İş ve Özel Hayatınızı Dengelemek İçin 5 Önemli Tavsiye

Buradasınız

Yaşa 10 Nisan 2017

İş hayatının stresi ve teknolojinin yaşamı kontrol eder hale gelmesiyle özel hayat ile iş arasında denge kurmak zorlaşmaya başladı. Eğer başarılı ve mutlu bir hayat istiyorsanız, işinizi büyük bir tutkuyla yapsanız dahi özel hayatınıza yeterli zamanı ayırmaya ihtiyacınız var. Bu ikisi arasındaki dengeyi kaybettiğinizi hissediyorsanız, hazırladığımız öneriler işinize yarayabilir.

Cep Telefonuyla Aranıza Mesafe Koyun

Cep telefonları ve internet erişimi, her ne kadar acil durumlarda iş hayatı için büyük kolaylık sağlasa da kimi özel zamanlarda e-postalarla aranıza mesafe koymalısınız. Bu mola, kendinize ait bir hayatınız olduğunu hatırlatacaktır. Spor yaparken, otomobil kullanırken ya da ailenizle zaman geçirirken iş hayatının stresini hissetmek zorunda değilsiniz. Çok acil durumlar olmadığı sürece cep telefonunuzla ilgilenmeyerek daha özgür hissedebilir ve özel hayatınıza odaklanabilirsiniz.

Zaman Yönetiminde Dikkatli Olun

İş hayatı ve özel hayat dengesi aslında zaman yönetimiyle yakından alakalı. Kimi zamanlar daha çok çalışmanız gerekirken kimi zaman özel hayatınıza ayıracak fazladan zaman bulabilirsiniz. Önemli olan planlı bir şekilde zamanı kontrol etmeyi öğrenmek. Sonrasında dengeyi rahatça koruyabilir ve iş hayatında olduğu kadar kişisel yaşamınızda da “yetersizlik” hissinden kurtulabilirsiniz. Böylece uzun, sağlıklı, üretken bir kariyerle sosyal ve mutlu bir hayatı birleştirebilirsiniz.

İş Hayatı Dışında Yeni İlgi Alanları Yaratın

İş hayatının stresinden uzaklaştıracak etkinlikler size tahmin ettiğinizden çok daha iyi gelebilir. Kitap okumaktan dans kursuna, şehir turundan spora ve tiyatroya kadar istediğiniz veya ilgi duyduğunuz pek çok alan deşarj olmanızı sağlayacaktır. Bu şekilde hobilerinize zaman ayırıp yeni ilgi alanları keşfedebilirsiniz. Aradaki dengeyi iyi kurduğunuz zaman, çalışma hayatının da daha keyifli hale geldiğini fark edeceksiniz.

İşi Ofiste Bırakın

Bazen istemeden de olsa günün sonunda kendinizi stresli ve sinirli hissedebilirsiniz. Pew Research Center’ın araştırmasına göre, ebeveynlerin %37’si iş hayatının problemlerini ailelerine yansıtıyor ve yemek masasında bile çalışmaya devam ediyor. Unutmayın ki işinizi eve taşıdığınızda, hem psikolojik açıdan daha fazla yıpranırsınız hem de sizinle bir arada yaşamak zorlaşır. İş çıkışı yapacağınız yürüyüş gibi aktiviteler ofis hayatından kopmanıza yardım edecektir. Unutmayın sizin de dinlenmeye, stres atmaya ve sevdiklerinizle iş harici bir şeyler konuşmaya ihtiyacınız var.

Belli Aralıklarla Tatil Yapın

Aylarca hatta yıllarca tatil yapmamak, hem ruh sağlığınızı bozar hem de iş verimliliğinizi ciddi oranda düşürür. Günlük rutinden ve problemlerden uzaklaşacağınız seyahatler, işinize daha iyi bir enerjiyle dönmenizi sağlayacaktır. Bu sayede kendinizle veya sevdiklerinizle baş başa kalabilir, ihmal ettiğiniz özel hayatınızı toparlayabilirsiniz. Ofisle ne kadar iletişimde kalacağınıza ise siz karar vermelisiniz. Dilerseniz tatil boyunca günün sadece belli saatlerinde e-postalara cevap verebilir, patronunuzla ya da iş arkadaşlarınızla konuşabilirsiniz.

Unutmayın çalışma hayatı, ömrümüzün büyük bir kısmını kaplıyor. Özel hayattan taviz vererek çok çalışmak, geleceğinizin rahatlığını garanti etmez. Ama bu dönemde yapacağınız küçük birikimler, emekliliğinizde rahat etmenizi sağlar. Örneğin ayda 150 TL ödeyerek Kolay Emeklilik Planı yaptırabilir, yılda dört kez plan değişikliği ve yılda altı kez fon değişikliği avantajıyla rahatça birikim yapabilirsiniz.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.