Kaza Videolarına Neden Güleriz?

Buradasınız

Yaşa 13 Eylül 2016

Düşene gülmek sadece bizim milletimize özgü bir durum sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Öyle olsaydı interneti saran binlerce kaza videoları bu kadar çok tıklanmazdı. Peki ama başkalarının düşüşü bizi neden kahkahalara boğuyor?

Ben Olsam Ohoooo…

Farkına varmadığımız bir “Neyse ki benim başıma gelmedi” düşüncesi kaplar içimizi. Ardından rahatlamayla karışık gelen o kahkahayı tutamayız. Çünkü karşımızdaki kişinin rezil olması, haydi itiraf edelim, bize üstünlük hissi verir.

Acımadı Kiiii!

Düşene gülme refleksi kimine göre çocukluğumuzdan kalma bir alışkanlık. Bu yaklaşıma göre; çoğu ebeveyn düşen çocuğuna, acısını unutturmak için komiklikler yapıp kahkahalar attığı için biz de şimdi kaza videolarına aynı tepkileri veriyoruz.

Paradokslar Sağolsun

Çoğu zaman bir eylemdeki paradoksa (çelişkiye) güleriz. Beynimiz bir esprideki veya olaydaki paradoksu anladığı zaman, gülme refleksiyle adeta beynimiz durur. Bu nedenle takım elbiseli yakışıklı bir abinin veya havalı bir ablanın tökezlemesi yerine göre kahkaha attırır ya da en azından gülümsetir.

Gülüyorum O Halde Varım

Aynı şeylere gülmek kişide bulunduğu çevreye aidiyet hissi yaratır. Yani bir olayla veya kişiyle dalga geçerken, onun bizden farklı olduğu vurgularız ister istemez. Kimi uzmanlara göre bu refleks bilinçaltından geliyor.

Peki Ya İlahi Adalet!

Düşene gülenin ardından aynı şekilde düşmek, tam anlamıyla ilahi adalet değilse nedir! Ve üstelik hepimizin tanık olduğu bir olay bu. Neymiş, düşene gülmeden önce bir kez daha düşünmek gerekirmiş.

Dünyanın bin bir türlü hali var; bu tür görülmez kazalar hepimizin başına gelebilir. O zaman önceden önlem alıp Acil Destek Cigna Finans Ferdi Kaza Sigortası yaptırmakta fayda var! Bir kaza sonucu hastanede yatarak tedavi görmeniz gerekirse, yaptırdığınız bu sigorta sayesinde hastanede yattığınız her bir gün için tazminat ödemesi alarak tedavi masraflarınızı karşılayabiliyorsunuz. Detaylar için hemen tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.