19 Mayıs’a Özel En Güzel Gençlik Filmleri

Buradasınız

Yaşa 19 Mayıs 2017

gençlik ve spor bayramı

Duyguların ve enerjinin doruk noktasına ulaştığı, en güzel hatıraların biriktirildiği zamanlar gençlik dönemleridir. Kişinin kendini bulma serüveni, arkadaşlıkları ve hayalleri hep bu dönemde şekillenir. Gençlik ateşini doruklarda yaşayanların hikayelerinin anlatıldığı birbirinden güzel bu gençlik filmleri, mutlaka izlenecekler listenizde yer almalı.

1) Kahvaltı Kulübü / The Breakfast Club (1985)

the breakfast club

Kahvaltı Kulübü, gençlik filmleri kategorisinin en iyilerinden biri olarak bilinir. Lisedeki gruplaşmalar, sosyal ayrımlar toplumun bir çeşit yansımasıdır. Özellikle Amerikan liselerinde geçen dizi ve filmlerde bunun net bir şekilde farkına varılır. Kahvaltı Kulübü de bunun ilk örneklerinden biri. Farklı sosyal statülerden gelen beş genç, uygunsuz hareketlerinden dolayı cumartesi gününü okul kütüphanesinde geçirmekle cezalandırılır. Hiçbir şey yapmadan, farklı insanlarla vakit geçirmek, kendilerini ve çevrelerini keşfetmeleri için onlara fırsat sağlar.

2) Scott Pilgrim Dünyaya Karşı / Scott Pilgrim vs. the World (2010)

scott pilgrim dünyaya karşı

Michael Cera’nın canlandırdığı Kanadalı genç müzisyen Scott Pilgrim ve renkli saçlarıyla dikkat çeken Ramona arasındaki ilişki oldukça tuhaftır. Scott, garip arkadaş çevresi ve parlak olmayan ilişki geçmişine rağmen hayallerindeki kıza ulaşmak için gerekli motivasyona sahiptir. Lakin Ramona’ya ulaşmak o kadar kolay olmayacaktır. Her şeyden önce yedi şeytani eski sevgilisi ile savaşması gerekmektedir. Bildiğiniz çizgi roman uyarlamalarına benzemeyen ama bol bol çizgi roman efekti bulunduran bu film, eğlenceli vakit geçirmek için ideal.

3) Kung Fu Basketbol / Kung Fu Dunk (2008)

kung fu basketbolTayvan filmi Kung Fu Basketbol hem Uzak Doğu dövüşlerini hem de basketbolu sevenleri eğlendirebilecek bir film. İçinde büyüdüğü Kung Fu okulundan kovulan Fang, şansını bir de üniversitenin basketbol takımına girerek dener. Böylece farkında olmadığı bir yeteneğini keşfetmiş olur.

4) Gençlik Yılları / American Graffiti (1973)

gençlik yıllarıGençlik Yılları,Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’i sinemaya uyarlayarak Avusturalya ile sınırlı ününü tüm dünyaya taşıyan Peter Jackson’ın ilk filmlerinden biri. Bu film hiçbir fantastik öge barındırmıyor ve hayali bir yerde geçmiyor. Yönetmenin tarzından oldukça farklı olan film, birçok Amerikan kültürü ögesine sahip. Amerikan tarzı restoranlar, otomobil yarışları, radyo yayınları bunlardan bazıları. Hayatla ne yapacaklarını bilmeyen ve heyecanı otomobil yarışlarında arayan gençlerin hikayesini anlatan bu film, nostaljik atmosfer sevenler için bire bir.

5) Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi / 10 Things I Hate About You (1999)

senden nefret etmemin 10 sebebi

Heath Ledger, Joseph Gordon Levitt ve Julia Stiles gibi isimleri kadrosunda bulunduran bu yapım, sımsıcak bir gençlik filmi. Aynı zamanda romantik-komedi listelerinin vazgeçilmezlerinden biri. Babalarının kızlarını koruma çabası, iki kız kardeşi aynı anda sevgilileri olmadığı sürece kısıtlanmalarına yol açmaktadır. Erkeklerle pek geçinemeyen bir ablaya sahip olan Bianca için bu durum işleri iyice zorlaştırır. Ablanın sert karakterini yıkma çabaları oldukça komik durumlara yol açarken siz de patlamış mısırınızı kucaklayın ve bu eğlenceli öyküye tanıklık edin.

6) Mükemmel Saha / Pitch Perfect (2012)

Mükemmel Saha / Pitch Perfect

Anna Kendrick’in canlandırdığı Beca karakterinin etrafında dönen hikaye, lise filmlerinin sık işlenen yeni okula uyum sürecini ele alıyor. Bu sefer problem uyumsuzluk değil, en iyi olma çabası! Birbirinden oldukça farklı kişilerin müzik için bir araya gelmesi ve akapella konusunda en iyi olmak için mücadele etmesini anlatan filmin, devam filmi de bulunuyor.

7) Ben, Earl Ve Ölen Kız / Me and Earl and the Dying Girl (2015)

ben earl ve ölen kız

17 yaşındaki Greg Gaines liseyi bir ormana benzetmektedir ve hayatta kalmak için bazı stratejiler oluşturmuştur. Sosyalleşmekten kaçınarak görünmez olmak ister ve insanlarla iletişim kurduğunda bunu belirli kurallar dahilinde yapar. Böylece kimseyle problem yaşamadan okulu bitirecektir. Bu durumu kabul etmeyen annesi, Greg’in kanser teşhisi konulan arkadaşı Rachel ile vakit geçirmesini ister. İsteksizce başlayan buluşmalar, ikili arasında mükemmel bir arkadaşlığa dönüşür.

8) Saksı Olmanın Faydaları / The Perks of Being a Wallflower (2012)

saksı olmanın faydaları

Saksı Olmanın Faydaları, kendini kabullenmeye çalışan dışlanmış öğrencileri konu alıyor. Charlie, intihar etmeye çalışan en yakın arkadaşının travmasını atlatmaya çalışırken bir yandan da yeni lisesine uyum sağlamaya çalışmaktadır. Sam, üniversiteye hazırlanırken, Patrick de kendi kimliğini kabullenmenin ve daha rahat davranabilmenin peşindedir. Hayattan zevk almanın peşinde yolları kesişen bu üç kişinin arkadaşlığı, hepsi için bir dönüm noktası olur. 1999’da yayınlanan bir kitabın 13 sene sonra beyazperdeye uyarlanıp muhteşem bir başarı elde etmesiyle ilgi çeken film, uyarlama konusundaki tartışmaları tekrar canlandırmıştı.

9) Avrupa Muhabbeti / EuroTrip (2004)

avrupa muhabbeti

Komik ve enerjik gençlik filmleri arasında en sevilenlerinden biri daha! Ayrıca seyahat etmeyi sevenleri de kalbinden vuracak bir film. Scott, Cooper, Jenny ve Donny yaz tatili planları yapan dört Amerikalı arkadaştır. Scott’un iletişimi kaybettiği Alman bir kızın peşinden gitmeye karar vermesi ve arkadaşlarının peşine takılmasıyla tatilde ne yapacakları belli olur. Şehirler ve oralara ait stereotipler üzerinden mizah yapan bu filmle Londra, Paris, Amsterdam, Bratislava, Berlin ve Roma’ya doğru tuhaf bir seyahate hazır olun.

10) Ferris Bueller'la Bir Gün / Ferris Bueller's Day Off (1986)

ferris Bueller'la bir gün

80’lerde komedi ve gençlik filmi denildiğinde ilk akla gelen yönetmen John Hughes’dur. Ünlü yönetmen, bu ve diğer filmleriyle gençlik enerjisini, arzulanan romantizmi ve 20’li yaşlarda da bazı konularda bilge olunabileceğini defalarca kanıtladı. Bu filminde şehrin sevilen genci Ferris ile okula bir gün ara verip şehrin tadını çıkarabileceğinizi gösteriyor. Macera dolu bir güne hazır olun!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.