Azmi ve Başarılarıyla Göğsümüzü Kabartan 16 Türk Genci

Buradasınız

Yaşa 17 Mayıs 2019

Ülkemizin geleceği olan gençlerimizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun! Henüz çocuk yaşta zorlu yaşamlarına ve önlerindeki engellere rağmen tutkuyla yaptığı işe sarılıp Türkiye’nin gururu olmuş birçok gencimiz var. Geleceğe umutla bakmamıza vesile olan; spordan bilime, teknolojiden sanata kadar pek çok farklı alanda dünya çapında başarılar elde edip göğsümüzü kabartmış 16 Türk gencini sizler için listeledik.

 

1. Naim Süleymanoğlu

23 Ocak 1967'de Bulgaristan'da dünyaya gelen Naim Süleymanoğlu, 10 yaşında spora başladı ve ilk dünya şampiyonluğunu 15 yaşındayken kazandı. Kariyerine birçok başarı sığdırıp, uluslararası arenada adını duyuran Süleymanoğlu, onlarca dünya rekoru kırdı, üç kez de üst üste dünya çapında “Yılın Haltercisi” seçildi. 1992 yılında “Dünyanın En İyi Sporcusu” ilan edilerek dünya spor tarihinde bir efsane haline gelen “cep herkülü” lakaplı Naim Süleymanoğlu, 28 Kasım 2017’de hayatını kaybettiğinde ardında 8 dünya şampiyonluğu, 3 Olimpiyat şampiyonluğu bırakmıştı.

 

2. Semih Saygıner

Dünyaca ünlü bilardo oyuncumuz Semih Saygıner de Türkiye’nin genç yeteneklerinden. 16 yaşında bilardo oynamaya başlayan Saygıner, ilk başarısını 17 yaşındayken İstanbul Bilardo Şampiyonası’nı kazanarak elde etti. Daha sonra, 1994 yılında Dünya Kupası Şampiyonu olan Saygıner’in bilardo literatürüne geçmiş 42 özel vuruş tekniği bulunuyor. Saygıner defalarca hem Milli Takımlar Bilardo Şampiyonu hem de Dünya Kupası Şampiyonu olarak Türkiye’nin adını dünyaya duyurdu. 

 

3. Dilek Öykü Ahraz ve Efe Gündeğer

Niğde’de okuyan 14 yaşındaki Dilek Öykü ve Efe Gündeğer, 2018 yılında, takılmadığında uyarı veren ve motosikletin çalışmasını engelleyen kask geliştirdi. Küçük mucitler bu icatlarıyla dünya çapında düzenlenen bilim yarışmasında birinci oldu.

 

4. Arya Nur Güneş

Epilepsi teşhisinin ardından müziğe sarılan genç sanatçı Arya Nur Güneş, hastalığını yenerek birçok başarıya imza attı. Viyolonseldeki yeteneği sayesinde henüz 14 yaşındayken İspanya’da düzenlenen II. Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda dünya birincisi oldu. 

 

5. Mizgin Ay

Batmanlı 7 çocuklu bir ailenin kızı olan Mizgin, 17 yaşındayken Kenya’da katıldığı Dünya Yıldızlar Atletizm Şampiyonası’nda ülkemize altın madalya kazandırdı. Dünya şampiyonluğunun yanı sıra birçok Türkiye şampiyonluğu ve 37 Türkiye rekoru bulunan Mizgin, Büyükler Balkan Şampiyonası’nda da 600 metrede yarışarak birincilik elde etti.

 

6. Neval Çam

Henüz 16 yaşındayken işaret dilini tercüme eden bir yazılım geliştiren Neval Çam, kendisinden yaşça büyük adayların da bulunduğu yarışmada, Microsoft tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Yazılım Girişimcisi” seçildi. Teknoloji alanında büyük bir başarı elde eden Neval, aynı zamanda Stanford Üniversitesi’nden de tam burs aldı.

 

7. Tan Elçin

TED Ankara Koleji’nde 11. sınıf öğrencisi olan Tan Elçin, lüle taşından yapay kemik dokusu elde ettiği çalışmasıyla geçtiğimiz ay TÜBİTAK’ın “Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü”ne layık görüldü. Dünyada bir ilk olan ve tıp alanında çığır açabilecek bu projeyle Tan Elçin, uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil edecek. 

 

8. Efe Çetiz

Buz pateninde dünya şampiyonu olan Efe Çetiz, henüz 12 yaşındayken Bulgaristan’da düzenlenen Artistik Buz Pateni yarışmasında dünya rekoru kırarak birinciliği elde etmişti. 26’sı altın olmak üzere 30’dan fazla madalya kazanarak ülkesini gururlandıran küçük sporcu, 2021 yılında düzenlenecek olan Uluslararası Gençlik Olimpiyatları'nda Türkiye’yi temsil edecek.

 

9. Elif Bilgin

Elif Bilgin, 2013 yılında 16 yaşındayken, çevre kirliliğini azaltmak amacıyla muz kabukları kullanarak geliştirdiği Biyo-Plastik projesiyle Google Bilim Yarışması’nda finale kalarak halk oylamasıyla birinci seçildi. Scientific American dergisi ise yarışmada en yenilikçi, en uygulanabilir ve en çevreci bulunan bu projeye 50.000 dolarlık “Science in Action” ödülü ile bir senelik mentorluk verdi.

 

10. Sümeyye Boyacı

2003 yılında dünyaya gelen Sümeyye Boyacı, isteyince her şeyin başarılabileceğinin canlı kanıtı adeta. Kolları olmadan hayata gözlerini açan Sümeyye, Paralimpik Yüzme Avrupa Şampiyonası’nda altın madalya kazanarak ülkemizi gururlandırdı. Geçen ay Amerika’da, bu ay ise Singapur’da yapılan Dünya Serisi’nde altın madalya kazanan Sümeyye’nin hedefi ise olimpiyatlar.

 

11. Yosi Kohen Kutucu

2015-2017 yılları arasında lise öğrencisiyken Amerika, Hollanda, Türkiye gibi birçok ülkede yaptığı icatlarla ödül alan Yosi Kohen Kutucu, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı için masaüstü bilgisayarlar üretip vakfa hediye etmişti. Yine 2016 yılındayken ürettiği taşınabilir enerji dönüşüm cihazıyla Hollanda’da düzenlenen yarışmadan dünya birincisi olmuştu. Başarılı genç, geçen yıl da çeşitli nedenlerden dolayı ellerini kaybeden bireyler için mouse üreterek icatlarına bir yenisini daha ekledi.

 

12. Selin Alara Örnek

Şu an yedinci sınıf öğrencisi olan Selin Alara Örnek, görme engellilerin daha rahat hareket edebilmesi için geliştirdiği robot rehber köpek projesiyle geçen yıl İrlanda’da düzenlenen “Coolest Projects” isimli yarışmasında birinci oldu.

 

13. Can Öncü

16 yaşındaki genç motosikletçi rekorlar kırarak daha şimdiden birçok ilke imza attı. Moto3 tarihinin en genç yarışçısı ünvanını elinde bulunduran Can Öncü, aynı zamanda Moto3’te birincilik kazanan ilk Türk unvanını kazanarak tarihe geçmiş oldu.

 

 14. Zeynep Çelik

23 yaşındaki milli sporcumuz Zeynep Çelik, geçen yıl IBSA Dünya Görme Engelliler Judo Şampiyonası'nda dünya şampiyonu oldu. Daha önce de Türkiye ve Avrupa şampiyonluğu kazanan milli sporcumuzun hedefi olimpiyatları kazanmak. 14 kardeşi bulunan Zeynep Çelik, doğuştan görme engelli. 13 yaşından beri sporla ilgileniyor ve Türkiye’yi uluslararası arenada başarıyla temsil ediyor.

 

15. Mert Ege Arıcı

Mert Ege Arıcı, bilim alanındaki başarılı çalışmalarıyla ülkemizin genç yeteneklerinden. 17 yaşındayken ‘’Alzheimer ve diyabet hastalıklarının teşhis ve tedavisinde kullanılan antikorların tanınması ve saflaştırması’’ üzerine yaptığı çalışmayla Brezilya’da düzenlenen uluslararası Mostratec yarışmasında 3 dalda birden birinci oldu. 

 

16. Ayşe Begüm Onbaşı

11 yaşından beri milli formayı taşıyan Ayşe Begüm, 2016 yılında düzenlenen Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda dünya birincisi oldu. İspanya’da düzenlenen Akdeniz Gençler Şampiyonası ile Portekiz’de düzenlenen uluslararası turnuvadan da altın madalyayla dönen genç sporcunun yüzden fazla madalyası bulunuyor.

 

 

Kaynak:

https://ceotudent.com/2018-yilinin-en-basarili-turk-gencleri

https://www.haberler.com/yilin-genc-arastirmaci-odulu-ted-ankara-koleji-11966970-haberi/

https://www.bilardo.gov.tr/milli-gururlarimiz

 https://ceotudent.com/2017de-basarilariyla-tum-turkiyeye-ilham-veren-16-turk-genci

https://www.haberler.com/gogsumuzu-kabartan-turk-genclerinin-hikayesi-10786229-haberi/

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/turk-genci-eli-olmayanlar-icin-mouse-gelistirdi/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.