Ana içeriğe atla

Kültür & Sanat

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

19 Mayıs'ın Simgesi Bandırma Vapuru'nun Hikayesi
19 Mayıs'ın Simgesi Bandırma Vapuru'nun Hikayesi

iyihisset.com

18 May 2020

Türk tarihinin baştan yazıldığı bir dönemin tanığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk adımlarının atıldığı seyahatin şahidi, Atatürk’ü İstanbul’dan Samsun’a, bir kahramanlık destanının tam ortasına götüren Bandırma Vapuru, her 19 Mayıs tarihinde olduğu gibi bu yıl da minnetle anılıyor. Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişi olarak Samsun’a yaptığı yolculukta kullandığı vapur, bağımsız Türkiye’nin de en önemli simgelerinden biri. 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a yapılan yolculukla başlayan destanın ilk tanığı olan Bandırma Vapuru’nun öyküsünü okumaya ne dersiniz?

Doğum yeri İskoçya…

Tarihimizin şanlı sayfalarından birine adını yazdıran Bandırma Vapuru, 1878 yılında İskoçya’nın Glaskow şehrinde inşa edildi. Bir yolcu ve yük gemisi olarak tasarlanan Bandırma, 279 grostonluk ağırlığa, 47,7 metre uzunluğa, 6,83 metre genişliğe ve 4,27 metre de yüksekliğe sahipti. Saatte en fazla 9 mil hız yapmasına olanak veren 50 beygir gücünde, iki silindirli bir motora sahipti.

1894 yılında Bandırma adını alıp Türk oldu

Vapurun ilk sahibi olan Dussey and Robinson şirketi ona Torocaderto ismini vermişti. 5 yıl kadar bu şirketin bünyesinde seferlere çıkan vapur daha sonrasında komşumuz Yunanistan’a geldi. Sonraki durağı ise İstanbul’du. 1894 yılında Deniz Yolları İşletmesi olarak faaliyet gösteren İdare-i Mahsusa tarafından satın alınan geminin adı Panderma olmuştu. Görevi Marmara Denizi’nde yük ve yolcu taşımaktı.

Posta vapurluğundan bir efsaneye…

Uzun bir süre Marmara Denizi’nde seferlere çıktıktan sonra 1910 yılında İdare-i Mahsusa’nın ismi değişince (Osmanlı Seyrüsefain İdaresi) vapurun ismi Bandırma oldu. Bu seferki görevi posta taşımaktı. Tarihler 19 Mayıs 1919’u gösterdiğinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun’a götürme görevi verildi. Uzak yollar ve ağır deniz şartları için çok da uygun olmayan Bandırma, bu görevi için elden geçirildi ve sağlamlaştırıldı.

Tarihin yeniden yazılmaya başlandığı yer

Atatürk ve beraberindekileri, İngiliz kuşatması altında bulunan İstanbul’dan Samsun’a, ağır ve zor şartlarda taşıyan Bandırma Vapuru, Türk tarihinin de yeniden yazıldığı, destansı bir mücadelenin başladığı bir ana şahitlik etti. Kendisi için sıradan bir sefer gibi gözüken bu seyahat, bir ulusun yeniden doğuşunu da simgeliyordu. Mustafa Kemal Atatürk ve kurmayları, bu vapurda yaktıkları ışığı tüm Anadolu topraklarına taşıdılar…

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Kültür & Sanat yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.