Kimyasal Kullanmadan Pratik Temizlik için 9 Tüyo

Buradasınız

Yaşa 25 Eylül 2016

Gerçek bir bilinçli tüketici, kullandığı temizlik malzemesinin ne kadar iyi temizlediğinin yanı sıra ne kadar sağlıklı olduğuyla da ilgilenir. İşini şansa bırakmak istemeyenler için kimyasal kullanmadan pratik temizlik yapmanın peşine düştük.

Baş Belası Banyo Temizliği

Temizlik konusunda evin en nankör yerlerinden biri banyo. Fayans ve camlardaki kirleri ya da su lekelerini temizlemek dünyanın en zor işiymiş gibi geliyor değil mi? O zaman mükemmel sonuç için biraz karbonat ve limona ihtiyacınız var. Islak fırçaya karbonatı döküp yüzeyi fırçalayın ve ardından durulayın. Haftada bir kez de yarım limonu yüzeye sürüp ovalayın. 10-15 dakika beklettikten sonra durulayıp kuru bezle silin.  

Kesme Tahtası Temizlerken…

Konu mutfak malzemeleri olunca, temizliğinde daha bir titizlenmemiz normal. Kesme tahtası da kimyasal temizleyici kullanmak istemediklerimizden. O zaman limon ve iri taneli tuz işimizi görecektir. Tahtanın üstüne tuzu döküp ardından yarın limonu sıkın ve ovun. 5-10 dakika bekletip limonun diğer yarısını sıkıp tekrar ovun. Son olarak ılık suyla durulayın.

Şişeleri Kolayca Temizlemek İçin

Özellikle ağız kısmı dar olan şişelerin içini ovarak temizleme şansımız olmadığından, çalkalamakla yetiniriz. Haliyle bir süre sonra dibinde tortular oluşur. Şişeyi en pratik ve doğal şekilde temizlemek için küçük bir patatesi rendeleyin ve şişenin içine atın. Biraz da su ekleyip çalkalayın. Duruladıktan sonra göreceklerinizden çok etkileneceksiniz.

Tabaklarınız Işıl Işıl Olsun İster misiniz?

Kimilerimiz için tabak ve bardakların temizlenmesi yetmez, parlaklığı da önemlidir. Bu noktada hardal çok pratik bir yardımcı. Hardalı bir süngere dökün ve tabak ya da bardağınızı bununla ovalayın. Sonra da akan suda durulayıp kurutun.

Buzdolabındaki Kötü Kokulara Karşı

Şimdi bir taşla iki kuş vuracağız. İhtiyacımız olan malzemeler limon ve karbonat. Buzdolabının içini temizleyeceğiniz suya limonun suyunu sıkıp ilave edin. Kötü kokuları uzaklaştıracak bu yöntemin, kirleri de daha kolay çıkarmasını istiyorsanız, suya bir tutam karbonat atın. İşte pratik temizlik buna denir!

Sıra Fırında…

Yarım bardak suya 1 bardak karbonat ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz macunu fırının iç yüzeyine sürüp 15 dakika bekletin. Daha sonra duruladığınız yüzeyi yumuşak bir bezle kurulayın. Boş bir sprey şişesine sirke koyup, kuruladığınız yüzeye püskürtün. 15 dakika beklettikten sonra kuru ve temiz bir bezle silin.

Bal Dök Yala

Fayans ya da seramiklerin arasındaki dolgular, kirlenince gerçekten çok kötü duruyor. Bu kirlerden kurtulmak için temizlik suyuna biraz sirke ve karbonat atın. Sildikten sonra kirlerin iyice çözünmesi için birkaç dakika bekletin. Ardından temiz suyla durulayın. Yerleri sildikten sonra ortamda güzel bir koku kalsın isterseniz, içine elma, portakal gibi kokulu meyvelerin kabuklarından atabilirsiniz.

Metal Lavabo ve Bitmeyen Kireçleri

Bu kez kurtarıcımız amonyak. Temiz suyun içine biraz amonyak ilave edin. Lavaboya güzelce yaydıktan sonra 10 dakika kadar bekletin ve ardından sıcak suyla durulayın.

Halınız mı Kirlendi?

Halınızın kirlenmiş yüzeyine biraz karbonat ve mısır nişastası serpin. 15 dakika bekledikten sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Bu pratik temizlik yöntemi halıdaki lekeyi çıkardığı gibi, evinizdeki kötü kokuları da gidermeye yardımcı olacak.

Ama biliyoruz ki lekeleri çıkarmanın yanı sıra halıları düzenli olarak yıkatmak da gerekir.

Cigna Her Eve Lazım Ferdi Kaza Sigortası'yla ücretsiz halı yıkama hizmetine ek olarakücretsiz klima & kombi bakımı, indirimli ev temizliği, ev taşıma ve tadilat hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Sigortanız hayatınızı güvence altına alırken bir yandan da kolaylaştırsın!

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 10 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.