Staj Yapmanın Kariyere Kazandırdığı 5 Katkı

Buradasınız

Yaşa 17 Haziran 2020

Kariyer basamağının en önemli adımlarından bir tanesi stajdır. Birçok kişi staj yapmanın getir-götür işi yapmak olduğunu düşünse de aslında staj, bir mesleğin temel kurallarını öğrenmek için gereken en önemli adımdır. Sizler için staj yapmanın kariyer için getirdiği birkaç faydayı derledik.

Çevrenizi Genişletme (Kişisel Ağ)

Öğrenciyken staj yapmanızın size katacağı en önemli katkılardan bir tanesi tanıdığınız kişi ağınızın genişleyecek olmasıdır. Ağınızın gelişmesi sizlere hem soysal bir çevre yaratır hem de farklı insanlardan yeni şeyler öğrenmenize yardımcı olur. Staj sayesinde çevrenizi genişletmiş ve kendinize gelecek için açık kapı bırakmış olursunuz. Gelecekte, kariyerinizde geçeceğiniz basamaklarda bu ağ size büyük avantajlar sağlayacaktır.

İletişim beceriniz gelişir

İletişim, varoluşumuzdan bu yana daimi ihtiyacımız olmuştur. Öncelikle yakın çevremizle başladığımız iletişim ağımızı zamanla genişleterek iş hayatına da sokmalı ve bu alandaki becerilerimizi de geliştirmeliyiz. Bu beceriler ise staj yoluyla kazanabileceklerimiz arasındadır. Dolayısıyla iş hayatına atılmadan önce staj yapmanız size kurumsal iletişim beceriniz konusunda çok yardımcı olacaktır.

İş disiplini kazanırsınız

Staj yaparken diğer çalışanlardan teknik olarak bir farkınız yoktur. Dolayısıyla uyulması gereken kurallara uymak zorunda ve yapmanız gerekenleri yerine getirmek zorundasınızdır. Bu durum da iş disiplini kazanmanıza ya da geliştirmenize yardımcı olur. Sabah erken kalkmak, projeyi zamanında teslim etmek gibi iş hayatının gerekliliklerini deneyimlemiş olursunuz.

Stajı işe çevirebilirisiniz

Şirketler gelen stajyerlere potansiyel bir çalışan gözüyle bakarlar. Dolayısıyla staj döneminizi sağlıklı bir şekilde bitirmeniz stajı işe çevirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Oradaki deneyimleri edinmiş, şirketin atmosferini ve ilerleyişine hakim oluşunuz size yeni bir kapı açılması demektir.

Zaman yönetimi sağlamak

Zaman yönetimi sadece çalışanlar ya da staj yapanlar için değil, herkes için önemli bir noktadır. Staj yaparken iş hayatı ve okul hayatını bir arada götürmek zorundasınız. Zor gibi gözüken bir durum olsa da bu durum size zaman yönetimini iyi planlamanızı öğretir. Almanız gereken sorumluluklar iki katı olduğundan bu durumu iyi idare edebilmeniz gelecekteki iş hayatınıza oldukça olumlu dönüş sağlar.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.