

Buradasınız

Yaşa 19 Haziran 2022

baba, baba olmak, babalık, film, sinema

Baba olmak dünyada bir erkeğin yaşayabileceği en güzel duygulardan biridir. Onu büyütmek, onunla birlikte tekrar hayatı öğrenmek, ona yol göstermek ve büyüdüğünde arkadaşı olmak kadar keyifli ve özel olan çok az his vardır. Bu hissin ne olduğunu anlatmak ve baba olmanın değerini ortaya koymak için çekilmiş çok sayıda da film bulunmaktadır. Biz de bu Babalar Günü’ne özel olarak bu filmlerden bazılarını hatırlayalım istedik. Babalığın ne olduğunu, babaların çocuklarına karşı hissettiklerini, onlar için yapabileceklerini anlatan bir filmlerden bazılarını bu yazımızda senin için derledik.

John Q

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, john Q

Yönetmenliğini Nick Cassavetes’in yaptığı 2002 yapımı bu filmde, oğlunun kalp nakline ihtiyacı olduğunu öğrenen bir babanın yaşadıklarına tanık oluyoruz. Başrolünü ünlü oyuncu Denzel Washington’un üstlendiği filmde, hasta olan oğlunu tedavi ettirmek için uğraşan bir babanın, sağlıklı yaşam hakkına sadece zenginlerin sahip olduğu bir dünyada yaşadıkları beyaz perdeye yansıyor. Çocuğunun tedavisi için başka çaresi kalmayan babanın, hastanede birkaç kişiyi rehin aldığı filmde özellikle final sahnesi en akılda kalıcı bölümlerden biridir. Oğlu için her şeyini ortaya koyan bir babanın hikayesi olan bu filmi izlemeni tavsiye ediyoruz. 

The Pursuit of Happiness

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, pursuit of happiness

Bir babanın çocuğuna iyi bir hayat sunabilmek için yapabileceklerini çok iyi anlatan ve duygusal kurgusu ile sürükleyici bir yapım olan Pursuit of Happiness (Umudunu Kaybetme) listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Ünlü oyuncu Will Smith’in başrolünde yer aldığı filmde, geçim mücadelesi içinde çırpınıp duran bir babanın, karısı tarafından da terk edilince bir yandan küçük oğluna bakmak zorunda kaldığı için zamanla sokaklara düşmesini konu ediyor. Bir ilham hikayesi de sayılabilecek filmde Will Smith, gerçek hayattaki oğlu Jaden ile beyaz perdeye çıkıyor. 2007 yapımı filmin yönetmen koltuğunda ise Gabriele Muccino oturuyor. Sevginin yapabileceklerini ve umudun hiçbir zaman kaybolmaması gereken bir şey olduğunu gözler önüne seren bu muhteşem filmi mutlaka izlemen gerekiyor.  

Kayıp Balık Nemo

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, kayıp balık nemo

Sıradaki filmimiz ise bir animasyon. En iyi Animasyon Ödülü ile tüm zamanların en iyi yapımlarından biri olarak kabul edilen, Pixar imzalı Kayıp Balık Nemo, sonsuz okyanusta kaybolan oğlunu aramaya çıkan bir babanın hikayesini konu ediyor. Yetim oğlunun dalgıçlar tarafından yakalanması sonucunda düştüğü akvaryumdan kurtarmak için sınırlarını zorlayan ve maceradan maceraya koşan bir babanın hikayesi olan Kayıp Balık Nemo 2004 yapımı bir film. Cesaretin ve babalık duygusunun çok iyi anlatıldığı film, animasyon türünün de başyapıtları arasında sayılıyor.

To Kill a Mockingbird

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, to kill a mockingbird

Amerika’daki büyük buhran yıllarında geçen gerçek bir öyküden esinlenen bir film olan To Kill A Mockingbird (Bülbülü Öldürmek) yaşam şartları yanında ırkçılıkla da mücadele eden bir babanın öyküsünü beyaz perdeye taşıyor. İdealist bir avukatın neler yapabileceğini de ekrana çok iyi şekilde yansıtan, cesaretin, azmin, kararlılığın öyküsü olan bu film ayrıca üç dalda Oscar da kazanmayı başarmıştı.

The Road

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, the road

Ütopik bir dünyada tek başlarına hayatta kalmaya çalışan bir baba ve oğlun hikayesi olan The Road, bir ölüm-kalım mücadelesinde baba olmanın sorumluluğunu çok iyi yansıtan filmlerden biri. Bir babanın kıyamete dönen bir dünyada yapabileceklerinin ve iyi bir evlat yetiştirmek için sarf ettiği çabanın çok iyi şekilde yansıtıldığı filmin yönetmen koltuğunda John Hillcoat oturuyor. Farklı kurgusu ile dikkat çeken ve etkileyici hikayesi ile sürükleyen The Road’un başlıca oyuncuları ise Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee ve Guy Pearce.

Hayat Güzeldir

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, hayat güzeldir

Baba olmak denince akla ilk gelen filmlerden biri olan Hayat Güzeldir de mutlaka izleme listesinde olması gereken filmlerden biri. 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa’yı kasıp kavuran Nazi işgali sırasında esir düşen bir İtalyan baba ve oğlunun hikayesi olan bu film, komedi mizanseninde çok iyi bir duygusal drama ortaya çıkarıyor. Roberto Benigni’nin de hem yönetmenliğini yaptığı hem de başrolünü üstlendiği film, En iyi oyuncu Oscarı dahil birçok ödülle taçlandı. Esir kampını oğlu için bir oyun sahası ve okul gibi gösteren bir babanın dramını ve yaptıklarını yansıtan film aynı zamanda savaşın yıkıcı etkilerini de gözler önüne seriyor.

Babam ve Oğlum

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, babam ve oğlum

Türk sinemasının en etkileyici yönetmenlerinden biri olan ve çektiği duygusal drama filmleri ile seyirciyi tam kalbinden vuran Çağan Irmak imzalı Babam ve Oğlum, mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında. Darbenin yapıldığı 12 Eylül gecesi doğan ve annesini doğumda kaybeden oğlunu hayata tutundurmayı başaran bir babanın hikayesi olan filmde Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor, Hümeyra gibi dev isimler rol alıyor. Darbe sırasında gördüğü işkencelerin kendisinde yarattığı sağlık sorunları nedeniyle gün gün ölüme giden bir babanın, yıllar önce kavga ettiği kendi babasının evine dönmesi ve baba ocağında yaşadıkları duygusal şekilde ekrana geliyor. Türk sinemasının en iyi yapımları arasında gösterilen film bir klasik sayılıyor.

Bizim Aile

baba, baba olmak, babalık, film, sinema, bizim aile

Türk sinemasının efsane yönetmeni Ertem Eğilmez’in, unutulmaz oyunculardan kurduğu “Arzu Film” ile yaptığı unutulmaz bir film olan Bizim Aile de bir babanın ailesi ve çocukları için neler yapabileceğini çok iyi bir şekilde yansıtıyor. Yönetmenliğini Ergin Orbey’in, senaristliğini de Sadık Şendil’in yaptığı film, dev oyuncu Münir Özkul’un, Yaşar Usta karakteri ile yaptığı “Dokunma aileme, dokunma çocuklarıma” repliği ile de hatırlanıyor. 1976 yapımı filmde Münir Özkul’un yanında Adile Naşit, Tarık Akan, Şener Şen, Halit Akçatepe gibi usta isimler de rol alıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.