Robot Yöneticilere Hazır Olun…

Buradasınız

Yaşa 29 Aralık 2022

robot, teknoloji, gelecek, kariyer, yönetici, iş dünyası, çalışma

Dünyamız her geçen gün dijitalleşmeye ve dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerle yeniden biçimlenmeye devam ediyor. Bir yandan yeni birçok uygulamayı hayatımıza sokan yazılımlar geliştirilirken bir yandan da bunların kullanıldığı ve birbirinden farklı görevler alan makineler, cihazlar ve robotlar günlük hayatımıza merhaba diyor. Uzun yıllardır filmlerde izlediğimiz ve eskiden bir hayal gibi gelen robotlar ise her gün geliştirilen teknoloji ile daha fazla alanda karşımıza çıkıyorlar. Bu alanlardan biri de iş dünyası. Özellikle yapay zekanın geliştirilmesi ile birçok farklı alanda, birçok farklı görevi yapabilme kapasitesine erişen robotlar, artık yönetici de olmaya başladılar.

Robotlar her gün gelişiyor

robot, teknoloji, gelecek, kariyer, yönetici, iş dünyası, çalışma

Teknolojinin son 200 yıldaki ilerlemesi ve bugün geldiği nokta, hepimiz için baş döndürücü bir dünyayı bize sunuyor. Özellikle son 20-30 yıldaki hızlı değişimler, günlük hayatlarımızı da baştan aşağı değiştiren birçok unsuru bizlere getiriyor. İnternet, bulut sistemleri, sosyal medya, yapay zeka, metaverse gibi birçok unsurun yanında akılı telefonlar, akıllı ev aletleri, sürücüsüz otomobiller gibi çok sayıda yazılımsal ya da donanımsal yenilik hayatlarımıza girdi. Eğitim, sağlık, üretim başta olmak üzere birçok farklı noktada bizleri destekleyen ve günlük yaşamlarımızda yardımcı olan bu sistemler, yapay zekanın etkisiyle artık çok daha karmaşık ve zor görevleri de yapabilir hale geldi. Yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi ile eskiden sadece öğretilenleri yapabilen bu yazılımlar, artık kendi kendine öğrenen ve sürekli kendisini geliştiren bir yapıya bürünmüş durumda. Bu da insanların üstlendiği birçok görev ve sorumluluğun bu makinelere, bu robotlara aktarılmasının önünü açıyor. Özellikle endüstri 4.0’ın devreye alınması ve yapay zeka alanındaki inovatif yaklaşımlar, robotların artık çalışandan öteye geçerek yönetici olmalarının da önünü açıyor.

Robot yöneticilerin sayısı artıyor

robot, teknoloji, gelecek, kariyer, yönetici, iş dünyası, çalışma

Bundan kısa bir süre önceye kadar sadece kendilerine verilen basit görevlerini yerine getiren ve anlamsız iş yükü olarak kabul edilen sorumlulukları üstlenen robotlar, teknolojilerindeki bu değişimle birlikte artık çok daha zorlu alanlarda görev alabiliyorlar. Buradaki en büyük ve önemli kırılma noktası ise robotların karşılaştıkları zorluklar ve yeni durumlar karşısında sadece belirli kriterlere göre hareket etmesi ya da yanıt vermesi değil, aynı zamanda kendi kararlarını da alarak sorumluluk üstlenebilmesinde yatıyor. Yapay zeka tam olarak bu noktada devreye giriyor ve robotların içinde bulundukları durum karşısında kendi kararlarını vermeleri için gerekli olan bilgi ve deneyimi onlara sunuyor. Bu da robotların artık sadece bir çalışan olmadığını ve yönetici de olabileceklerini gösteriyor. Üstelik tamamen yapay zeka sistemlerine dayalı yazılım ve donanımlardan oluşan bu robotlar, çok daha hızlı karar alabiliyor, maliyetleri önemli ölçüde azaltabiliyor, deneyim paylaşımı yapabiliyor ve operasyonel süreçleri daha az hatayla yönetebiliyor.

Birçok farklı sektörde görev alabiliyorlar

robot, teknoloji, gelecek, kariyer, yönetici, iş dünyası, çalışma

Robotlar, genel kanının aksine sadece yoğun olarak üretimin yapıldığı fabrikalarda değil, birçok farklı sektörde ve alanda da görev alabiliyorlar. İlk olarak fabrikalarda mavi yaka, ardından beyaz yakanın görevlerini üstlenen robotlar, ardından hukuk, eğitim, sağlık, finans gibi birçok alanda aktif olarak çalışmaya başlıyorlar. Bugün chatbotlar gibi alanlar da dahil olmak üzere farklı noktalarda robotların, ya donanım ya da yazılım olarak desteğinden faydalanılabiliyor. İnsan rolünü üstlenen bu sistemler, çok hızlı şekilde duruma adapte olarak en kritik noktalarda bile karar alma yetilerini kullanabiliyorlar. Zaman zaman bunun da ötesine geçerek altlarındaki insan personellerinin durumlarını inceliyor, ölçüm yapıyor ve psikolojik etkilere ya da durumlara kadar varan karar verme mekanizmalarını hayata geçiriyorlar.

Çalışanlar bu işe ne diyor?

robot, teknoloji, gelecek, kariyer, yönetici, iş dünyası, çalışmai

Bu duruma en temkinli yaklaşan kesim ise daha çok alt kademelerde görev alan ve bir robotun yönetiminde çalışanlar oluyor. Bu alanda yapılan farklı araştırmalara göre birçok alanda görevli çalışanlar kendilerini bir robotun yönetmesine o kadar da yabancı ve karşı da değiller. Bilim kurgu filmlerini andıran ofislerde görev alabileceklerini söyleyen ve bir robotun vereceği kararların da tıpkı bir insanınki kadar doğal ve normal sonuçları olabileceğini kabul edenlerin sayısı oldukça fazla. Özellikle insan kaynakları alanında çalışan yöneticiler, bu durumun olumlu sonuçlara da yol açabileceğini ve çalışanların bir robotun talimatları ile hareket etmesinin normal olabileceğini kabul ediyorlar. Yapay zekalı bir robotun yönetici olarak çalıştığı bir ortamda insanların öğrenmesinin de yolunun açık olabileceği ve performans yönetiminin de çok daha iyi şartlarda yapılabileceği genel kanı olarak kabul ediliyor.

Robot yöneticiler günden güne şirketlerde yükselmeye ve daha iyi pozisyonlara gelmeye devam ediyorlar. İş dünyasında ve ofislerde gelecekte çok daha sık karşımıza çıkacak olan robotlardan bazıları CEO görevine bile yükselmiş durumda. Son olarak Çin kökenli oyun şirketi NetDragon Websoft, yapay zeka destekli sanal bir insansı robot olan Tang Yu'yu şirketin CEO'su olarak atadığını duyurdu. 10 milyar dolarlık şirketi yönetecek CEO robot şirketin tüm operasyonlarının da yönetimini devralacak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
9 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.