Keşke Bu Sınıfta Okusaydım Dedirten 13 Muhteşem Film

Buradasınız

Yaşa 16 Kasım 2016

Hepimizin hayatında iz bırakan okul anıları, arkadaşlar ve öğretmenler mutlaka var. Ama öyle filmler var ki sanki hiç o yollardan geçmemişiz gibi bizi okula yeniden özendiriyor.

Ölü Ozanlar Derneği (Dead Poets Society)

Böyle bir film listesi olur da ilk sıra başkasına verilir mi! Robin Williams’ın kendisi gibi unutulmaz karakteri John Keating ve şiirin gücüyle bir anda dünyalarını değiştirdiği öğrencileri… Peter Weir’in yönetmenliği yaptığı 1989 Amerika yapımı filmin, konusu ve oyunculukları kadar repliklerinin de kült olduğu kesin. İşte En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü alan filmin unutulmaz repliklerinden birkaçı:
“Yaşadığınız günü kavrayın, çocuklar. Hayatınızı olağan dışı yapın!”

“Kim ne derse desin, sözcükler ve düşünceler dünyayı değiştirebilir.”

“Millet, kendi sesinizi bulmak için çabalamalısınız. Çünkü ne kadar uzun beklerseniz, bulmanız o kadar zor olur.”

Özgürlük Yazarları (Freedom Writers)

2007 Almanya yapımı olan ve yönetmen koltuğunda Richard LaGravenese’in oturduğu film, birbirinden belalı öğrenciler ve idealist bir öğretmen klişesiyle başlıyor. Hilary Swank’ın başrolünde yer aldığı filmi muhteşem kılansa, okul dışında asla bir araya gelmeyecek öğrencileri yan yana getirmesi ve bunun yaşanmış bir hikaye olması.

Güçlülerin Dünyası (Only The Strong)

Eminiz bu 1993 yapımı filmi televizyonda da defalarca görmüşsünüzdür. Kuralsızlık ve suçun kol gezdiği bir okulda kahramanımız bir beden eğitimi öğretmeni ve filmin merkezinde bu kez capoeria etrafında birleşip yola gelen öğrenciler var. Sheldon Lettich’in yönettiği ve Mark Dacascos’un başrolünde yer aldığı film, izleyiciye okulu sevdirmekle kalmayıp spora da özendiriyor. 

3 Aptal (3 Idiots)

Bollywood’un en gözde filmlerinden 2009 yapımı 3 Aptal’ın başrolünde Hint sinemasının jönü Aamir Khan var. Ancak bu kez kahramanımız bir öğretmen değil, rekabete dayalı eğitim sistemine isyan eden bir öğrenci. Komedi ve dram türlerinin harmanlandığı filmin süresi uzun olsa da öğrencilik yıllarını gülümseyerek hatırlamak isteyenler için su gibi akıyor.

Mona Lisa Gülüşü (Mona Lisa Smile)

2003 Amerika yapımı Mike Newell’ın yönetmenliğindeki film, bizleri 1950’lilerin dünyasına götürüyor Julia Roberts, Maggie Gyllenhaal, Julia Stiles ve Kirsten Dunst’ın başrollerini paylaştığı filmde, tek gayeleri evlenmek olan kız öğrencilerin kendi yollarını bulma serüvenleri çok güçlü bir hikayeyle anlatılıyor. Okulun sadece derslerden ibaret olmadığını gösteren bir film daha!

Koro (Les Choristes)

Bir müzik öğretmeninin problemli çocukları müzikle değiştirmesini anlatan 2004 Fransa yapımı film, keşke hayatta herkes böyle bir öğretmenle karşılaşsa hissi yaratıyor. Didaktik ve kuralcı okul yönetimine karşı inatla korosunun başına geçen öğretmeni Gérard Jugnot oynuyor.

Whiplash

Hazır müzik dünyasına girmişken, Akademi Ödülleri’nden üç ödülle ayrılan 2014 yapımı Whiplash’tan da söz edelim. Milles Teller ve J. K. Simmons’un başrollerini paylaştığı film, bateri öğrencisi Andrew Neiman ve sertlikte sınır tanımayan hocası Terence Fletcher’ın arasındaki amansız rekabeti konu alıyor. Fletcher aslında pek de “keşke benim hocam olsa” dedirtecek türden bir adam değil aslında. Ama hırsı ve özgüveni dudak uçuklatacak cinsten.

Sınıf (Entre Les Murs)

2008 Fransa yapımı filmin yönetmenliğini Laurent Cantet yapıyor. 21 yıl sonra Altın Palmiye alan ilk Fransız filmi olan Sınıf, hepsi farklı ırklardan bir araya gelmiş öğrencileri ve kendi eğitim sistemlerini uygulayan öğretmenleri konu alıyor. Öğretmenlerden François’nın öğrencilerin arasına girmeye çalıştığı film, etkileyici olduğu kadar doğal bir dile de sahip.

Sakıncalı Düşünceler (Dangerous Mind)

Yönetmenliğini John N. Smith’in yaptığı 1995 Amerika yapımı filmde yine başarısız ve sorunlu öğrenciler ile onların karşısında asla pes etmeyen bir öğretmen var. Michelle Pfeiffer’ın canlandırdığı bu öğretmen, öğrencilerinin dünyasına girmek uğruna yeri geldiğinde bilardo oynar yeri geldiğinde dayak yer ama sonunda beklenen kaynaşmayı sağlar.

Temple Grandin

Mick Jackson'ın yönettiği ve Claire Danes’in oyunculuğunu konuşturduğu 2010 ABD yapımı bu filmi, diğerlerinden ayrı bir yere koymak lazım. Şu anda 69 yaşında olan Temple Grandin’in gerçek hikayesini konu alan film, otizmin eğitimin önünde bir engel olmadığını etkileyici bir dille anlatıyor. diğer filmlerin aksine bu sınıfta olmayı, sırf Temple gibi bir dahiye tanık olabilmek için isteyeceksiniz.

Tehlikeli Oyun (Die Welle)

Öğretmen Rainer Wegner’ın otokrasiyi öğrencilerine anlatırken ilgilerini çekmek için bir deney yapmasıyla başlayan film, hiç tahmin edilmeyen noktalara ulaşıyor. 2008 Alman yapımı filmdeki sınıfın bir parçası olmayı istemeyeceksiniz muhtemelen ama bu deneyin izleyici olarak parçası olmak eminiz hoşunuza gidecek.

Tarih Öğrencileri (The History Boys)

İngiliz mizahını sevenler için eğlenceli bu 2006 yapımı okul filminin yönetmenliği Nicholas Hytner’a ait. Aynı isimli tiyatro oyunundan beyazperdeye aktarılan film, üniversite hazırlık dönemindeki başarılı öğrencilerle öğretmenleri arasındaki ilişkiyi mizahla ele alıyor. Coşku ve gelecek kaygısının bir araya geldiği film, sizi aynı zamanda 80’lere de götürecek.

Ve Tabii Hababam Sınıfı

Muhtemelen bu yazının başlığını gördüğünüz anda aklınıza ilk gelen filmdi Hababam Sınıfı. Bu listenin asıl yıldızı o elbette. Tarık Akan Kemal Sunal, Münir Özkul, Adile Naşit ve nicesi… Bize sinemayı sevdiren isimlerin bir arada olduğu ve her izleyişimizde içimizi ısıtan Ertem Eğilmez imzalı filmin konusunu anlatıp tereciye tere satmayalım. Sadece “Hababam güm güm güm!” diyelim gerisi sizde…

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.