Yeni Mezunlar İçin İş Bulma Kılavuzu

Buradasınız

Yaşa 02 Haziran 2017

mezun olmak

Bu yıl uzun bir okul maratonunun son yılını bitiyorsunuz. İlköğretim, lise, sınavlar, dersler, etütler, kurslar derken artık çok uzun bir maratonun sonundasınız. Üniversiteden mezun oluyor ve profesyonel kariyerinizin ilk adımını atıyorsunuz. Artık siz de bir üniversite mezunu olarak iş hayatına atılabilir ve yepyeni bir maceraya başlayabilirsiniz. Bugüne kadar donandığınız tüm bilgileri, sahada gerçeğe ve pratiğe dönüştürme vakti geldi. Siz kendinizi bu yepyeni yol için hazır hissediyorsunuz ama bir sorun var. Bu kadar yoğun rekabetin olduğu bir ortamda nasıl iş bulacaksınız? Sizinle birlikte aynı işi kovalayan rakiplerinizden nasıl sıyrılacak, bir adım öne geçecek ve işi alacaksınız? İşte yeni mezunlar için 7 adımda ilk işinizi bulmanızı sağlayacak pratik bilgiler…

Öncelikle CV’nizi hazırlayın

cv hazırlamak

Profesyonel kariyerinizin ilk adımını atacağınız bu aşamada size çok iyi hazırlanmış bir özgeçmiş gerekiyor. Sizin tüm özelliklerinizi, bilgilerinizi, varsa deneyimlerinizi ve hatta kişisel durumunuzu anlatan bir CV hazırlayabilirsiniz. Bunun için çevrenizde size yol gösterecek birilerini bulabilirsiniz. Ya da internette biraz dolaşarak profesyonel bir CV nasıl hazırlanabilir bunu araştırabilirsiniz.

Hedeflerinizi belirleyin

hedef belirlemek

Okuduğunuz üniversite ve aldığınız akademik eğitim bir yana dursun, siz iş hayatında nasıl bir yol izleyeceğinize daha ilk aşamada karar vermelisiniz. Bunun için de mümkün olduğu kadar çok araştırma yapmalı, profesyonel insanla konuşmalı, sektörleri ve işleri tanımalısınız. Burada önemli nokta sizin kişisel olarak sahip olduğunuz özellikler ve yetenekleriniz. Kimsiniz ve nasıl yürüyeceksiniz, buna karar verin.

Mülakatlar için hazır olun

iş mülakatları

Siz daha kariyerinizin başındasınız. Kimse sizden harikalar yaratmanızı veya Süpermen olmanızı beklemiyor. Ancak sizin de iş görüşmeleri için biraz hazırlıklı olmanızda fayda var. Özellikle yüz yüze görüşmelerin yapıldığı mülakatlar son derece önemli. Bunun için evde provalar yapabilir ve yine çevrenizde benzer aşamalardan geçmiş kişilerden yardım alabilirsiniz. Ayna karşısında yaptığınız konuşmaların her zaman size çok faydası olacağını unutmayın.

Sosyal medyanın gücünden faydalanın

sosyal medyanın faydası

Artık devir değişti. Bundan 20-30 yıl önce telefonla yapılan randevular ya da posta ile gönderilen CV’lerin yerini artık online ortamda yapılan mülakatlar ve iş görüşmeleri aldı. Mobil dünya her yanımızı sararken siz de kariyeriniz için sosyal medyanın gücünden faydalanabilirsiniz. Özellikle Linkedin gibi iş dünyası odaklı platformlardan yararlanabilirsiniz. Bu platformlarda doğru iletişim kanallarını bularak iş bulma sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Staj yapın

staj yapmak

İş başvuruları yapmadan önce, hedeflediğiniz sektör ya da alanlarla ilgili bir kurumda staj yapmış olmanız, hem sizi daha güçlü kılacaktır hem de rakiplerinizden de bir adım öne çıkartacaktır. Bu süreci ve zamanı bir antrenman gibi düşünebilirsiniz. Alacağınız her bilgi ve elde edeceğiniz her deneyim sizi bir adım öteye götürecektir.

Başvurduğunuz kurumu araştırın

iş başvuruları

Yaptığınız başvurular sonucunda bir kurumdan iş görüşmesine çağırılırsanız, toplantıdan önce mutlaka bir hazırlık yapın. Gideceğiniz kurumun tarihçesini, hizmetlerini, iş alanlarını okuyun. Başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili tüm bilgileri almaya gayret edin. Mülakat sırasında gelecek tüm sorulara karşı hazırlıklı olun.

Gelir planı yapın

gelir planı yapmak

Daha kariyerinizin başındasınız ancak siz de artık yavaş yavaş bir profesyonel olma yolunda ilerliyorsunuz. Güzel günler sizleri bekliyor. Geleceğiniz için daha şimdiden doğru adımlar atarak ilerleyen yıllarda çok daha iyi noktalarda olabilirsiniz. Bunun için gelir planınızı ve bütçenizi de çok iyi yapmalısınız. Hayat kalitenizi şimdiden artırmak için Kolay Emeklilik Planı’nı seçebilir ve geleceğe güvenle bakabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.