Overthinking'i (Fazla Düşünmeyi) Azaltmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 31 Mayıs 2020

Dünyada yaygınlaşan Koronavirüs salgını nedeniyle kişilerde psikolojik etkenlere dayalı buhranlar her geçen gün artıyor. Kişide oluşan bu ruhsal çöküntülerin en temelinde fazla düşünmek yatıyor. Ruhsal bozuntulara sebep veren bu fazla düşüncelerden kurtulmanın yollarını sizler için araştırdık.

Fazla düşünmek bir şeyleri değiştirmeyecektir

Konular üzerinde fazla kalıp, kafa patlatmak maalesef konuların çözüleceği anlamına gelmiyor. Bu noktada yapılması gereken en temel düşünme stratejisi az ve verimli düşünmek. Dolayısıyla bu yöntem bireyin zihninde oluşan baskıları azaltarak ruhsal bozuklukların önüne geçecektir. Fazla düşünmenin yol açacağı stres duygusu, kişide daha fazla baskıya ve işin içinden çıkamayacağı hissini yaratacaktır.

Durumu farklı bakış açıları ile ele alın

Bir şeyleri gereğinden fazla ben merkezli düşünmek, olayların kafanızda daha fazla büyümesine ve kötü hissetmenize neden olacaktır. Örneğin dünyada yaygınlaşan virüs bölgesel değil, evrensel bir meseledir. Kimsenin tahmin etmediği bu virüs, dünyadaki her kültürel toplumu ve ekonomik sınıfı aynı derece etkiledi. Dolayısıyla bu durum hakkında oluşacak düşüncelerde farklı bakış açılarıyla olayı ele almanız, düşüncelerinizde hafifletme yaratacaktır.

Boş zamanlarınızı düşünerek doldurmayın

Boş zamanlarınızda düşünmek, zihinsel bir spor gibi gelebilir. Ancak bu düşüncenin boyutu artıyorsa fazla düşüncelerden arınacak hobiler edinin. Kendinizi yoğun bir düşünme buhranı içinde bulduğunuz an, zihninizi başka yönlere çevirin ve ruh sağlığınızı bozacak seçeneklerden uzaklaşın.

Sosyal bağlantılarınızdan kopmayın

İnsan sosyal bir varlıktır. Dolayısıyla yalnız kalınca düşünceler de peşi peşine gelir. Devir iletişim ve haberleşme devri. Düşüncelerin zihninizi ele geçirdiğinizi fark ettiğiniz anlarda sosyal bağlantılarınıza yönelmeyi deneyin. Bu durum sizi zihinsel telaşınızdan kurtarır ve zihninize meditasyon uygulamışsınız gibi hissettirir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.