Ünlü CEO'ların Adaylara Sorduğu Tuhaf Mülakat Soruları

Buradasınız

Yaşa 21 Kasım 2019

Konu iş mülakatları olduğunda birçok işveren, klasik sorular sorarak adayların iş etiği hakkında bilgi edinmeye çalışır. Hatta bazı sorular o kadar klasikleşmiştir ki daha mülakata girmeden cevabınızı hazırlayabilirsiniz. Bu durumun farkında olan dünyaca ünlü CEO’lardan bazıları, klasikleşmiş hazır cevaplardan hoşlanmıyor olacak ki adayları için birbirinden ilginç sorular hazırlamış.

 

İşte dünyaca ünlü şirketlerde, üst düzey bir pozisyonda çalışmak için cevaplamanız gereken birbirinden tuhaf mülakat soruları!

 

1. Birden ona kadar derecelendirdiğini düşünürsek sence ne kadar garipsin?

Online olarak giyim ve ayakkabı satışı yapan Zappos’un CEO’su Tony Hsieh, beraber çalışacağı insanların eğlenceli olmasına oldukça önem veriyor. Bu nedenle iş görüşmesi yaptığı insanların ne kadar “garip” olduğunu bilmek istiyor. Tabii ki bu sorunun doğru bir cevabı yok. Zaten Hsieh de kendinize kaç puan verdiğinizin değil, soruyu nasıl cevapladığınızın önemli olduğunu söylüyor.

 

2. En sevdiğin hayvan hangisi? Neden?

Bir tür sosyal medya yönetme platformu olan HootSuite’in CEO’su Ryan Holmes, bu soruyu çok sevdiğini her fırsatta belirtiyor. Halihazırdaki yönetici asistanına da aynı soruyu yönelttiğini belirten Holmes, “Şu anda bir yıldır asistanlığımı yapan kişiye de aynı soruyu yöneltmiştim ve bana “ördek” cevabını vermişti. Çünkü ördekler, suyun yüzeyinde oldukça sakin gözükmelerine rağmen suyun altında deli gibi ayak çırpıyorlar. Bu tam da asistanımdan bekleyeceğim bir görev tanımı!” diyor.

 

3. Bir zombi istilası yaşansa ne yapardın?

Uluslararası bir restoran zinciri olan Capriotti’s Sandwich Shop’un CEO’su Ashley Morris, bu soruyu sorarak adayların baskı altındayken neler yapabileceğini öğrenmek istiyor. Morris’e göre bu sorunun doğru bir cevabı olmasa da verilen cevaplar adaylar hakkında birçok ipucu veriyor.

 

4. Bir çekiç ve bir çivinin toplam fiyatı 2,20 TL. Çekicin çividen 2 TL daha pahalı olduğunu düşünürsek çivi kaç TL olur?

Bir tür pazarlama ve reklam ölçümleme firması olan Converto‘nun CEO’su ve kurucu ortağı olan Jeff Zwelling, yaptığı mülakatlarda bu tür şaşırtıcı sorular sormaya bayılıyor! Bunun sebebini “Adayların cevap vermeden önce iyice düşünüp düşünmediklerini görmek istiyorum. Ayrıca bu kadar basit bir soru için bile düşünerek cevap vermeleri benim için oldukça önemli.” diyerek açıklıyor.

 

5.  Çok zengin olmak mı isterdin yoksa bir kral olmak mı?

Bandwagon’un kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Harold Hughes, bu soruyu sorarak adayların bir takımın parçası olup olamayacağını anlamaya çalışıyor. Bu soruya verilen yanıtlar, adayların kendi kararları arkasında durup duramayacağının da bir göstergesi! Ayrıca sorunun cevabı, Hughes’a adayların güç ve itibar gibi konularda neler düşündüğüne dair ipuçları da veriyor.

 

6. Saat 3.15 olduğunda akrep ve yelkovan yaptığı açı kaç derecedir?

StockX adlı online piyasanın CEO’su Scott Cutler, bu soruyu sorarak adayları şaşırtmayı amaçlıyor. “Adayımız zor bir durumda kaldığında ne düşünür ve nasıl bir tepki verir bilmek istiyorum.” diye de ekliyor. Bu gibi sorularda genelde yanıta odaklanmadığını söyleyen Cutler, adayın stresli bir mülakat esnasında nasıl bir çözüme gideceğini görmek istiyor.

 

Kaynak:

https://toptalent.co/9-ceonun-favori-mulakat-sorulari

https://listelist.com/is-gorusmesinde-sorulan-sorular/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.