Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Yeni Mezunlar İçin İş Bulma Kılavuzu

YAŞA02 Haziran 2017

mezun olmak

Bu yıl uzun bir okul maratonunun son yılını bitiyorsunuz. İlköğretim, lise, sınavlar, dersler, etütler, kurslar derken artık çok uzun bir maratonun sonundasınız. Üniversiteden mezun oluyor ve profesyonel kariyerinizin ilk adımını atıyorsunuz. Artık siz de bir üniversite mezunu olarak iş hayatına atılabilir ve yepyeni bir maceraya başlayabilirsiniz. Bugüne kadar donandığınız tüm bilgileri, sahada gerçeğe ve pratiğe dönüştürme vakti geldi. Siz kendinizi bu yepyeni yol için hazır hissediyorsunuz ama bir sorun var. Bu kadar yoğun rekabetin olduğu bir ortamda nasıl iş bulacaksınız? Sizinle birlikte aynı işi kovalayan rakiplerinizden nasıl sıyrılacak, bir adım öne geçecek ve işi alacaksınız? İşte yeni mezunlar için 7 adımda ilk işinizi bulmanızı sağlayacak pratik bilgiler…

Öncelikle CV’nizi hazırlayın

cv hazırlamak

Profesyonel kariyerinizin ilk adımını atacağınız bu aşamada size çok iyi hazırlanmış bir özgeçmiş gerekiyor. Sizin tüm özelliklerinizi, bilgilerinizi, varsa deneyimlerinizi ve hatta kişisel durumunuzu anlatan bir CV hazırlayabilirsiniz. Bunun için çevrenizde size yol gösterecek birilerini bulabilirsiniz. Ya da internette biraz dolaşarak profesyonel bir CV nasıl hazırlanabilir bunu araştırabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

hedef belirlemek

Okuduğunuz üniversite ve aldığınız akademik eğitim bir yana dursun, siz iş hayatında nasıl bir yol izleyeceğinize daha ilk aşamada karar vermelisiniz. Bunun için de mümkün olduğu kadar çok araştırma yapmalı, profesyonel insanla konuşmalı, sektörleri ve işleri tanımalısınız. Burada önemli nokta sizin kişisel olarak sahip olduğunuz özellikler ve yetenekleriniz. Kimsiniz ve nasıl yürüyeceksiniz, buna karar verin.

Mülakatlar için hazır olun

iş mülakatları

Siz daha kariyerinizin başındasınız. Kimse sizden harikalar yaratmanızı veya Süpermen olmanızı beklemiyor. Ancak sizin de iş görüşmeleri için biraz hazırlıklı olmanızda fayda var. Özellikle yüz yüze görüşmelerin yapıldığı mülakatlar son derece önemli. Bunun için evde provalar yapabilir ve yine çevrenizde benzer aşamalardan geçmiş kişilerden yardım alabilirsiniz. Ayna karşısında yaptığınız konuşmaların her zaman size çok faydası olacağını unutmayın.

Sosyal medyanın gücünden faydalanın

sosyal medyanın faydası

Artık devir değişti. Bundan 20-30 yıl önce telefonla yapılan randevular ya da posta ile gönderilen CV’lerin yerini artık online ortamda yapılan mülakatlar ve iş görüşmeleri aldı. Mobil dünya her yanımızı sararken siz de kariyeriniz için sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Özellikle Linkedin gibi iş dünyası odaklı platformlardan yararlanabilirsiniz. Bu platformlarda doğru iletişim kanallarını bularak iş bulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Staj yapın

staj yapmak

İş başvuruları yapmadan önce, hedeflediğiniz sektör ya da alanlarla ilgili bir kurumda staj yapmış olmanız, hem sizi daha güçlü kılacaktır hem de rakiplerinizden de bir adım öne çıkartacaktır. Bu süreci ve zamanı bir antrenman gibi düşünebilirsiniz. Alacağınız her bilgi ve elde edeceğiniz her deneyim sizi bir adım öteye götürecektir.

Başvurduğunuz kurumu araştırın

iş başvuruları

Yaptığınız başvurular sonucunda bir kurumdan iş görüşmesine çağırılırsanız, toplantıdan önce mutlaka bir hazırlık yapın. Gideceğiniz kurumun tarihçesini, hizmetlerini, iş alanlarını okuyun. Başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili tüm bilgileri almaya gayret edin. Mülakat sırasında gelecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olun.

Gelir planı yapın

gelir planı yapmak

Daha kariyerinizin başındasınız ancak siz de artık yavaş yavaş bir profesyonel olma yolunda ilerliyorsunuz. Güzel günler sizleri bekliyor. Geleceğiniz için daha şimdiden doğru adımlar atarak ilerleyen yıllarda çok daha iyi noktalarda olabilirsiniz. Bunun için gelir planınızı ve bütçenizi de çok iyi yapmalısınız. Hayat kalitenizi şimdiden artırmak için Kolay Emeklilik Planı’nı seçebilir ve geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.