Tecrübesiz İş Bulmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 09 Haziran 2022

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

İş başvurularında yeni mezun adayların karşılaştığı en büyük engel tecrübedir. Okul hayatı boyunca herhangi bir şirkette çalışmamış ve hem mesleki ve teorik hem de pratik eğitim almamış bir adayın iş bulması bu anlamda daha zorlu olabilir. Birçok şirket yeni iş alımlarında bu özelliğe dikkat ederek seçimlerini yaparlar ve genelde daha önceden deneyimi olan ve bir şirkette çalışmış adayları tercih ederler. Eğitim süreci boyunca öğrenilen teorik eğitimlerin pratiğe dönüşmesi ve mesleki anlamda gelişim için düzenli bir işte çalışmak oldukça önemlidir. Çoğu şirket, deneyimli çalışan arayışında olduğunu belirten iş ilanları yayınlasa da deneyimsiz çalışanları da yetiştirmek üzere bünyesine kazandırmayı hedefleyen şirketler de bulunuyor. Tecrübesiz ya da yeni mezun biriysen iş bulmanın yollarına birlikte göz atalım.

Staj yapmanın önemini kavramalı ve bu süreyi çok iyi değerlendirmelisin

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

Her üniversite öğrencisi ya da yeni mezun, kendi mesleğine dair staj yaparak farklı deneyimler kazanmak ve sektörel bilgileri almak ister. Staj yapmak, iş dünyasına adım atmanın ilk yoludur denilebilir. Bu bağlamda staj yapacağın şirket ve staj süren oldukça değerlidir. Bu staj süresi içerisinde şirkete; hızlı öğrenen, denemekten ve hata yapmaktan korkmayan, istekli ve özverili bir çalışan olduğunu göstermelisin. Staj süren bittiğinde aynı şirkete tam zamanlı çalışan olarak başvuru yapma ve kabul edilme olanağın bu yolla daha fazla olacaktır. Bunun için yeni mezun ve tecrübesiz bir aday olarak iş ararken başvuru yaptığın yerlerde staj imkanını da sorgulayarak bir fırsat yaratman mümkün. Önce stajla kapıyı aralayıp daha sonra kendini göstererek tam zamanlı çalışan olabilirsin.

Hakkında kısmını özenle doldurmalısın

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

Özgeçmiş hazırlarken özellikle dikkat etmen gereken bir nokta da kendini başvuru yaptığın şirkete anlatma biçimindir. Özgeçmişini oluştururken kişisel becerilerini ön plana çıkaran ve kendini tam anlamıyla tanıtan küçük bir metin kaleme almak fark yaratabilir. Özgeçmişinde yer alan tanıtım yazısında sade, anlaşılır, akıcı bir dil kullanmaya ve noktalama işaretlerine dikkat etmen gerekiyor. Bir iş yerinde çalışarak tecrübe edinmemiş olsan bile kişisel gelişimine dair yaptığın hemen her şeyi karşı tarafa uygun şekilde aktarmalı ve bunları göstererek fark yaratmaya çalışmalısın.  

Kendini güncellemelisin

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

Tecrübesiz şekilde iş bulma süreci, tecrübeli olan adaylara göre biraz daha uzun olabilir ve sen de aradaki bu zamanı çok iyi değerlendirmelisin. Bunun için başvuru yaptığın şirketlerle ilgili, onların çalışma alanları ile ilgili ve kendin kariyer yapmak istediğin bölümle ilgili sürekli olarak kendini güncellemelisin. Bunun için iş dünyasıyla ve belki de senin içinde bulunmak istediğin sektörle ilgili gündemi takip etmeli, online ücretsiz kursları denemeli ya da belki bu sürede yabancı dilini yine ücretsiz olarak geliştirebileceğin olanaklara bakmalısın.

İş görüşmesinin inceliklerini hatırlamalısın

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

Tecrübesiz bir aday olarak iş aramaya koyulduğunda birçok şirket seni iş görüşmesine çağıracaktır. Her ne kadar tecrübesiz olsan da seninle tanışmak, dinlemek ve belki de fırsat sunmak için seni görüşmeye davet edebilirler. Sen de bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve gittiğin görüşmede fark yaratmak için çaba göstermelisin. İşin genel yapısı ve şirkete göre giyinmeli, mutlaka zamanında orada olmalı, prezentabl görünmeli, rahat davranmalı ve iletişime açık olmalısın. Vücut dilini kullanırken dikkatli olmalı ve kendini deyim yerindeyse en iyi şekilde pazarlamalısın. Bunu başardığında her ne kadar tecrübesiz olsan da işi alınmak için bir fırsat yaratabilirsin.

Kişisel yaşamından da bahsedebilirsin

iş, iş bulmak, insan kaynakları, tecrübe, deneyim, yeni mezun, iş arama

Deneyimsiz bir aday olarak iş görüşmesinde fark yaratmanın ve akılda kalmanın bir diğer yolu da kişisel özelliklerinden bahsetmektir. Sektörel tecrüben az ya da hiç olmadığı için bu noktada kendinden, kişisel yaşamından, yeteneklerinden, hobilerinden ve ilgi alanlarından bahsederek iş için uygun bir aday olduğunu gösterebilirsin. O güne kadar yaptıklarını anlatabilir, kişisel gelişimine dair attığın adımları aktarabilirsin. Bu yolla kendini ve kişisel özelliklerini gösterebilir ve şirketin son adımda seni tercih etmesini sağlayabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.