Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Yok Olacak Meslekler

Buradasınız

Yaşa 17 Ekim 2016

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir... Bundan 100 yıl önce var olan pek çok mesleğin artık esamesi bile okunmuyor. Bugün de pek çok meslek artık işlevini yitirmek üzere. İşte 10 yıl içinde yok olacak meslekler.

Şoförlük

İnsanlık tarihi boyunca her zaman farklı şekillerde de olsa şoförlük yapıldı. Önümüzdeki 10 yılda da yapılmaya devam edecek. Ama artık otomobil sürücülüğü yavaş yavaş otopilota geçiyor. Kendi kendini kullanan otomobiller birkaç yıl kadar uzağımızda. Sadece otomobiller değil, TIR, kamyon, toplu taşıma otobüsleri gibi büyük araçlar da otomatiğe geçerse hiç şaşırmayın.

Çiftçilik

10 yıl içinde bütün çiftçiler ortadan kalkacak demek tabii ki çok doğru değil. Ama bu meslek hayatımızdaki rolünü giderek kaybedecek. Ne de olsa teknolojinin kullanım alanlarının artması çiftçileri de etkiledi. Geleceğin çiftçileri daha çok bilim adamları ve biyologlar olacak.

Postacı

Postacıların sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bunun birçok sebebi var. İlk olarak postacılığın yerini özel kargo şirketleri aldı. Ama listedeki diğer maddelerde olduğu gibi teknolojinin gelişimi postacılığı da yok olacak meslekler arasına aldı. Artık her işimizi e-maille halledebiliyoruz. Yakında e-mail ile halledemediğimiz işler için de drone’lar devreye girecek.

Televizyon gazeteciliği

Pek çok kişi gazeteciliğin her türlüsünün çoktan öldüğünü yıllardır söylüyor. Birkaç yıl öncesine kadar buna inanmıyorduk. Ancak doğruluğunu yavaş yavaş anlıyoruz. Hızlı ve gerçek haber artık sosyal medyada. Gazeteciler de artık buna ayak uydurmaya çalışıyor. Üstelik bu mecrada yarış çok daha çetin!

Kuyumculuk

Mücevherat endüstrisinin küçülmesinin sorumlusu, büyük oranda küreselleşme. Yerel kuyumcular ileride de varlık göstermeye devam edecek ama pazar büyük oranda büyük mücevher markalarına kayacak.

Balıkçılık

Profesyonel balıkçılar da yok olmak üzere. Artık yeni teknolojik sistemler sayesinde operasyonların yürütülmesi için çok daha az iş gücü yeterli. Diğer taraftan çiftlik balıkları çok daha ucuz ve dolayısıyla popüler. Zaten aşırı avlanma ve küresel ısınma sonucu nesli tükenmekte olan balıklar, balıkçılığın ömrünü de azaltıyor.

Matbaacılar ve yayıncılar

Matbaacılık ve yayıncılık, eski moda bir tüketim alışkanlığına hitap eden ve nesli tükenmekte olan bir endüstri. Evet, tam anlamıyla yok olmayacak; her zaman kitap veya gazete basımı devam edecek. Ama yeni nesil bunları elektronik olarak okumak isteyeceği için üretimi de oldukça sınırlı olacak.

Ne olursa olsun çocuğunuz tabii ki kendi istediği mesleği seçecek. Siz  de anne babası olarak bu süreçte her şartta onun en iyi eğitimi almasını istiyorsunuz değil mi? O zaman Cigna’nın Eğitim Sigortası güvencesinden faydalanmak için tıklayın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 11 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.