İş Yaşamında Geri Bildirim Yapmanın Önemi

Buradasınız

Yaşa 12 Şubat 2022

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

İş yaşamında geri bildirim kültürü edinmek ve düzenli olarak geri bildirim yapmak, başarının temel anahtarlarından biridir. Motivasyonun artmasını, ilişkilerin kuvvetlendirilmesini ve takım çalışmasının pekiştirilmesi açısından şeffaf geri bildirimler, belirleyici unsurlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda iş yaşamında geri bildirim yapmanın önemini kaleme aldık.

Geri bildirim nedir?

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

Geri bildirim, şirket bünyesinde departman ve görev fark etmeksizin tüm çalışanların açık ve şeffaf bir iletişim yöntemi kullanarak fikir, görüş ve önerilerini dile getirmesi olarak tanımlanıyor. İş yaşamında geri bildirim kültürüne sahip kişilerin veya şirketlerin uzun vadede birçok avantaj yakaladığı görülüyor.

Pozitif bir ortam yaratır

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

Yapılan iş kadar çalışma ortamı da motivasyonu ve verimliliği doğrudan etkileyen kavramlar arasında yer alıyor. İş yerinde geri bildirim kültürü oluşturmak çalışma ortamındaki fikirleri geliştireceği gibi pozitif bir çalışma ortamı yaratarak motivasyonu artırıyor.

Güven oluşturur

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

Geri bildirim yapmak, açık ve şeffaf iletişimi destekler ve iş yerinde güven ortamı oluşturur. Bu sayede iş yerlerinde mobbing ve iletişim kopukluğu gibi çeşitli sorunların da önüne geçilir. Geri bildirim aynı zamanda takım çalışmasının verimliliğine de doğrudan katkı sağlar.

İş geliştirir

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

Her yapılan işin ve uygulanan fikirlerin bir sonucu vardır. Bu sonuçlar doğrultusunda işin kritiğini yapmak, güçlü ve zayıf yönleri görmek ve yapılan işi bir adım öteye taşımak oldukça önemlidir. Bu noktada ekip içi güçlü iletişim ve geri bildirim yapmak mevcut işlerin geliştirilmesini ve kalitesinin artmasını sağlıyor.

İş birliğini artırır

iş, yaşam, hayat, kariyer, geri bildirim

Açık iletişim ağının bir ürünü olan geri bildirim, işi yaşamında fikirlerin ve düşüncelerin şeffaf bir şekilde paylaşılması anlamına geliyor. Dolayısıyla gerçek fikirlerini birbirine çekinmeden ifade eden iş arkadaşlarının güven ilişkileri gelişir ve buna bağlı olarak iş birliği içerisinde uyumlu çalışma prensipleri geliştirirler.

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.