Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Şirket Kültürü Oluşturmanın Yolları
Şirket Kültürü Oluşturmanın Yolları

iyihisset.com

12 Mar 2022

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Bir şirketin başarısı ve ileriye dönük hedefleri için şirket kültürü oluşturmak ve oluşturulan kültüre sadık kalmak, işveren ve şirket çalışanları için oldukça önemlidir. Şirket kültürü ile şirketin yapısı, değerleri, felsefesi, vizyon ve misyonu ortaya koyulur. Bu kültür, hem şirketin uzun yıllar faaliyette kalmasını hem de başarılı bir şekilde çalışmalar yapmasının da en büyük destecilerinden biridir. Şirket kültürü oluşturmanın yollarını ve bu alanda atılması gereken adımları senin için araştırdık.

Şirket kültürü nedir?

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Şirket kültürü; zaman içerisinde yenilenebilen, çalışanlar tarafından öğrenilebilen ve sürekli değişken bir yapıya sahip olan bir kavram. Bu kavram, şirketin yazılı olmayan kurallarının, şirkete özgü davranış biçiminin, inanç, tutum ve alışkanlıklarının bütününü kapsar. Şirket kültürü genel olarak muhafazakâr, dirençli, değişken ve sürekli olmak üzere toplamda 4 ana kategoride toplanır. Bu kategoriler zaman içerisinde değişiklik gösterse de bir şirketin temel ögeleri ve felsefesi olarak uzun yıllar boyunca kalırlar.

Marka kimliğine uygunluk

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Şirket kültürü oluşturulurken misyon, vizyon, strateji, felsefe, hedefler gibi marka kimliğini oluşturan etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sayede çalışanlar şirket kültürüne daha hızlı bir şekilde adapte olabilecek ve şirket kültürünü benimseyeceklerdir. Ayrıca şirket kültürü oluştururken sürdürülebilir ve uygulanabilir olmasına da dikkat etmek gerekiyor.

Yatırım yapmalısın

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Şirket kültürü oluşturulurken ve süreç içerisinde geliştirilirken maddi ve manevi yatırımların gerekli olduğu unutulmamalı. Şirket kültürüne yönelik yapılan yatırımların kâr marjını ve çalışanların verimliliğini artırdığı, ilişkileri iyileştirdiği, şirketin hizmet kalemlerini arttırdığı biliniyor. Şirketin kendi alanı ve içinde bulunduğu sektördeki pozisyonunu sürekli olarak gözlemleyerek belirli alanlarda şirket kültürünü kuvvetlendirmek için yatırımlar yapmayı ihmal etmemelisin.

Yeniliklere açık olmalısın

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Özellikle teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm, iş dünyasını her geçen gün farklı yeniliklerle karşı karşıya bırakıyor. Rekabet edebilme kabiliyeti açısından şirket kültürünü oluştururken dijitalleşme sürecini göz önünde bulundurmalısın. Bu sayede çalışanlar yaratıcı fikirler üretebilir, takım çalışmasına daha fazla yatkın olur ve katma değer üretir.

Uygun çalışanlar seçmelisin

şirket, iş dünyası, kariyer, ofis, iş dünyası

Birlikte çalışacağın kişileri seçerken belirlediğin şirket kültürüne uygun olup olmadığına dikkat etmelisin. Aksi takdirde çalışanlar ile şirket kültürü arasında çatışmalar çıkabilir ve çalışanların mutsuzluğuna bağlı olarak verimlilikleri düşebilir. Birlikte çalıştığın iş arkadaşlarını da şirket kültürün özelinde hem eğitmeli hem de onların görüşlerini alarak kendini ve kurumunu sürekli yenilemelisin.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.