Kas Gelişimi Protein Tozu Kullanmadan Nasıl Hızlandırılır?

Buradasınız

Yaşa 11 Aralık 2016

Etkileyici kaslara ulaşmayı hızlandırmak için illa protein tozu kullanmak gerekmiyor. Nokta atışı bir beslenme düzeniyle de “ben buradayım” diyen kaslara sahip olabilirsiniz.

Proteini Doğal Yollardan Alın

Süt ve süt ürünleri, tüm et türleri başta olmak üzere protein açısından zengin gıdalara yönelmelisiniz. Peki hangi besinde ne kadar protein var?

 • Bir yumurta yaklaşık 6-8 gram arası protein içerirken aynı zamanda çinko, demir ve kalsiyum ihtiyacını da karşılar.
 • 100 gram tavukta ortalama 30 gram protein bulunur. Ancak derisini tüketmemeye özen gösterin.
 • Omega-3 asitleri kas gelişimi açısından önemli olduğu için protein değerleri de göz önüne alınınca deniz ürünleri ideal besinlerdir. Özellikle somon 100 gramında 25 gram protein içerdiği ve iyi bir D vitamini kaynağı olduğu için özel bir yere sahip. Ton balığı, hamsi, uskumru ve mezgit gibi balıklar da iyi birer alternatif. Ayrıca balık yağı da metabolizma hızını artırması bakımından çok değerli.
 • 100 gram yağsız kıymada yaklaşık 27 gram protein bulunur ve kas gelişimi için muazzam bir besin kaynağıdır. Ayrıca B12, çinko ve demir yönünden de zengindir.
 • Peynir genel olarak güzel bir protein kaynağı olduğu gibi özellikle süzme peynir kas gelişimi için harika bir seçimdir. Ayrıca tokluk hissi de verir.
 • Son olarak çikolatalı sütün kasların gelişmesinde etkili olduğunu söyleyelim. Özellikle antrenman sonrası yorgunluğuna da iyi gelir.

Yaşasın Karbonhidratlar

Aklınıza hemen hamur işleri gelmesin. Vücudun ihtiyacı olan kalorinin neredeyse yarısını karbonhidrattan alıyoruz ama burada da sağlıklı bir seçim yapmak şart. Tahıl ürünleri, kuru yemişler, sebze ve meyveler iyi birer karbonhidrat kaynağı. Peki hangi gruptan neler tercih edilmeli?

 • Yulaf bu listenin en popüler tahılı. Lif, mineral, vitamin ve protein yönünden oldukça zengin. Bunun dışında kahverengi pirinç (yağsız kas depolanmasında etkindir), mercimek, bulgur ve nohut da iyi birer karbonhidrat deposu. Özellikle mercimek ve nohut vejetaryenler için güzel birer alternatif.
 • Tatlı patates içeriğindeki A ve C vitamini, potasyum, riboflavin, pantothetic asit ve folik asit ile kas gelişimi için kral besinlerden biri.
 • Ispanak başta olmak üzere domates, biber, mısır ve brokoli mutlaka tüketilmesi gereken sebzelerden. Özellikle içeriğinde fitoekdisteroitler bulunan ıspanağın, kas gelişimini yüzde 20’ye kadar artırmada etkili olduğunu biliniyor. 
 • Kuru yemişler içinde badem, E vitamini, protein ve yağ açısından önemli bir kaynak olduğu gibi güçlü bir antioksidandır da.
 • Muz ve ananas ise başucu meyvesi olmalı. Ancak muzu şeker oranı nedeniyle fazla kaçırmamakta fayda var. Ananas da proteini sindirmede oldukça etkili olmasının yanı sıra kas iltihabını azaltmada çok başarılı.

Öğünleri Sıklaştırın

Ne yediğiniz kadar ne sıklıkta yediğiniz de önemli. Uzmanlar, kasları geliştirirken öğünlerin sıklaştırılmasını öneriyor. Öyle ki bu işi disiplinli bir şekilde yapanlar içinde sekiz öğüne kadar çıkanlar var. Tabii az az ama sık sık olmak kaydıyla… Ayrıca öğün atlamanın ve uzun süre aç kalmanın da negatif etki yarattığını söyleyelim.

Geceleri Yemek Krizine Girenlere

Siz de yatmadan hemen önce midesindeki önlemez açlıkla mücadele edenlerdenseniz, aç kalmak yerine atıştırmalıklardan faydalanın. Küçük bir kase yoğurt, süt ya da yarım fincan süzme peynir hem açlığınızı yatıştırır hem de uyku süresince kaslara protein desteği sağlar. 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.