Toksik Bir İş Yerinde Çalıştığınızın Belirtileri ve Çözüm Önerileri

Buradasınız

Yaşa 14 Ocak 2020

Birçok insan hayatının belli bir döneminde sevmediği ve mutlu olmadığı bir işte çalışmak zorunda kalabilir, kendini bu işte sıkışıp kalmış gibi hissedebilir. Sizin de bu hissi yaratan toksik çalışma koşullarınız varsa fiziksel ve zihinsel sağlığınızı önemli ölçüde etkileyen ve hayat konforunuzu düşüren bir ortamdasınız demektir. Peki toksik çalışma koşullarına sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız, bu konuda kendinize hangi soruları sormalısınız ve bu durumla mücadele etmek için yapmanız gerekenler neler? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

 

İşte toksik bir iş yerinde çalıştığınızın belirtileri ve bu durumla mücadele etmek için bilmeniz gerekenler...

 

1. İşiniz, özel hayatınıza dahil oluyorsa

Çalışma ortamınızın toksik olup olmadığını anlamanın en iyi yollarından biri kişisel hayatınızla iş hayatınız arasındaki ilişkiyi incelemektir. İş hayatında sorunlar yaşayabilir, sevmediğiniz insanlarla çalışmak zorunda kalabilir ve mesai saatleri bitse bile hala işle ilgili problemlerinizi düşünüyor olabilirsiniz. Eğer tüm bu iş problemleri düzenli olarak çalışma saatlerinin dışında da peşinizi bırakmıyor ve zihninizi meşgul edip sosyal hayatınızı etkiliyorsa çalışma ortamınız sizin üzerinizde toksik etkilere sahip olabilir.

 

2. Patronlarınızdan takdir görmüyorsanız

Yapılan araştırmalara göre yoğun bir iş temposuyla uzun saatler boyunca çalışıyor ancak patronlarınızdan herhangi bir şekilde takdir görmüyorsanız zihin sağlığınız bu durumdan büyük ölçüde etkileniyor. Bu nedenle yaptığınız işlerin takdir görmesi oldukça önemli! Aksi takdirde işe karşı olan motivasyonunuzu ve hevesinizi kaybetmeniz mümkün.

 

3. İş arkadaşlarınızla bir etkileşiminiz yoksa

Eğer çalışma ortamında pek fazla iletişim ve hareketlilik yoksa bu durum toksik bir iş yerinde çalıştığınızın işareti olabilir. Çalışma arkadaşlarınız işe geldiklerinde masalarına oturuyor ve mesai bitiminde dışarı çıkıyorlarsa yaşanan iletişimlizlik, çalışma ortamınızı etkileyebilir. Daha etkili bir çalışma ortamı için çalışanların birbiriyle iletişime geçmesi şart! Ek olarak iş arkadaşlarınız sürekli olarak şikayet ediyorsa dolayısıyla da negatif bir atmosfer yaratıyorsa bu durumun da toksik bir çalışma ortamının belirtilerinden olduğunu söyleyelim!

 

 

Toksik bir iş yerinde çalışıp çalışmadığınızı anlamak için kendinize şu soruları sorun:

  • Çok kızgın veya endişeli hissettiğim için önemli bir toplantı sırasında ortamdan ayrılmak zorunda kaldım mı?
  • İş yerinde ağladığım zamanlar oluyor mu?
  • Çalıştığım firmada rolüm ve görevlerim sürekli değişiyor mu?
  • Patronum ya da iş arkadaşlarım tarafından negatif söylemlere veya kırıcı ithamlara maruz kalıyor muyum?
  • Aklıma gelen yaratıcı bir fikri iş arkadaşlarımla veya patronumla paylaşmaktan çekiniyor muyum?

 

Eğer soruların çoğunun cevabı evetse çalışma koşullarınızı değiştirmenin vakti gelmiş demektir!

 

İşte toksik çalışma koşullarıyla başa çıkmak için yapmanız gerekenler!

  • Patronunuzdan ya da iş arkadaşlarınızdan gördüğünüz aşırı tepkilerin sizin hatanız olmadığını kabul edin ve bu durumları kişisel algılamamaya gayret edin.
  • Mesai saatleri dışında maillerinize ve telefonunuza sürekli olarak bakmak zorunda değilsiniz. İş hayatı ve özel hayat arasındaki sınırı dikkatli bir şekilde çizmeye özen gösterin.
  • Mesai bitiminde eve gidiş rotanızı değiştirmek, belki minik bir yürüyüş yapmak ya da sevdiğiniz bir kafede kahve içmek günlük monotonluğu hafifletecektir. Bu sayede ihtiyacınız olan motivasyonu kendinizde bulabilirsiniz.
  • İşinizin sizi artık mutlu etmediğine karar vermiş olabilirsiniz. Böyle bir durumda ani kararlar almamak ve planlı hareket etmek düşündüğünüzden çok daha önemli! Ne istediğinize, neler yapabileceğinize ve seçeneklerinize göz attıktan sonra yeni bir kariyer planı çizebilirsiniz.

 

 

Kaynak:

https://www.haberler.com/toksik-ortamda-calistiginizin-bes-isareti-4518887-haberi/

https://livetobloom.com/toksik-bir-calisma-ortaminda-oldugunuzu-gosteren-3-durum/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.