Yazın Evden Çalışırken Hayatını Kolaylaştıracak 5 Şey

Buradasınız

Yaşa 09 Haziran 2021

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, adam, bahçe

Yaz aylarının başındayız ve pandemi halen son hızla etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bir yandan salgın sebebiyle eve kapanmalar ve yasaklar sürerken bir yandan kişisel olarak bizler de sosyal izolasyonu sağlamak için evlerimizde kalmaya devam ediyoruz. Dolayısıyla evden, uzaktan ve online çalışma ve eğitim devam ediyor. Peki yaz aylarında, sıcaklar altında evde çalışırken nasıl daha rahat olacağını hiç düşündün mü? İşte yazın evde kaldığımız ve çalıştığımız dönemde daha rahat etmeni sağlayacak ve hayatını kolaylaştıracak birkaç ipucu.

Balkon ya da teras en iyi dostun olacak

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, kadın, balkon

Birçoğumuz yaz ayları ile birlikte günümüzün büyük bölümünü balkonlarda geçirmeye başlıyoruz. Evinde uygun büyüklükte ve lokasyonda bir balkonu bulunanlar, havaların ısınmasıyla birlikte bu alanlara doğru çıkıyor ve ta ki soğuklar bastırıncaya kadar içeri girmiyor. Evde, pandemi altında ve sokağa çıkma yasakları zamanında da balkonlar ve teraslar birer ofise dönüşüyor. Gün içerisinde balkon ve terasın doğrudan güneş almadığı her an sen de buralarda çalışabilirsin. Kendine uygun bir çalışma alanı yaratarak evdeki ofisini buraya taşıyabilirsin.

Sabahları erken kalkabilir ya da serine bırakabilirsin

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, balkon, sıcak

Yazın gün içerisinde ne olursa olsun havalar sıcak olduğundan çalışmak, yılın diğer zamanlarına göre çok daha zor. Bunu biraz olsun engellemek ve günün daha çalışılabilir saatlerini seçmek için sen de günlük planlarını gözden geçirmelisin. Eğer işin de buna izin veriyorsa sabah daha erken saatlerde kalkarak ya da akşamüzeri serin saatler çöktükten sonra çalışmayı deneyebilirsin. Böylelik güneşin tepede olduğu en sıcak saatleri es geçmen ve daha verimli olman mümkün.

Güne hafif başla

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, beslenme, kahvaltı

Yaz demek birçok kişi için sıcaklara bağlı olarak ortaya çıkan rehavet demek ve bunun da en büyük sorumlularından biri fazla ve ağır yemek. Çalışma verimini ve işe olan isteği de azaltan bu durumun önüne geçmek için özellikle sabahları hafif kahvaltıları tercih etmeli, gün içerisinde de fazla ve yoğun yemekler tüketmemelisin. Bu şekilde  iş saatleri içerisinde, yazın, evdeyken üzerine bir ağırlık çökmesini engelleyebilirsin.

Mutlaka dışarı çık ve nefes al

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, adam, tablet

Her ne kadar evlerde çalışmaya ya da eğitim almaya devam etsek de arada kısa molalar vermek ve dışarıya çıkarak hava almak çok önemli. Özellikle sıcak yaz günlerinde evde çalışırken bunalmamak ve arada kısa molalar vermen hem verimini artıracak hem de sağlığını koruyacak. Günlük çalışma programın içerisinde mutlaka ya dışarıya çıkıp kısa bir tur atmak ya da hiç olmazsa balkon, teras gibi bir alana geçerek dinlenmek için kendine vakit ayırmalısın.

Suyu asla ihmal etme

yaz, ev, çalışma, online, uzaktan, su, beslenme

Su içmek ve gün içerisinde ihtiyaç duyulan hidrasyonu sağlamak, çok klasik bir sağlık kuralıdır ama en etkilileri arasındadır. Özellikle yazın, hava sıcak, nemli ve bunaltıcı iken günlük sıvı tüketimine dikkat etmeli ve saat başı bir bardak su içmelisin. Evde çalıştığın zamanlarda da sağlıklı beslenme düzeninin yanında suyu da ihmal etmemeli ve çalışma masanda mutlaka bulundurmalısın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.