Türk Girişimciler Nerelerde Hata Yapıyor?

Buradasınız

Yaşa 13 Nisan 2021

girişimci, gelecek, yatırım

Girişimcilik, özellikle dijital dünyanın da gelişimiyle birlikte tüm toplumların büyük destekler verdikleri ve uygun iklimler oluşturmaya çalıştıkları bir konu. Son dönemlerin bu popüler konusu özelinde başarıyı etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Girişimciler bir işe başlarken farkına bile varmadan pek çok problemle yüzleşmek zorunda kalıyor. Bu sorunlarla yüzleşmemek için dikkat edilmesi gereken noktaları senin için derledik.

İş fikrinin dinamiklerine hakim olmamak

girişimci, gelecek, kadın, erkek, strateji, plan

Girişimcilerin temel hatalarının başında adım atacakları sektörün ve iş fikrinin dinamiklerini yeterli düzeyde araştırmamak geliyor. Bu kritik konu gelecekte atılacak tüm adımların da temelini oluşturuyor. Kağıt üzerinde mükemmel görünen fikirlerin uygulama aşamasında yanlış sonuçlara sebebiyet vermemesi, doğru sonuçlar alınması için iş fikrinin ve girilecek sektörün doğru analiz edilmesi hayati önem taşıyor.

Müşterilerin ihtiyaçlarını net ortaya koyamamak

girişimci, gelecek, dijitalleşme, kadın

Müşterilerin dilinden anlamak ve ihtiyaçlarına cevap vermek girişimciler için diğer bir hayati konu durumunda. Müşterilerini anlayan, ihtiyaçlarına net ve modüler çözümler sunan bir girişimcinin başarıyı yakalaması tesadüf değildir. Unutulmamalıdır ki, müşterileriyle temas kurmakta geciken, geri bildirimleri dikkate almayan bir işin başarısızlıkla sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Özgün olmamak

girişimci, gelecek, erkek, plan

Yeni iş fikirleri, ürün ve hizmet alanları bulmak yerine, yapılan işleri taklit etmek, girişimcilerin sıkça yaptıkları hatalardan bir diğeri. Özgün olmak, girişimcinin iş fikrinin pazarda rakiplerinden ayrışmasına ve kısa sürede iş planında hedeflenen noktalara ulaşmasına yardımcı olmaktadır.

Pazarlamaya önem vermemek

girişimci, gelecek, yatırım, plan, kadın

Girişimcilerin yaptığı belki de en kritik hata pazarlamaya önem vermemek ve pazarlamayı bir gider kalemi olarak görmektir. Üretilen veya sunulan ürün ya da hizmetlerin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, pazarlama faaliyetleri yetersiz oldukça, ürün ve hizmetler hedef kitleler nezdinde bilinirlik ve farkındalık yaratamamaktadır. Girişimcilerin sıkça yaptığı pazarlama hatalarından bir diğeri ise yalnızca dijital dünyaya odaklanarak, halkla ilişkiler, marka iletişimi, müşteri ilişkileri gibi kritik detaylara gereken ağırlığı vermemeleridir.

Zamanı doğru yönetememek

girişimci, bilgisayar, kadın, çalışma

Zamanını iyi yönetemeyen bir girişimcinin başarılı olma olasılığının düşük olduğu unutulmamalıdır. Çünkü başarılı insanlar zamanlarını iyi kullanırlar ve dış etkenlerin zamanlarını kontrol etmesine izin vermezler. Özellikle girişimin ilk yıllarında zaman yönetimi doğru kurgulanmalı, girişimci her işi kendi yapmaya kalkmamalı, girişimini ileriye taşıyacak farklı uzmanlıklardan ve ortak akıldan destek almalıdır.

Ortak akla inanmamak

girişimci, toplantı, erkek, çalışma

Girişimcilerin yaptığı ve mevcut iş fikrinin gidişatını etkileyen kritik noktalardan bir diğeri ise, her işi tek başlarına yapabileceklerine inanmalarıdır. Özellikle günümüz iş dünyasında bu durum uzak bir olasılıkken, alanında uzman kişilere duyulan güven ve ortak akıl girişimlerin geleceğine yön vermektedir.

Geleceği düşünmeden hareket etmek

girişimci, iş birliği

Girişimcilerin daha yolun başında yaptıkları en büyük hatalar arasında yarını düşünmeden ve gelecek adımları hesaplamadan yola çıkmak da bulunuyor. Bugünden ötesini düşünmeden ve uygun planlamaları, hesaplamaları yapmadan yola düşen girişimciler genelde karşılarına çıkan ilk engelde pes ederek geri dönüyorlar. Girişimlerin yüzde 90’ının kısa süre içerisinde pes etmesi de bunun en önemli göstergelerinden biri.

Sen de yeni bir girişimci olarak yola çıktığında yarınlarını düşünerek hareket edersen başarıya daha kısa sürede ulaşabilirsin. Bunun için QNB Sigorta, girişimcilerin her anında yanında olacak ve %6’ya varan akaryakıt indiriminden araç periyodik bakım hizmeti indirimine, iş yeri dezenfeksiyon hizmetinden KOSGEB ve Hukuksal Danışmanlık hizmetlerine kadar birçok ücretsiz ve indirimli hizmetler ile hayatlarını kolaylaştıracak  KOBİmin Yanında Hayat Sigortası’na göz atın, girişimcilerin karşılaştığı zor dönemleri kolayca atlatın.

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.