Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Verimli Çalışmanın Sihirli Formülü: Pomodoro Tekniği Nedir?
Verimli Çalışmanın Sihirli Formülü: Pomodoro Tekniği Nedir?

iyihisset.com

17 Eki 2019

Çalışmak, ister iş hayatında ister okul hayatında başarılı olmanın şüphesiz ilk adımı. Verimli çalışmak ise “çalışmaya ayrılan vaktin en ideal şekilde kullanılması” olarak tanımlanıyor. Bu da ancak bir plan doğrultusunda mümkün. 
 
Elbette verimli çalışma stilleri herkeste farklılık gösterebilir. Kimileri not alarak kimileri ise klasik müzik eşliğinde çalışırken daha fazla verim alır. Tüm bu çalışma stillerinin temelinde ise mola ve ders çalışma sürelerinin net çizgilerle birbirinden ayrılması vardır. İşte, amacı zaman yönetimini sağlamak olan Pomodoro tekniği hakkında bilmeniz gerekenler...
 
⦁ Pomodoro tekniği nedir?
Mail cevaplamaktan ders çalışmaya kadar her alanda kullanılmaya uygun olan Pomodoro tekniği, size herhangi bir işle uğraşırken süre yönetimini sağlamanız konusunda yardımcı olur. Ders çalışırken veya sunum hazırlarken çalışma ve mola sürelerini birbirinden ayırırsanız beyniniz olaylar arasında bölünmeyeceği için daha verimli çalışabilirsiniz. Kısaca Pomodoro tekniği, zamanı verimli kullanmanızı sağlamak için geliştirilen bir tekniktir.
 
⦁ Pomodoro tekniği nasıl bulundu?
Pomodoro tekniği, Francesco Cirillo tarafından geliştirildiği 1980’li yıllardan bu yana birçok kişi tarafından kullanılıyor. “Pomodoro” kelimesinin kökeni İtalyanca, anlamı ise “domates”. Peki Cirillo neden bu tekniğin ismini “domates” koydu? Öğrencilik zamanlarında bu tekniği uygulayan Cirillo, uyguladığı zamanlarda domatese benzeyen bir mutfak zamanlayıcısı kullanıyordu. İşte tam da bu sebepten tekniğin adı Pomodoro, yani “domates”!
 
⦁ Pomodoro tekniği nasıl uygulanır?
“Çalışma ve mola sürelerinin birbirinden ayrılması” esasına dayanan tekniğin amacı zaman yönetimini sağlamak. Kısa süreli çalışmalardan sonra yine kısa süreli molalar veriliyor. Kısa süreli çalışma seansları 25 dakika, çalışmadan sonra verilen molalar ise 5 dakika sürüyor. 1 ders çalışma ve 1 moladan oluşan bölüme “1 Pomodoro” deniyor. Bu 1 Pomodoro’dan sonra çalışmaya devam ederek çalışma süresini 4 Pomodoro’ya, diğer bir ifadeyle 2 saate tamamladığınızda, 25-30 dakikalık uzun bir mola verme hakkınız oluyor. Bu noktada önemli bir hatırlatma yapalım: 4 Pomodoro’yu günün farklı zamanlarında değil, peş peşe ve set şeklinde tamamlamanız gerekiyor. Uzun molaları ise yalnızca birbirini takip eden 4 Pomodoro sonrasında vermelisiniz. Teknikten verim alabilmek içinse 7-21 gün arasında uygulamaya devam etmeniz gerekiyor. 
 
⦁ Pomodoro tekniğinde nelere dikkat edilmeli?
Pomodoro tekniğiyle çalışmaya başlamadan önce ilk adım, nasıl çalışacağınıza dair bir plan oluşturmak olmalı. Çalışma planınızı oluşturduktan sonra yapmanız gereken çalışmayı 25 dakika sürecek şekilde bölümlere ayırmalısınız. Eğer konuyu bölünme yaşamadan 1 çalışma süresi sonunda biterebilirseniz daha çok verim alabilirsiniz. 
 
Ders çalışma ve mola sürelerini iyi takip edebilmek ve sonucunda bir rapor çıkarabilmek için zamanlayıcıyla çalışmanızı öneririz. Pomodoro sürelerinizi kendinize uygun hale getirerek de çalışabilirsiniz. Herkesin algılama süreci farklı olabilir. Örneğin, ders sürelerini 30 dakikaya çıkarıp kısa molaları da bu süreye paralel olarak artırabilirsiniz.
 
⦁ Pomodoro tekniği kimler için daha verimlidir?
Herhangi bir konu üzerinde çalışırken zaman kontrolü yapamayan herkes Pomodoro tekniği sayesinde daha verimli çalışabilir. Teknik, özellikle öğrenciler, tasarımcılar, yazılımcılar, reklamcılar ve yoğun konsantrasyon gerektiren işlerde çalışan insanlar için çok daha verimli olabilir. Konsantre olabilmenin en önemli tüyosu ise, çalışma ve mola sürelerini net bir çizgiyle birbirinden ayırmak!
 
Kaynak: 
https://www.matematiksel.org/verimli-bir-calisma-metodu-pomodoro-teknigi/
https://onedio.com/haber/11-madde-ile-verimli-calisamama-derdini-sonsuza-kadar-bitiren-pomodoro-teknigi-628834
https://medium.com/t%C3%BCrkiye/pomodoro-tekni%C4%9Fi-ile-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-performans%C4%B1m%C4%B1-nas%C4%B1l-artt%C4%B1rd%C4%B1m-3f194dd227a7
https://kardit-habitlab.com/pomodoro/
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.