93. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Buradasınız

Yaşa 26 Nisan 2021

Dünya sinema endüstrisine yön veren ve her yıl sonuçları heyecanla beklenen Oscar Ödülleri, 93. kez sahipleri ile buluştu. Salgın gölgesi altında düzenlenen tören, diğer ödül törenlerinin aksine Los Angeles’ta yer alan Union Garı’nda tüm sağlık önlemleri eşliğinde fiziksel olarak gerçekleştirildi. Seyircilerin ve sunucunun da olmadığı Akademi Ödülleri’nde geceye damgasını Chloe Zhao imzalı “Nomadland” damga vurdu.  6 dalda aday olan Nomadland En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu ödülleri olmak üzere toplam 3 Oscar kazandı. İşte bu yılın diğer Oscar kazanan film ve isimleri…

Oscar

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri sayılan, her yıl sinemanın farklı dallarındaki en iyilerin ödüllendirildiği, ödül alanlar kadar alamayanların da konuşulduğu Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar Ödülleri, 1929 yılından bu yana dağıtılmaya devam ediyor. Sinemadaki sanatsal ve teknik anlamda farklı ödüllendirmelerin yapıldığı tören, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından düzenleniyor. Aslen törende dağıtılan ve artık sinemada bir simge haline gelen Oscar heykelciğinin asıl adı ise “Akademi Liyakat Ödülü”. Ödüllerin verilmesini sağlayan jüri, isimleri saklı tutulan ve Akademi üyesi olan 6.000’in üzerindeki sinema profesyonelinden oluşuyor. Ödüllere aday gösterilebilmek için de gerekli olan şartlar arasında filmin 40 dakikadan uzun olması, ABD’de, Los Angeles şehrinin il sınırları içerisinde en az bir sinemada paralı olarak gösterilmiş olması ve bu gösterimin en az bir hafta devam etmesi bulunuyor. Ödülün diğer bir ilginç özelliği ise ödülü kazanan  kişilerin onu satmasının yasak olması.

Bu yıl ki Oscar’ın gözdesi Nomadland

Her yıl bir filmin ya da kişinin ön plana çıktığı Oscar Ödülleri’nin bu yıl ki gözdesi ise Chloé  Zhao imzalı Nomadland oldu. “En İyi Film” ödülünü kazanan filmin yönetmeni Zhao ise “En İyi Yönetmen” olarak zirvede yer aldı. Göçebe yaşamın zorluklarını anlattığı “Nomadland” ile bu kategoride ödül kazanan ilk Asyalı yönetmen olarak tarihe geçti. Aynı zamanda “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü de “Nomanland” ile Frances McDormand kazandı.

Efsane yine sahnedeydi

Geceye damgasını vuran bir diğer isim ise efsane oyuncu Anthony Hopkins oldu. Hopkins, “The Father” filmindeki rolü ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı. 83 yaşındaki Hopkins, Kuzuların Sessizliği'nden sonra ikinci kez En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ını kazanmış oldu. Bu ödül, Hopkins'e en yaşlı Oscar kazanan aktör unvanını da getirdi. “The Father” filmi aynı zamanda “En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü”nü de almayı başardı.

“Mank” öne çıkanlar arasındaydı

Bu yıl ki Oscarların öne çıkan isimlerinden biri de David Fincher oldu. Fincher yeni filmi “Mank” ile 4 Oscar ödülünün sahibi oldu. Amerikalı senarist Herman J. Mankiewicz'i konu alan Mank, 10 dalda aday gösterildiği törende “En İyi Sinematografi”, “En İyi Prodüksiyon Tasarımı”, “En İyi Görüntü Yönetmeni” ve “En İyi Yapım Tasarımı” dallarında ödüle uzandı.

İşte 2021’in Oscar Ödülleri sahipleri…

En İyi Film:

Nomadland

 

En İyi Erkek Oyuncu:

Anthony Hopkins - The Father

 

En İyi Kadın Oyuncu:

Frances McDormand – Nomadland

 

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Daniel Kaluuya - Judas and the Black Messiah

 

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu:

Youn Yuh-jung - Minari

 

En İyi Yönetmen:

Chloé Zhao - Nomadland

 

En İyi Uyarlama Senaryo:

The Father

 

En İyi Özgün Senaryo:

Promising Young Woman

 

En İyi Animasyon:

Soul

 

En İyi Belgesel:

My Octopus Teacher

 

Yabancı Dilde En İyi Film:

Another Round

 

En İyi Sinematografi:

Mank

 

En İyi Kostüm Tasarımı:

Ma Rainey's Black Bottom

 

En İyi Film Kurgusu:

Sound of Metal

 

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı:

Ma Rainey's Black Bottom

 

En İyi Özgün Müzik:

Soul

 

En İyi Özgün Şarkı:

"Fight for You" - Judas and the Black Messiah

 

En İyi Prodüksiyon Tasarımı:

Mank

 

En İyi Ses Kurgusu:

Sound of Metal

 

En İyi Görsel Efekt:

Tenet

 

En İyi Kısa Animasyon:

If Anything Happens I Love You

 

En İyi Kısa Belgesel:

Colette

 

En İyi Kısa Film:

Two Distant Strangers

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.