İş Yerinde Öfkenizi Kontrol Etmenizi Sağlayacak 8 Yöntem

Buradasınız

Yaşa 25 Nisan 2019

Üzüntü, kaygı ve öfke duymak normal ve sağlıklı davranışlar olarak kabul edilse de bu duyguları yansıtma biçimleriniz sizi diğer insanlardan farklı kılıyor. Haftalarca süren yoğun çalışmalar sonunda projeniz iptal edildiğinde, patronunuz sizi zorladığında ya da sorunlu bir müşteriyle karşılaştığınızda öfkeleniyor olabilirsiniz. Bu koşullar altında duygularınızı kontrol etmek zorlaşabilir. Ancak durum ne olursa olsun vereceğiniz tepkiler arasında tercih yapmak aslında sizin elinizde. İşte, çalışma saatlerinizi daha verimli ve mutlu geçirmenizi sağlayacak 8 öfke kontrolü yöntemi…

1- Acele Etmeyin

Evet, öfke hızlı reaksiyon vermeniz için sizi kandırabilecek en güçlü duygulardan biri. Ama siz ondan daha güçlü olmayı seçebilirsiniz. Sizi sinirlendiren şey küçük bir eleştiri ya da büyük bir haksızlık olabilir. İşte bu noktada olaya kilitlenmek yerine kendinize odaklanmayı seçin. Zihninizi durdurun ve sadece nefes alın. Derin nefes almak doğru hissetmeye giden en etkili yoldur. Bir süre sonra önemi kalmayacak hatta hatırlanmayacak bir olumsuzluk için öfkelenmenin de anlamsız olduğunu hissedeceksiniz.

2- Öfke Sinyallerini Tanıyın

Tıpkı olumsuz durumlar gibi öfke anında vücudunuzun verdiği tepkiler de birbirine benzer. Bu işaretleri tanırsanız öfkenizi başlamadan durdurabilirsiniz. Yüksek nabız atışı, kalp çarpıntısı, hızlı soluk alıp verme ve ateş basması en belirgin öfke işaretleridir. Bu belirtileri fark ettiğinizde ortamdan uzaklaşabilir, sinirlenmek yerine sakinleşmek için fırsat yaratabilirsiniz.

3- Aynaya Bakın

Sinirlendiğinizde nasıl görünüyorsunuz? Öfkeli olduğunuzda diğer insanların sizi nasıl gördüğünü hayal edin. İçinizdeki aynaya yansıyan yüz ifadeniz, hareketleriniz ve ses tonunuz tıpkı diğer insanlar gibi sizi de mutlu etmeyecektir. Objektif olun, siz de böyle biriyle çalışmak istemezsiniz.

4- Çözüme Odaklanın

İş yerinizde bir sorun yaşadığınızda öfkelenmek yerine sorunu çözmeye odaklanabilirsiniz. Enerjinizi insanlarla tartışmak yerine çözüm bulmak için harcayın. Sinirlenmek, haklı çıkmak, sesinizi yükseltmek sadece o an için egonuzu besler. Oysa sorunu tekrar yaşanmayacak şekilde çözüme kavuşturarak iş yerinizde uzun süreli huzurlu bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz.

5- Dinleyin

Yaşanan olay sizi gerçekten öfkelendirmeye neden olacak kadar büyük mü? Yoksa otomatik bir tepki mi veriyorsunuz? Karşınızdaki kişinin düşüncesini, duygularını ve olayın ne yönde geliştiğini doğru anlamak için dinleyin. Belki de sorun sandığınız kadar büyük değildir. Konuşarak sorunu büyütmek yerine dinleyerek tarafsız davranabilir ve çözümün bir parçası olabilirsiniz.

6- Kişisel Algılamayın

İş hayatında zaman zaman eleştiri almak, çalıştığınız projenin reddedilmesi hatta çalışma arkadaşlarınızdan bazılarının sizi sevmemesi normaldir. Eleştirilmenin ve reddedilmenin sadece işlerin daha iyi ilerlemesi için yaşandığını bilin. Bunu kişisel hakaret olarak algılamak ve öfkelenmek sizi daha iyi bir çalışan yapmaz.

7- Öfkenizi Doğru İfade Edin

Profesyonel bir iş hayatında saygı ve nezaket en iyi çalışma arkadaşlarınızdır. Sürekli maruz kaldığınız kişisel bir davranış sizi öfkelendirebilir. Soğukkanlı davranarak bu davranışın size hissettirdiklerini doğru bir dille ifade etmeniz sorunu çözmek için büyük bir adım olacaktır. Ani gelişen olaylar karşısında ise gurur ve ego savaşı yerine saygı ve nezaketi tercih edin. Tıpkı öfke gibi nezaket de bulaşıcıdır. Tercihinizi doğru yapın.

8- Stratejinizi Belirleyin

Öfke kontrolü için kişisel bir strateji geliştirebilirsiniz. Sakin bir zamanınızda öfkenin problem çözen, sizi haklı çıkaran bir yol olmadığını düşünün. Öfkeli anlarınızda ne yapmanız gerektiğini önceden belirleyin. Öfkelenmeye başladığınız anlarda listenizi hatırlayın. Plana sadık kalırsanız kısa bir süre sonra kronik öfke atakları yerine otomatik olarak gelişen iyi bir bakış açısına sahip olabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.