Online İş Mülakatlarında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Şey

Buradasınız

Yaşa 23 Temmuz 2021

online, mülakat, iş, iş görüşmesi

Son dönemde evde daha fazla vakit geçirdiğimiz ve hemen her şey online olarak yapılıyor ve bunun en sık görüldüğü noktalardan biri de iş dünyası. Günlük işleyişler, toplantılar, görüşmelerin hepsi online olarak yapılırken yeni işe alımlarda da bu yöntem daha fazla tercih ediliyor. Temel olarak fiziki yapılan iş görüşmelerinden bir farkı olmamakla birlikte online olarak yapılan görüşmelerde dikkat edeceğin birkaç nokta ile sen de fark yaratabilir ve tercih edilme şansını artırabilirsin.

Önceden hazırlık yapmalısın

online, mülakat, iş, iş görüşmesi, erkek, kadın, toplantı

Online iş görüşmelerinde dikkat edeceğin ilk nokta önceden hazırlık yapmak. Bu durum normal fiziki iş görüşmeleri için de geçerlidir ancak bunu online olarak yapacağın kıyafetin, makyajın, konuşmayı yapacağın yerin arka planı gibi unsurlar da işin içerisine girecektir. İş görüşmesinin iyi gidebilme ve iletişim sürecini de iyi şekilde yönetebilmek için mülakat öncesi hazırlıklı olmalı yapmalı, başvuru yaptığın şirket veya kurum ile ilgili araştırma yapmalı ve aklındaki tüm soruları gidermelisin. Dış görüşünün özenli olmasının dışında görüşmeyi iyi şekilde yürütüp sonuçlandırabilmek için önden bir deneme ya da test de yapabilirsin.

Konuşma biçimine dikkat etmelisin

online, mülakat, iş, iş görüşmesi, kadın

Online olsun ya da olmasın iş görüşmelerinde veya mülakatlarda iletişim yeteneklerinin kuvvetli olması büyük bir fark yaratacaktır. Bu avantajı elde edebilmek ve online olarak yapacağın iş görüşmesini daha iyi yürütebilmek için konuşma şeklin, hitabın, söyledikleri ve üslubuna dikkat etmelisin. Unutma, çok konuşmak ya da gergin bir konuşma tarzı takınmak, karşındakinin senin hakkında olumsuz izlenimler edinmesine yol açabilir.

Beden dilini mutlaka kullanmalısın

online, mülakat, iş, iş görüşmesi, kadın

Online bir iş görüşmesinde, karşındakinin senin hakkında iyi bir fikir edinmesi için dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri beden dili, jest ve mimiklerdir. İletişim süreci üzerinde çok önemli farklar yaratan beden dili, senin kim olduğun hakkında karşındakine önemli mesajlar verir. İletişim sürecinin kapalı veya açık olduğunu anlatmanın ve aktarmanın en iyi yollarından biri beden dili hareketlerindir. Tüm konuşma boyunca beden dili, jest ve mimiklerini abartılı olmadan, dengeli bir şekilde kullanmalısın.

Bol bol soru sormayı deneyebilirsin

online, mülakat, iş, iş görüşmesi, kadın, bilgisayar

Online mülakatlarda fark yaratmanı sağlayacak şeylerden biri de sorular sormandır. Mülâkat sırasında karşındakinin seni daha iyi tanımasını da sağlayacak bu yöntem ile ilgili iş pozisyonu ile ne kadar ilgili olup olmadığını da gösterebilirsin. İşle, şirketle ya da alacağın görevle ilgili sorular sormaktan çekinme. Sadece soru sormak için de ilgisiz alanlar ile ilgili konuşmamaya dikkat et. Bu durum görüşmeyi negatif yönde etkileyebilir.

Sürekli kameraya bak ve farklı şeylerle ilgilenme

online, mülakat, iş, iş görüşmesi, kadın, kamera

Online iş görüşmesini olumsuz etkileyebilecek durumlardan bir diğeri de kameraya bakmamak ve çevrede olan şeylerle ilgilenmektir. Online görüşmelerde sıkça yaşanan ve hem yapan kişinin hem de karşısındakinin algısını ve odağını oldukça kötü etkileyen bu durum, iş görüşmesi sürecini de olumsuz sonuçlandırabilir. Sen de online bir iş görüşmesine girmeden önce seni etkileyebilecek ve odağını dağıtabilecek her şeyi uzaklaştırmalı, kapatmalı ya da çevreden birileri varsa onları uyarmalısın.

Kamera açısına ve arka plana dikkat etmelisin

online, mülakat, iş, iş görüşmesi

Görüşme esnasında kameran sürekli açık olacak ancak arka plana ya da kamera açısına giren yerlere dikkat ettin mi? Özellikle evdeysen hiç aklına gelmeyen nesneler ve mekanlar senin hakkında karşındakine bilgi verebilir. Bunun için açın ve arka plan da büyük önem taşır. Bunlar küçük ama önemli detaylardır. Sade ve dikkat dağıtmayan arka planları tercih edebilir ve kamera açını yüzünü en iyi yansıtacak şekilde ayarlayabilirsin. Omuz planlı bir görüntü online iş görüşmesi sırasında karşı tarafın sana daha fazla odaklanmasına yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.