Seçim Yapmanın Dayanılmaz Hafifliği

Buradasınız

Yaşa 14 Nisan 2017

Seçmek, özgürlüktür. Hür irademizle seçtiğimiz her şey bizim için özgürlüğün en uç noktasıdır. Hayatımızın hemen her anında seçimler yaparız. Evimizi, işimizi, eşimizi, okulumuzu, arkadaşlarımızı, yolumuzu, yemeğimizi, içeceğimizi kısacası hayatımızda önemli önemsiz, büyük küçük hemen her şeyi seçer ve yolumuza devam ederiz. Hayatımız seçimlerimiz üzerine oluşur, şekillenir, devam eder ya da etmez.

Tabii seçmek, her zaman öyle kolay bir eylem değildir. Farkında olmadığımız beynimizin otomatik olarak yaptığı seçimler dışında kararsızlığa düştüğümüz, seçim yapmakta zorlandığımız hatta seçimlerimizi ertelediğimiz durumlar da sıkça yaşıyoruz. İşte bu durumlar bizde, psikolojimizde, hayatımızda son derece olumsuz etkiler bırakıyor.

Peki seçim yapmak bize ne kazandırıyor ya da ne hissettiriyor?

Seçmek, karar vermek zorlu ama sonu ne olursa olsun insan psikolojisini olumlu etkileyen bir süreç. İşte seçim yapmanın psikolojimizde meydana getirdiği olumlu etkiler:

Seçim yapmanın dayanılmaz hafifliği

Karar vermek zorlu bir süreç, hele doğru kararı vermek, doğru seçimi yapmak oldukça zor.  Ama bundan daha zor bir şey var ki o da seçememek… Kararsızlığın, insan psikolojisi üzerindeki etkileri çok daha zorlu ve yıkıcı. İnsan psikolojisinde yarattığı etkileri gidermek çok uzun süreyi alıyor. Kararsızlık durumunda insan kendini son derece ağır ve kapana kısılmış olarak hissediyor. Kendisini zorlayarak bir seçim yaptığında ise hafifliyor ve mutlu hissediyor. Sonu mu? İster doğru seçimi yapalım istersek yanlış, hafiflik ve ferahlık bizi bekliyor.

Seçim yapmak

Özgürlüğün en güçlü hali

Seçmek kesinlikle kendimizi en özgür hissettiğimiz şeylerden biri. Yani, aklımızla, ruhumuzla ister düşünerek istersek anlık olarak bir şeyi seçmek bizi hiç olmadığımız kadar özgür hissettiriyor. Bu özgürlük hissinin ise tanımlamasını yapmak hiç de kolay değil. Seçim yapmanın dayanılmaz özgürlüğü diyebiliriz.

özgürlük

Güç bende, seçimimde

Seçim yapmanın bize en önemli katkısı da tabii ki, güçlü hissetme duygusu. Sonuçta bir şeye karar veriyorsunuz ve o seçimin süreç ve sonuçlarıyla karşılaşma ve mücadele etme gücünü kendinizde bularak bir eylem gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Bu da güç değil de nedir? Bu sizin gücünüzün ta kendisidir.

seçimde güç bende

Elveda stres

Çağımızda hepimizin başının belası olan stres, en fazla kararsızlık ve seçim yapma gerekliliğinin olduğu durumlarda bizi ele geçiyor. Kararsızlık halinde elimiz ayağımız birbirine dolaşıyor, uykularımız kaçıyor, soğuk soğuk terler döküyoruz. Bir seçim yapmak bizi kararsızlıktan doğan stres haliyle vedalaştırıyor. Hoş geldin stressiz hayat…

elveda stres

İşte bizi en özgür, en özel ve en güçlü hissettiren seçim yapma imkanı sigorta alırken de geçerli. Size özel sizin seçiminiz olan bir hayat sigortası, Benim Seçimim… Kaza ya da hastalık, hangi teminata ihtiyaç duyuyorsanız özgürce seçebilirsiniz. İhtiyacınız olan teminatları ve teminat tutarlarını dilediğinizce belirleyebilirsiniz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.