Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

İş Ortamında Sizi Adeta Bir Rockstar Yapacak 5 İpucu
İş Ortamında Sizi Adeta Bir Rockstar Yapacak 5 İpucu

iyihisset.com

08 Tem 2019

İş hayatına başlamak kadar seçtiğiniz iş alanında kalıcı olmak da önemlidir. İşe alındığınız andan itibaren şirketteki pozisyonunuzu korumaya ve burada kalıcı olmaya çalışırsınız. Daha fazla sorumluluk alarak potansiyelinizi ortaya çıkarmak istersiniz. Ancak bunu başarmak için yalnızca çok çalışmak yetmez. Terfi almanızı ve yeri doldurulmaz bir çalışan olduğunuzu kanıtlamanızı sağlayarak sizi iş ortamının “rockstar”ı yapacak 5 ipucunu yazdık.

1. Mutlaka bir alanda uzmanlaşın, o iş için vazgeçilmez kişi olun
 
Yaptığınız işin her aşamasında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Süreç yönetiminin tamamına hakim olmanız, sizi diğer çalışanlardan bir adım öne taşıyacaktır. Ancak iş tanımlarınız içerisindeki bir ya da birkaç maddede uzmanlaşırsanız bu, şirketinizde sizi vazgeçilmez kılacaktır. O iş için aranılan kişi olmanız, şirketteki değerinizi artırır. Bu nedenle mesleğinizin bir basamağını uzmanlık alanı olarak belirleyip kendinizi bu konuda geliştirin.

2. Her daim pozitif olmaya ve çözüm odaklı çalışmaya özen gösterin
 
İş hayatı streslidir. Pazarlama, ticaret ve müşteri ilişkileri gibi süreçlerde gerginlikler yaşanabilir. İş ortamında hem çalışma arkadaşlarınıza hem de yaptığınız işe karşı pozitif olmak daha çabuk fark edilmenizi sağlar. Karşılaştığınız herhangi bir probleme yaklaşma şekliniz, iş ortamında nasıl bir çalışan olduğunuzu gösterir. Bu nedenle çözüm odaklı çalışmanın ve kriz süreçlerini akılcı bir şekilde yönetip pozitif yaklaşımlarda bulunmanın son derece önemli olduğunu unutmayın.

3. Krizi fırsata dönüştürmeye çalışın
 
Krizi fırsata dönüştürmek, iş ortamında sıkça karşımıza çıkan bir tabir. Bireysel ya da kurumsal olarak karşılaştığınız problemleri, şirketin yararına dönüştürebildiğinizde şirketiniz için vazgeçilmez çalışanlardan biri haline gelmeniz kaçınılmaz. Kriz anlarını fırsata dönüştürebilmek için işiniz hakkında gerçekten bilgi sahibi olmanız ve işi sahiplenmeniz çok önemli. Büyük bir krizi atlattığınızda, şirket içerisindeki itibarınız da hızla artacaktır.

4. Size iş paslamalarını beklemeyin, insiyatif alın
 
Vazgeçilmez bir çalışan olmak için verilenle yetinmeyip daha fazla sorumluluk almak isteyebilirsiniz. Potansiyelinizi gösterebileceğiniz yeni iş fırsatlarının size gelmesini beklemeyin. Bir adım öne çıkın ve inisiyatif alın. Yeniliklere açık olun, kendinizi göstermekten çekinmeyin ve yalnızca işinize odaklanın.

5. Değişime ayak uydurun, sektörünüzle ilgili yenilikleri takip edin
 
Her anlamda yeniliklerin yaşandığı, durmadan gelişen bir çağda yaşıyoruz. Teknolojideki yenilikler, her sektörü doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu nedenle sektörünüzdeki değişimleri yakından izlemenizde fayda var. Bunun için seminerlere ya da kurslara katılabilir, bunlar için zaman ayıramıyorsanız sektörünüzle ilgili gelişmeleri takip etmek için dergi ve kitaplardan yararlanabilirsiniz.

Kaynak:

https://toptalent.co/is-hayatinda-vazgecilmez-olmanin-20-yolu
https://kisiselbasari.com/isinizde-vazgecilmez-olmanin-10-yolu.html

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.