Video Özgeçmiş Hazırlarken Dikkat Etmen Gerekenler

Buradasınız

Yaşa 12 Temmuz 2022

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

İş dünyasının dijital dönüşüme ayak uydurması ve rekabetçi yapısının artması, yeni nesil insan kaynakları yöntemlerinin geliştirilmesine de zemin hazırlıyor. Adayların iş başvuru süreçlerinde adapte olması gereken birçok yenilik mevcut. Son dönemlerde interaktif içeriklerin de önem kazandığı düşünüldüğünde video özgeçmiş hazırlayarak iş başvurusu yapmak, adayları bir adım öne taşımayı başarıyor. Video özgeçmiş hazırlarken dikkat etmen gereken noktaları ise senin için sıraladık.

Video süresi

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

Adayların video özgeçmiş hazırlarken dikkat etmesi gereken en önemli husus video süreleridir. Adayların videoları olabildiğinde kısa tutması gerekiyor. İnsan kaynakları uzmanları videoların süresinden ziyade içeriği kalitesine odaklanıyor. Bu noktada detaylarla çok fazla zaman kaybetmek yerine direkt mesajlar içeren sade bir içerik oluşturman büyük önem taşıyor. Bunun için videolu özgeçmiş hazırlarken süreyi 4-5 dakikadan fazla tutmamalısın. Daha önceden çalışarak aktarmak istediklerini seri ve anlaşılır bir şekilde vermelisin.

Video kadrajı

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

İş başvurusu yapacak olan adayların hazırladıkları videolarda kadrajda yer alan tüm materyallere dikkat etmesi gerekiyor. Klasik ve sade arka plan seçimleri ile videonun çekildiği alandaki dikkat dağıtan unsurların kadrajdan çıkarılması büyük önem taşıyor. Öte yandan video özelinde ses kirliliğini azaltmak için mikrofon kullanımı kritik bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Videoda odağın tamamen CV’sini aktaran kişi olması ve etraftaki algı dağıtın tüm unsurların ortadan kaldırılması gerekiyor.

Diksiyon

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

İş başvurusu yapan adaylar ile insan kaynakları uzmanları arasındaki ilk izlenim oldukça önemlidir. İlk izlenim pozitif düşüncelerin veya önyargının oluşmasına zemin hazırlar. Adayların diksiyon kurallarına dikkat etmesi, prezantabl bir görünüme sahip olması, tutum ve davranışları süreç için kritik önem taşıyor. Yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına adayların sözcüklerini dikkatli bir şekilde seçmesi ve anlaşılır bir üslupla ifade etmesi gerekiyor.

Kurgu süreci

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

Doğru ışık kullanımı kaliteli bir video içeriği için olmazsa olmazlardan. Adayların ışık kullanım metotlarından yararlanması ve videonun hatasız bir şekilde insan kaynakları uzmanlarına iletilmesi için basit bir kurgu sürecinden geçmesi gerekiyor. Kurgu yardımıyla video içerisindeki gereksiz alanların atılması adayların rakipleri karşısında şansını artırıyor. Işığın dışında videonun belirli yerlerine alt yazı konulması, varsa yaratıcı işlerden örneklerin sunulması ya da daha önceki iş deneyimlerine dair bilgileri, videoları, resimleri vb. materyallerin videoya basit kurgular ile yerleştirilmesi işe alım şansını kuvvetlendiriyor. Bunun için internette bolca bulunan basit kurgu programlarından yararlanabilirsin.

Kronoloji

kariyer, insan kaynakları, başvuru, video, özgeçmiş

İş başvurusu yapan adayların video içerisinde belirli bir kronolojiye de bağlı kalması gerekiyor. Adayların öncelikle kişisel bilgilerini paylaşması, akabinde iş başvuru nedenlerini ve şirkete hangi konularda değer katabileceğini sırasıyla anlatması gerekiyor. Bu sayede videonun akıcılığı artıyor ve herhangi bir soru işareti oluşması engelleniyor. Normal ve profesyonel bir CV’de olması gereken tüm bilgilerin, belirli bir sırayla ve insan kaynakları uzmanının anlayabileceğin ölçüde verilmesi büyük önem taşıyan ve fark yaratan bir unsur olarak öne çıkıyor.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.