Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ofiste Huzuru Yakalamak İçin Farklı Karakterlere Nasıl Davranmalı?
Ofiste Huzuru Yakalamak İçin Farklı Karakterlere Nasıl Davranmalı?

iyihisset.com

06 Mar 2018

Günümüz çalışma koşullarında artık ofislerde evlerimizden daha çok vakit harcıyor; çalışma arkadaşlarımızı ailemizden daha fazla görüyoruz. Hal böyle olunca, her gün en az sekiz-dokuz saatimizi paylaştığımız, birbirinden farklı karakterlere sahip çalışma arkadaşlarıyla başa çıkmak kimi zaman güç olabiliyor.

İşte ofiste huzur bulmak için kime nasıl davranmanız gerektiğini anlatan, kuşaktan kuşağa aktarılması gereken muazzam rehberimiz ☺

Sürekli Şikayet Edenler / Karamsarlar

Bu grubu tanımıyor olamazsınız! Çünkü bunlardan her ofiste en az bir tane vardır. Bu arkadaşları genelde, daha ortada hiçbir olumsuzluk yokken “İşler yetişmeyecek”, “Sunumda rezil olacağız”, “Kesin müşteriyi kaybettik” diye kahrolurken görmeniz mümkündür. Tabii bu negatif enerji zamanla tüm ofise dalga dalga yayılır ve ofisteki en morali yüksek kişileri bile etkisi altına almaya başlar. Bu tiplerle başa çıkacağım diye rahatlatıcı cümleler söylemek, yapabileceğiniz en büyük hata. Çünkü bu tipler, bu motivasyon cümlelerinden daha beter etkilenerek size 10 kaplan gücünde geri dönebilir. Bu yüzden siz siz olun, bu çılgın arkadaşlar felaket senaryoları yazarken “Evet haklısın büyük bir sorunumuz var ama iyi bir planlama yaparak halledebiliriz” gibi destekleyici ifadeler kullanmaya çalışın. Sakinleştiklerini göreceksiniz!

Klima Sevdalıları

Yine her ofisin demirbaşı diyebileceğimiz bir gruptur klima tutkunları. Dışarıda güneşi görür görmez içeriyi soğuk hava deposuna çevirmek ve klimanın buz gibi hava üfleyen fanını bir silah gibi insanlara doğrultmak, bu arkadaşların asli görevlerindendir. Bu arkadaşların vücut ısılarını anlamak ve onlara ayak uydurmak pek mümkün olmadığından, klima savaşlarına girmek yerine ofisinizdeki klima tutkunu arkadaşı klimanın tam karşısına oturtmak ve zorunlu empati yapmasını sağlamak sorunu kökten çözebilir.

Aşırı Gamsızlar

Hani işle ilgili acil kodlu maillerinizi görmezden gelip elinde telefon Instagram’da stalk’ın dibine vuran o tipler vardır ya, işte tam da onlardan bahsediyoruz! Tamam, kabul ediyoruz iş hayatında soğukkanlı olmak iyidir ama bu arkadaşlar şirket batsa, en son fark ederler! Dolayısıyla işler yetişmiş yetişmemiş falan onların pek de umurunda değildir. Bu tiplerle başa çıkmanın en kestirme yolu ise onları arada “dürtmektir!” Yani arada sırada “Ya insan kaynakları sizin departmandan birkaç kişinin performansından pek memnun değilmiş diye duydum” gibi beyaz yalanlar söylemek onları kendilerine getirebilir.

Dedikoducular

Geldik ofis ortamındaki en tehlikeli profillerden birine: Dedikoducular! Bu konuda uzun uzadıya anlatacak pek bir şey yok. Çünkü ofiste huzurunuz yerinde olsun istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey dedikoduculardan uzak durmaktır. Dedikodu yapıldığını hissettiğiniz anda ortamdan uzaklaşmak kafanızı inanılmaz rahatlatır ve gereksiz yere zan altında kalmanızın önüne geçer.

Görünmez Adam & Kadınlar

Bu grup bazen insanı gerçekten şoka sokabilir. Üç senedir aynı şirkette çalışsanız, her gün işle ilgili mailleşmeniz gerekse de yüzünü asla görmediğiniz bu insanlar genelde aşırı derecede utangaç ve içe kapanıktır. Bu yüzden eğer uzaktan iş yaptığınız bir insanının yüzünü bir ayın sonunda hala görmediyseniz, elinize bir fincan kahve alın ve onun masasını ziyaret etmeyi deneyin. Yoksa bu muamma asla bitmeyebilir!

Sürekli Meşgul Olanlar

Aynı birimde çalışır, aynı iş hacmini bölüşürsünüz ama ne hikmetse bu tipler hep çok meşguldür ve işleri asla bitmez. Ne zaman bir şey sorsanız “Sana sonra döneceğim” gibi savuşturma cümleleriyle karşılaşır, ne zaman yardım isteseniz ölü taklidine maruz kalırsınız. Çünkü ne de olsa çalışmaktan bitap düşmüş bu arkadaşlar şirketin tüm yükünü tek başına (!) sırtladığı için nefes alacak zamanı bile bulamaz. Bu tiplerle iyi geçinmek için yapacağınız şey çok net: Yardım teklif etmek. Bu sayede belki onları, işleri gözünde fazla büyüttüklerine ikna edebilirsiniz.

Gözünü Hırs Bürümüşler

Hayattaki yegane amacı kartvizitine daha uzun bir unvan yazdırmak olan bu profil, belki de iş yaşamındaki en zor profildir. Çünkü bu tiplerin bünyelerinde biriken aşırı hırs, zamanla yüksek basınçlı bir bomba gibi patlayarak etrafındakilere zarar verebilir. Eğer ofiste bu tiplerden varsa ve hırsları uğruna saldırgan ve samimiyetsiz davranışlar sergiliyorsa hemen alaycı ve umursamaz bir tavır takının ve onun bu hırslarına bıyık altından güldüğünüzü göstermekten çekinmeyin. Yoksa ofiste huzur hayal olur...

Organizatörler

Şirketin tüm çalışanlarını yüksek doz sosyallikten öldürmeye ant içmiş bu arkadaşlar, sürekli ama sürekli bir etkinlik organize etme peşindedirler. Kurdukları gereksiz WhatsApp gruplarıyla sabrın sınırlarını zorlamaları ve her hafta sonu sizi ofis arkadaşlarınızla takılmaya mecbur etmeleri yüzünden genelde pek sevilmeyen bu tiplerin emrivakilerinden en az etkilenmenin yolu ise devamlı gitmek zorunda olduğunuz bir kursunuzun olduğunu söylemek olabilir.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.