İş Yerinde Stresini Nasıl Yenersin?

Buradasınız

Yaşa 11 Ekim 2022

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

Günümüzde iş hayatında yaşanan en büyük sorunlardan biri stres. Bir yandan işin getirdiği yoğunluk ve baskı, bir yandan yaşamın ağır yükü nedeniyle bireylerin yaşadığı tükenmişlik sendromu, bir yandan da kariyer ve başarı hedefleri, stres seviyesini oldukça yukarıları taşıyor. Bu durumun önü alınmadığında ya da gerekli önlemlere başvurulmadığı taktirde de uzun vadede kalıcı psikolojik sorunların oluşması cabası oluyor. İş yerinde stres yaşamamak mümkün değil ancak alınacak basit bazı önlemler ve doğru hamlelerle stresi azaltmak senin elinde. Bu yazımızda iş yerinde ve çalışırken stresi nasıl azaltabileceğine dair bilgileri bulabilirsin.

Öncelikle hayır demesini öğrenmelisin

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

İş yerinde stres yaratan ve zaman zaman işleri içinden çıkılmaz hale getiren unsurların başında yoğun iş yükü gelir. Bitmeyen projeler, takım çalışmaları, günlük rutinler, yetişmesi gereken çalışmalar derken bir anda akşam oluverir. Çoğu zaman günün bu aşırı hızlı ve yoğun temposuna bir de mesai eklenince vücuttaki stres seviyesi hızla artar. Bunun için senin sorumluluğun ve görevin olan işlerin haricinde seni oyalayacak, asıl işlerini yetiştirmeni engelleyecek, seni gereksiz yere yoracak işlere hayır demeyi öğrenmelisin. Birçok kişi iş yerinde ve çalışırken gelen her isteğe evet demenin kariyeri için en doğru adım olduğunu düşünür. Ancak hayır demek de evet kadar doğaldır ve birçok noktada işlerin daha hızlı akmasını sağlar. Bunun için sen de hayır kelimesini literatürüne alarak hem kendi sağlığın ve kariyerin hem de ofisteki doğal iş akışı için çok doğru bir adım atabilirsin. Hayır kelimesini en doğru şekilde kullanmanın yollarından biri de planlı ve düzenli çalışmaktır. Özellikle doğru bir zaman yönetimi uygulamayı başardığında hayır demeyi de kolaylaştırabilirsin.

Stresinin neden kaynaklandığını bulmalısın

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

İş yerinde seni strese sokan, yoran, üzen, baskı kuran birçok farklı stres kaynağı bulunabilir. Bunların neler olduğunu bulmak da stres yaratan unsurlardan kurtulmak için faydalı bir başlangıç olacaktır. Sorunun kaynağına inerek, stresinin başladığı noktayı bulmalı ve bunu ortadan kaldırmalısın. Örneğin, geç geldiğin için işlerini yetiştiremiyor ve stres yapıyorsan biraz daha erken gelmeyi deneyebilirsin ya da birlikte çalıştığın bir iş arkadaşının davranışları seni strese sokuyorsa ondan uzak durmayı tercih edebilirsin. Sorunun ana kaynağına inerek çözümü oradan başlatırsan, birçok noktada işler çok daha hızlı şekilde çözülmeye başlayacaktır.

Asıl ve önemli konuya odaklanmalısın

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

Bu bir kuraldır; işler sen ne kadar hızlı ve doğru yaparsan yap bitmeyecektir. Gün bir kez başladığında öyle hızlı ve yoğun bir şekilde akar ki bir anda gün bitiverir. Bunun için gün içerisinde yapman gerekenleri daha önceden bir kenara yazmalı ve bunlar arasında bir önem sıralaması yapmalısın. Kişi üzerinde stres yaratan en önemli unsurlardan biri, önemli ve yapması gereken bir konuyu ya da işi unutmasıdır. Bunun önüne geçmek ve engellemek için önem sırası yaparak gün içerisinde asıl bitirmen gerekenleri öne alabilirsin. Bu yöntemle seni strese sürükleyecek ve belki de unuttuğunda gerçekten senin için sorun olacak işleri de daha hızlı ve kolay halledebilirsin. Hatta bu önemli işler için iş yerine bir miktar daha erken gelerek daha sessiz, mailsiz, telefonsuz bir ortamda çalışabilir ve daha hızlı yol alarak birkaç maddeyi listenden silebilirsin. Bu yolla da stresten uzaklaşman çok daha kolay ve mümkün hale gelecektir.

Dedikodudan uzak durmalısın

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

Bir iş yerinde stresin ana kaynaklarından biri de çalışanlar arasındaki dedikodu kazanıdır. Kime ne kadar zam yapılmış, o projeye kim verilmiş, ona araba tahsis edilmiş, o departmandaki kişi haksız yere işten çıkarılmış gibi sonu gelmeyen ve seni aslında işe karşı soğutacak ve yoracak tüm dedikodulardan ve konuşmalardan uzak durmalısın. Bunlar seni işin kendisinden uzaklaştıracak ve sorumluluklarını, görevlerini yerine getirirken sana engel oluşturacaktır. Aynı zamanda bu durum, gereksiz bir sinirlilik ya da üzüntü hali yaratarak stres seviyeni artıracaktır. Kahve molaları ya da yemeklerde iş yeri ile ilgili bir miktar konuşmak keyifli olabilir ancak bunun içerisine tamamen dalmak ve günün bir bölümünü bununla geçirmek seni oldukça stresli bir ruh haline sokabilir.

Egzersizler de işe yarayacaktır

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

İş yerinde, ofiste ya da evde çalışırken stresin senden uzaklaşmasını sağlayacak bir diğer yöntem de egzersizler ve antrenmanlar olabilir. Ruhunu dinlendirecek, vücudunu esnetecek ve rahatlatacak, zihnini boşaltacak ve konsantrasyon seviyeni artıracak basit egzersiz programları ile stresi kendinden uzaklaştırabilirsin. İşe başlamadan ya da molalarında küçük egzersizler ve hareketler yapabilirsin. Bunu, ofise gittiğinde oturduğun yerde bile yapman mümkün. Esneme hareketleri, ayağa kalkıp dolaşma gibi basit bazı hareketleri deneyerek hem fiziksel hem de ruhsal olarak kendini rahatlatabilirsin. Vücudunun kendini bırakmasını sağlayacak bu egzersizler ile endorfin seviyende de yükselme meydana gelecek ve mutluluk seviyen artarak stresten uzaklaşacaksın.

Eğlenceye de vakit ayırmak lazım

iş yeri, stres, sağlık, psikoloji, psikiyatri, çalışma, ofis

Çalışırken birçok farklı sorumluluk seni bekliyor ve çoğu anda da zamanla yarışarak bunları yetiştirmeye çalışıyorsun. Bu da sendeki stres seviyesinin artmasına ve bunun da işine olumsuz yansımasına neden oluyor. Bunu engellemenin en keyifli yollarından biri de iş arkadaşlarınla birlikte yapacağın eğlenceli aktiviteler olabilir. İş yerinde belirli vakitlerde ya da iş sorasında bir araya gelerek oyunlar oynayabilir, takımlar halinde yarışabilir veya keyifli organizasyonlar düzenleyebilirsin. Bunu bireysel olarak da yapman mümkün. İş yerinde çalışırken müzik dinlemek, kahve molasında kitap okumak, internette biraz dolanmak da işe yarayabilir. İş yerinin sıkıcı havasından kurtularak biraz eğlenceye vakit ayırmak hem herkese çok iyi gelecektir hem de stresin uzaklaşmasını sağlayacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.