İş Yerinde Ruh Sağlığını Nasıl Korumalısın?

Buradasınız

Yaşa 10 Ekim 2022

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

Ruh sağlığı, en az fiziksel sağlığımız kadar önemli olan ve günlük hayatımızı daha iyi şartlarda geçirmemizi sağlayan en önemli unsurlardan biri. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 3 kişiden 2’si belirli ruh sağlığı sorunlarına sahip ve bu kişilerin büyük bir çoğunluğu ise farklı nedenlere bağlı olarak bu sıkıntıların tedavisi ile uğraşmıyor. Ruh sağlığının en çok etkilendiği ve yaşanan sorunların ruhsal sağlığımızı en çok bozduğu yerlerden biri de iş yerleri. İş yerinde çalışırken yaşanan sıkıntılar ve iş hayatının doğası, birçok noktada ruh sağlığımızı etkileyebiliyor. Biz de Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde iş yerinde ruh sağlığını korumak için neler yapabileceğini araştırdık.

İş yüküne dikkat etmelisin

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

İş hayatı, kendi doğal yapısı gereği oldukça zorlu ve sıkıntılıdır. Her zaman yetişmesi gereken bir şeyler, bitmeyen toplantılar, hedefler, sunumlar, yeni işler ve müşteriler derken bu çarkın içerisine giren hemen hemen herkes zamanla sıkıntılı anlara düşebilir. Bu ağır yük, zaman içerisinde birçok kişide büyük travmalara sebep olarak içinden çıkılamaz durumlara da dönüşebilir. Bu tarz durumlar da ruh sağlığının birçok farklı sebebe bağlı olarak bozulmasına neden olabiliyor. Bundan korunmak ve ruhsal sağlığını koruma altına almak istiyorsan işe iş yükünle başlamalısın. Elbette iş yerinde belirli sorumlulukların ve görevlerin olacak ancak bunu gereğinden fazla bir duruma çevirdiğinde zamanla kendini kapana kısılmış, değersiz, işe yaramaz, kapasitesi olmayan bir kişi gibi hissedebilirsin. Bu da depresyon, panik atak, kaygı başta olmak üzere birçok hastalığı tetikleyebilir. Bundan korunmak için önce kendi çevreni ve sınırlarını çok iyi çizmelisin. Ardından da yöneticilerin ile konuşup iş planlarını ve dağıtımlarını doğru ve dengeli bir şekilde yapmayı sağlamalısın. Bu yolla kendini olası fazla ve abartılı yüklerden koruyabilirsin.

Performans baskısına karşı gelmelisin

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

İş yerlerinde, çalışanları sıkıntıya sokan en önemli durumlardan biri de performans baskısıdır. Ulaşılması gereken hedefler, satış miktarları, yıllık cirolar vb. konular derken sürekli yukarıya gitmesi gereken bir başarı grafiği sergilemen ve performansını her zaman en üst seviyede tutman senden istenir. Ancak bu durum hiçbir şekilde sürdürülebilir değildir ve günün birinde, bir noktada patlar. Performans ve daha başarılı, daha iyi, daha mükemmel bir çalışan olma isteği hiçbir zaman bitmeyecektir. Ancak senin bu noktada yapman gereken kendini bu kısır döngüden korumaktır. Çalıştığın şirketin daha fazla ya da daha az satış yapmasının, hedefleri tutturamamasının sadece seninle ilgili olmadığını ve senden başka çok daha farklı kriterlere bağlı olduğunu bilmelisin. Bunun farkına vardığında işini de daha iyi yapmaya başlayacak ve olası kaygı yaratan durumlardan uzaklaşarak kendini daha rahat hissedeceksin. Ayrıca performans canavarının senin üzerindeki baskısını hafifleterek psikolojik sağlığını da koruma altına almış olacaksın.

Yalnızlığın önüne geçmeli ve ekip çalışmasına odaklanmalısın

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

Birçok psikolojik rahatsızlığın temelinde kendini yalnız hissetmek ve çevrende kimsenin olmadığı, kimsenin yardıma gelemeyeceği, tamamen tek başına olduğun hissiyatına kapılmak yatar. Bunun en sık yaşandığı yerlerden biri ofisler ve iş yerleridir. Çünkü burada herkes açık denizde tek başına kendini kurtarmaya çalışıyor gibidir ve kariyer baskısı nedeniyle de genelde kimse birbirini görmez. Bunun önüne geçmek ve kendini buradan kaynaklanacak ruhsal sıkıntılardan korumak için ekip ya da takım çalışmasına yönelebilirsin. İş yükünün altına hep birlikte elini koyarak bunu birlikte kaldırmak, sıkıntıları ve sorunları bölüşmek ve paylaşmak senin ruhsal dengeni korumak için çok daha faydalı ve sağlıklı olacaktır.  

Yakın iş arkadaşları önemli

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

Gün içerisinde iş yerinde birçok sorunla baş etmek zorunda kalıyorsun. Bu işin doğal akışı ve değiştirilemez bir durum. İş yerinde bu sorunlarla baş ederken yakın iletişim ve ilişki kurabileceğin, seni anlayacak, dinleyecek ve sohbeti ile rahatlatacak bir ya da birkaç iş arkadaşı da oldukça faydalı olacaktır. Bu kişilerle dertleşirken ister istemez üzerindeki baskıyı ve sıkıntıyı da atacak ve kendi ruh sağlığını korumak için bir adım atacaksın. Tıpkı bir bardağın dolması gibi ruhsal sıkıntıların yavaş yavaş sana yaklaştığını hissettiğinde bu kişilerle konuşarak ve içinde bulunduğun sıkıntılı durumları aktararak rahatlayabilirsin. Aynı bir terapide olduğu gibi konuşarak içindekileri ortaya dökebilirsin. Aynı zamanda sıkıntılarının sadece sana özel olmadığını ve birçok kişinin de aynı durumda olduğunu görerek bir miktar daha rahatlayabilirsin.

Uzman desteğine her zaman açık olmalısın

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

Ruh sağlığını korumak ve iş yerinde yaşayabileceğin olası ruhsal sorunlara karşı adım atmak senin elinde. Ancak her zaman içine girdiğin bu durumdan tek başına da çıkamayabilirsin. Bu tip durumlarda mutlaka bir uzmandan ya da profesyonelden destek almalısın. Bunu bir rutin haline getirerek sorunların daha başlamadan ve doğmadan önlem alabilir ve bir adım öne geçebilirsin. Bugün birçok büyük şirketin ya da iş yerinin çalışanlarına yönelik böyle destekleri bulunuyor. Buradaki uzmanlara giderek yaşadığın sıkıntıları ve sorunları aktararak olası ruh sağlığı hastalıklarının önüne geçmen mümkün.

Ruhumuzun da tıpkı vücudumuz gibi zaman zaman hastalandığı bir gerçek ve bununla başa çıkmak için de en doğru adres doktorlar ve sağlık uzmanları. Hem kendimizin hem de çevremizdekilerin ruhsal sıkıntılarının ileri seviyeye gelmesini engellemek için profesyonellerden destek almak yapılabilecek en doğru şey. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu 7/24 Sağlıklı Hayat Sigortası ile hem hayatta karşılaşabileceğin risklere karşı da kendini ve sevdiklerini maddi güvence altına alabilir hem de yoğun iş temposunda online sağlık paketi kapsamında sunduğu ücretsiz Online Doktor ve Online Psikolog hizmetlerinden faydalanabilirsin. 

Eğlenceye vakit ayırmak faydalı olabilir 

iş yeri, çalışma, kariyer, hayat, sağlık, ruh, psikoloji

Ofislerde ve iş yerlerinde eğlenceye de vakit ayırmak her türlü baskının azalmasına ve ruhsal sıkıntılara giden yolun kesilmesine de yardımcı olabilir. Hem iş yerinde, klasik tabiriyle “Happy Hour” hem de iş dışında eğlenceli anlara da vakit ayırmalısın. Bu organizasyonlar herkesin, her anlamda rahatlayıp gevşemesini sağlayacağı gibi iş yerindeki iletişimin de kuvvetlenmesine yol açacaktır. Sen de bu tarzdaki organizasyonları teşvik edebilir, kendin düzenleyebilir ya da şirketin insan kaynakları departmanı ile ortak çalışarak bu güzel zamanlar için fırsatlar yaratabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.