Video Konferans Yaparken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Yaşa 18 Nisan 2022

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Her geçen gün gelişmekte ve değişmekte olan dijital dünya, günümüzde neredeyse her işimizi halledebileceğimiz bir duruma geldi. Özellikle pandemi süreciyle gelişen süreçte, iş dünyasında dijitale dönüşüm kaçınılmaz oldu. Uzaktan veya hibrit çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Hal böyle olunca iş görüşmeleri ve toplantılar da genellikle video konferans şeklinde tercih ediliyor. Bunun için bir video konferansa katılacağın zaman dikkat etmen gerekenleri bilmen sana çok faydalı olabilir. Dikkat etmen gereken bazı unsurları senin için derledik.

Dakik olmaya özen göstermelisin

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Video konferansa katılacağın zamana göre planlama yapmalı ve hareket etmelisin. Sen toplantıya geç girdiğinde toplantının geç başlamasına ya da başladıysa da senin geç dahil olmandan dolayı toplantıda bulunanlarda dikkat dağınıklığına neden olabilirsin. Olumsuz bir izlenim bırakmamak için video konferanslara zamanında katılmaya dikkat etmelisin. Nasıl fiziksel toplantılara geç girmiyorsan online video konferans ve toplantılara da geç girmemelisin.

Etkileşimde kalmaya çalışmalısın

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Araştırmalara göre insanların sadece %3’lük bir kısmı etkin bir şekilde çoklu görev yapabiliyor. Bu yüzden görüşmen sırasında başka şeylerle uğraşman hem çok etkili olmayabilir hem de kaba görünmene yol açabilir. Bunun yerine dikkatini tamamen görüşmeye vermen ve etkileşimde kalmaya çaba göstermen daha çok verim almana yardımcı olacaktır. Ayrıca fiziksel olmasa da video konferans sırasında göz teması kurar gibi kamera merceğine bakman seni daha profesyonel gösterir ve iletişiminin daha etkili olmasını sağlar.

Kullanacağın cihazların doğru çalıştığından emin olun

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Video konferans öncesinde deneme yapman, bilgisayarının, telefonunun, tabletinin, mikrofonunun ya da kullanacağın diğer tüm cihazların hatasız çalıştığından emin olman aklında şüphe olmadan, verimli bir görüşme gerçekleştirmen için önemli maddelerdendir. Video konferans sırasında yaşanacak bir teknik hatanın, müşteri ilişkilerine varana kadar işindeki birçok noktada olumsuz etkiler yaratabileceğini unutmamalısın.

Görünüşüne önem vermelisin

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Etkili bir iletişim için karşındaki kişi veya kişilerin seni nasıl gördüğüne her zaman önem vermelisin. Aynı şekilde video konferanslarında da dikkatli olmalısın. Günlük kıyafetlerin yerine görüşmene uygun kıyafet seçimi yapman daha makul olacaktır. Aynı zamanda kamera açını ve ışığını doğru ayarlaman da verdiğin izlenimde önem taşır. Kamerada net bir şekilde çıkmaya ve kendini ortalamaya çalışarak, yüzünün en iyi şekilde görünmesini sağlamalı ve yandan aydınlatma kullanmalısın.

Konuşmadığın zamanlarda kendini sessize almalısın

video, konferans, iş, ofis, ev, teknoloji

Dinleyici olduğunuz zaman içerisinde öksürük, hapşırma, arama gibi beklenmedik sesler görüşmede duyulabilir. Video konferansta dikkat dağınıklığına sebep olmamak için konuşmadığın zamanlarda kendini sessize alman yerinde olacaktır.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
15 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.