İş Yaşamında Dikkat Etmen Gereken Görgü Kuralları

Buradasınız

Yaşa 19 Kasım 2022

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

Hayatın her alanında ve her anında olduğu gibi iş yaşamında da görgülü, saygılı, insan ilişkilerini iyi kuran, açık iletişim kurmayı becerebilen, ahlaklı ve vicdanlı kişiler her zaman için daha itibarlı ve saygıdeğer oluyor. Özellikle görgü kurallarını bilen ve bunu her zaman uygulayabilen kişiler, hem kariyerlerinde daha başarılı bir çizgi çiziyor hem de çevrelerinde çok daha saygın bir konuma yükseliyor. Sen de iş yaşamında ve ofis ortamında görgü kurallarına dikkat ederek sosyal hayatında çok daha iyi bir konuma gelebilirsin. İşte iş yaşamında dikkat etmen ve uygulaman gereken görgü kurallarından bazıları…

Her zaman gülümsemeyi unutma

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

Hem iş hem de özel hayatta gülümsemek, gülmek birçok kapıyı açan anahtarlardan biridir. İkili ilişkiler kurduğunda ve çevrendeki bir kişiyle iletişime geçtiğinde gülümsemeyi unutmamalısın. Bu şekilde iletişime açık olduğu izlenimi yaratacak ve tüm süreçleri çok daha rahat, pozitif ve olumlu şekilde yürüteceksin. Gülümsemek ve gülmek senin de ruhuna iyi gelecek ve üzerindeki stres ile baskının azalmasına yol açarak işlerini çok daha pozitif şekilde yürütmene yardımcı olacaktır. Kibar ve güler yüzlü olmak her zaman için en başta gelen görgü kurallarından biridir ve iş yerindeki tüm iletişim süreçlerinin de çok daha rahat şekilde yürütülmesine yardımcı olur.

Yardımı esirgememelisin

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

İş yerinde uyman gereken görgü kurallarından bir diğeri de her zaman için yardıma açık olmandır. Yardımsever bir yapıda olur ve elinden geldiğince çevrendekilere yardım edersen çok daha sağlam ve güzel ilişkiler kurman mümkün olabilir. Birçok kişi bu benim işim değil diye düşünerek elinden gelen ve yapabileceği bir işi bile yapmaktan imtina eder. Bu şekilde davranarak insanları kendinden uzaklaştırır ve daha sevilmeyen bir karakter olma yolunda ilerlersin. Bunun yerine çevrende olup bitene açık olabilir ve bir el de sen atarak insanlara yardımcı olmayı tercih edebilirsin.

Nezaket sözcüklerini ihmal etmemelisin

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

Görgü kurallarının en temel öğelerinden biri de nezaket sözcükleridir. “Teşekkür ederim”, “Günaydın”, “Kolay gelsin”, “Hayırlı işler”, “lütfen” gibi sözcükleri ikili ilişkilerinde mutlaka ve mutlaka kullanmalısın. Bu sihirli kelimeler birçok noktada senin iletişimini kuvvetlendirerek insanları sana yaklaştırır ve itibarını artırır. İş hayatındaki pozisyonuna bağlı kalmadan, ast ya da üstlerine karşı her zaman bu sözcükleri kullanmayı bir rutin haline getirmelisin. Yine bu sözcükleri kullanırken dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri de biriyle konuşurken onun doğrudan yüzüne bakmandır. Konuşurken ve dinlerken etkili bir iletişim kurman için mutlaka karşındakinin yüzüne bakmayı ihmal etmemelisin.   

Giyimine ve imajına da dikkat etmelisin

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

Şirket içi görgü kurallarından bir diğeri de kıyafettir. İş yerinin ve senin görevinin getirdiği ölçüde kurallara uymalı ve giyimine, imajına, kıyafetlerine özen göstermelisin. Bu hem kendin hem çevrendeki iş arkadaşların hem de size gelen ziyaretçileri için önemli bir görgü kuralıdır. Bakımlı, temiz ve işin gereksinimlerine uygun kıyafetler giydiğinde çevreden çok daha fazla saygı ve itibar göreceksin. Mutlaka ağırbaşlı ve senin kişiliğini, karakterini yansıtacak kıyafetler girmeye özen göstermelisin.

Geribildirimleri yalnızken vermelisin

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

İş hayatının temel kurallarından biri de geri bildirimlerdir. Çalışan kişinin öncelikli olarak işiyle, ardından da çevresindekiler ile olan iletişimine, nasıl çalıştığına, görev ve sorumluluklarına dair düzenli olarak geri bildirimlerde bulunmak önemlidir. Sistemin daha iyi çalışması için çok büyük öneme sahip olan bu geri bildirimleri verirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de bunu yalnızken yapmaktır. Topluluk içerisinde özellikle kötü geri bildirimlerde bulunmak çok zedeleyici ve onur kırıcı bir davranış olabilir. Eğer yönetici olarak altında çalışan personeller varsa geri bildirimleri mutlaka tek başınayken vermeye özen göstermelisin.

Düzenli ve düzene saygılı olmalısın

iş yeri, ofis, çalışma hayatı, görgü, kural, saygı, sevgi

İş yerinde düzenli olmak da dikkat etmen gereken görgü kurallarından biridir. Masanı, eşyalarını mutlaka ofis kurallarına uygun ve çevrene de uyumlu olacak şekilde düzenli tutmalısın. Aynı şekilde senin olmayan, seni ilgilendirmeyen hiçbir eşyayı ellememeli ve başkalarının eşyalarını ve masalarını karıştırmamalısın. Masaların üzerine ve özellikle de çekmecelere hiçbir şekilde bakmamalısın. Karşındakinin izni olmadan onun eşyalarını karıştırmak çok büyük saygısızlık sayılır. Bu konuda hem iş yerinin kuralları hem de görgü kurallarına uymalısın. Aynı şekilde başta kendi çevren olmak üzere iş yerinin genel temizliğine de özen göstermeli ve asla etrafı kirletmemelisin.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.