Atatürk Hakkında Yapılmış En Güzel Filmler

Buradasınız

Yaşa 10 Kasım 2021

atatürk, film, sinema

önderimiz, liderimiz ve Cumhuriyetimizin kurucusu baş öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yıl dönümünün 83. yılındayız. Her geçen gün bizlere bıraktığı değerlerin, devrimlerin, fikirlerin ve aydınlık yarınların değerini daha iyi anlıyor, yaşadığımız her gün onu daha da hasretle, özlemle, saygıyla ve minnetle anıyoruz. Bu 10 Kasım’da onu hatırlayacağımız ve özlemimizi biraz olsun dindirecek filmleri hatırlamaya ne dersin?

Mustafa

atatürk, film, sinema, mustafa

Atatürk hakkında hazırlanmış en güzel filmlerden biri olan Mustafa’nın yönetmenliğini ve senaristliğini gazeteci ve belgesel yapımcısı Can Dündar yaptı. 2008 yılında vizyona giren film, Atatürk’ün Selanik’teki çocukluk yıllarından başlayarak modern Türkiye’yi kurmasına kadar giden yolda yaşadığı olaylar ve hayat hikayesini konu ediyor. Selanik yıllarından başlayan ve İstanbul’da, Dolmabahçe Sarayı’nda sona eren yaşamının önemli kesitlerini gözler önüne seriyor. Hafif film, hafif de belgesel tadında olan bu yapımın müziklerini de ünlü müzisyen Goran Bregoviç besteledi.

Kurtuluş – Cumhuriyet

atatürk, film, sinema, kurtuluş, cumhuriyet

Tamamen bir belgesel ve dokümantasyon tadında hazırlanan ve kısa seriler halinde yayınlanan Kurtuluş ve Cumhuriyet, Ziya Öztan imzası taşıyor. Senaristliğini “Şu Çılgın Türkler” kitabının da yazarı olan Turgut Özakman’ın yaptığı yapım, Savaş Dinçel, Rutkay Aziz gibi çok sayıda usta oyuncuyu da bir araya getiren bir eser. I. Dünya Savaşı’nın sonunda topraklarının çoğunluğunu kaybeden bir ülkenin küllerinden doğuşunu ve yeniden kurulmasını, ardından da devrimler ışığında yeniden yapılanmasını anlatan Kurtuluş ve Cumhuriyet aynı zamanda Atatürk’ün hayatından da önemli anları aktarıyor.

Dersimiz Atatürk

atatürk, film, sinema, dersimiz atatürk

Yönetmenliğini Hamdi Alkan’ın yaptığı, 2010 tarihli Dersimiz Atatürk, okullarda gerçekten Atatürk’ün hayatı istenilen şekilde öğretiliyor mu sorusunu yanıtlıyor. Bir grup öğrencinin ödüllü bir tarihçiye sorular yönelterek Atatürk’ün hayatı hakkında detayları öğrenmeye çalıştıkları filmde, birçok farklı ve bilinmeyen detay da gözler önüne seriliyor. Filmde Çetin Tekindor, Halit Ergenç gibi usta isimler de yer alıyor.

Veda

atatürk, film, sinema, veda

Yönetmen ve senarist koltuğunda Zülfü Livaneli’nin oturduğu Veda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Salih Bozok ile Selânik'te çocukluktan başlayan arkadaşlığının tüm hayatlarına yansımalarını konu ediyor.  Savaş döneminde silah arkadaşlığı ile başlayan bu süreç, Cumhuriyet ile birlikte aynı hedefe doğru koşan iki arkadaşın ebedi dostluğunu konu ediyor. Salih Bozok’un anlatımıyla verilen filmde Serhat Mustafa Kılıç, Dolunay Soysert, Burhan Güven gibi isimler rol alıyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
17 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.