Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ofiste Depresif Hissettiğinizde Yeniden Hayata Dönmeye Yardımcı Olacak 8 Tüyo
Ofiste Depresif Hissettiğinizde Yeniden Hayata Dönmeye Yardımcı Olacak 8 Tüyo

iyihisset.com

03 Eyl 2019

Yaklaşan proje teslim tarihleri, aynı anda birkaç işi birden tamamlama baskısı ve yorucu toplantılar derken ofis stresi neredeyse tüm çalışanlarda görülüyor. Siz de ofis saatlerinde, üretkenliğinizi düşüren depresif anlar yaşıyorsanız birkaç dakika içinde ruh halinizi değiştirebilecek bu 8 tüyoyu uygulayabilirsiniz:

Durmak ve Yavaşlamak

Her şeyin üstünüze geldiği anlarda genelde yapmanız gereken tek şey, her şeyi bırakıp bir anlığına “durmak”tır. Kendinize, ruhunuza ve daha iyi hissetmeye odaklanmak zamanla düşüncelerinizi yavaşlatır ve sizi anın içinde tutarak ofis stresi ile başa çıkmanızı sağlar.

Nefesinizi Düzenlemek

Ofiste depresif hissetmenin altında yatan sebeplerden biri de tüm gün kapalı ve yapay havalandırmaların çalıştığı ortamda bulunmak. Bu yüzden ofis çalışanlarının kan basınçları ve nabızları gün içinde artabilir. Bu durumun önüne geçmek için diyaframdan nefes almak ve açık havada birkaç dakika sadece nefesinize odaklanmak yeterlidir.

Bir Müzik Listesi Hazırlamak

Nasıl spor yaparken veya araba kullanırken kendinizi daha iyi ve zinde hissetmek için müzik listeleri yapıyorsanız, zorlu ofis saatlerinde pozitif kalmayı sağlamak için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Size neşe ve enerji veren şarkılardan oluşan bir ofis listesi en depresif ofis anlarını bile kurtarabilir.

Masanızı ve Çalışma Alanınızı Düzenlemek

İşler ve hayatın yoğun temposu arasına sıkışmışken bu sıkışmışlığı en azından fiziksel olarak azaltmak için ofis masanızdaki gereksiz objeleri atabilir ve çalışma alanınızı sadeleştirebilirsiniz.

Öğle Molasında Kısa Bir Yürüyüş Yapmak

Araştırmalar, 20 dakikalık bir yürüyüşün vücutta endorfin, dopamin ve serotonin gibi doğrudan mutlulukla ilgili hormonları harekete geçirdiğini ortaya koyuyor. Bu yüzden kendinizi mutsuz hissettiğiniz ofis günlerinde yemek keyfini kısa tutarak 20-30 dakikalık bir yürüyüş yapabilirsiniz.

İş Arkadaşlarınızla Sohbet Etmek

Negatif bir ruh halini pozitife çevirmenin en garantili yolu hiç şüphesiz sohbetinden keyif aldığınız birileri ile diyalog kurmaktır. İşte bu yüzden ofiste depresif hissettiğiniz günlerde kendinizi izole etmek yerine, kahve molalarında iş arkadaşlarınızla konuşmayı ve tabii bol bol gülmeyi ihmal etmeyin.

Masanızda Aromaterapi Etkisi Olan Kokular Bulundurmak

Tıpkı renkler gibi kokular da insan psikolojisine doğrudan etkide bulunur. Bu güçlü etkiyi yakalamak için masanızda bir koku yayıcı kullanabilir ve bu koku yayıcının içinde limon, turunç, yasemin ya da ıtır gibi uçucu yağları kullanabilirsiniz.

Hafta Sonu İçin Planlar Yapmak

Uzmanlar mutlu kişilerin en önemli sırrının seyahat planlamak olduğunu dile getiriyor. Siz de kendinizi mutlu eden planlar yapabilirsiniz. Özellikle ofiste fazlasıyla tükenmiş hissettiğiniz anlarda, hafta sonu için keyifli planlar yapmak sizi o kötü andan ışık hızıyla çekip alabilir. Eğer “hafta sonu planları beni kesmez” diyorsanız QNB Sigorta’nın Bireysel Emeklilik planlarına göz atarak uzun vadeli hayalleriniz için ilk adımı atabilirsiniz!

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.