Ofis Hayatını Daha Çekilir Bir Hale Getirmenin Yolları

Buradasınız

Yaşa 06 Şubat 2017

Hayatımızın çok büyük bir kısmı iş yerinde, iş arkadaşlarımızla geçiyor. O zaman söylenmek yerine daha renkli bir ofis hayatı yaratmanın yollarını arayalım.

Kankalar Edinin

Araştırmalar gösteriyor ki, iş arkadaşlarıyla iş haricinde muhabbet eden kişiler çalışma hayatında çok daha verimli oluyor. Çünkü özellikle ekip içinde kurulan arkadaşlıklar işe karşı tutkuyu artırıyor, ortaya çok daha etkili ve yaratıcı projeler çıkıyor. 

Çalışma Masanızı Kişiselleştirin

Nasıl ki evinizi zevkinize göre dekore ediyorsunuz, ofis masanıza da aynı özeni gösterin. Böylece orada kendinizi daha iyi hissedecek, orasının kendi özel alanınız olduğunu düşüneceksiniz. Aidiyet hissiniz artacak. Fotoğraf veya küçük bir çiçekle ilk adımı atabilirsiniz.

Ofis Dışında Toplantılar Organize Edin

Gerek ekip içinde yaptığınız gerekse müşterilerinizle gerçekleştirdiğiniz toplantılardan bazılarını ofis dışında farklı yerlerde yapabilirsiniz. Farklı yerlerde olmak rutinin dışına çıkmanızı sağlayarak size ilham verecek. Ve ofis hayatı, içinde olmaya mecbur kaldığınız değil, zevk aldığınız bir yere dönüşmeye başlayacak. 

Empati kurmayı öğrenin 

Ofis hayatı size sıkıntı vermeye başladı, patronla aranız iyi değil, müşterileriniz çok kaprisli vs... Bu gibi sebepler sizi iş yerinden soğutabilir. Ama bu gibi konularda bir de konudan uzaklaşıp, olaylara dışarıdan bakmaya ne dersiniz? Bakış açınızı değiştirmek, karşınızdakilere empati kurmanızı sağlayacak, bu da sorunların çözümünde bir adım olacak.

Öğle yemeklerini geçiştirmeyin

Eğer öğle yemeklerinizi yanınızda getiriyorsanız, biraz daha özenerek hazırlayın. Yemekten zevk alacağınız şeyler getirin. Yanında salatası ve meyvesi de olsun. Öğle yemeklerini dışarıda yiyorsanız, farklı farklı mekanlara gitmeye bakın. Sırf yakın diye o sıkıcı restoranda lezzetsiz yemekler yemeyin

Kendiniz Olun

Önceliklerinizi ve ihtiyaçlarınızı hiçbir zaman göz ardı etmeyin. Siz, ofis içinde de dışında da aynı kişisiniz. Araştırmalara göre, ofiste belli bir rolü üstlenmeye çalışan kişiler çok daha büyük stres altında hissediyorlar. Kısacası sizi siz yapan özelliklerinizi ofis hayatınıza da taşıyın.

Bir yandan ofis hayatınızı güzelleştirirken diğer yandan geleceğinize de yatırım yapmaya başlamanızın zamanı geldi. Üstelik bunun çok kolay bir yolu var: Kolay Emeklilik Planı ile ayda sadece 150 TL tutarında katkı payı ödeyerek bireysel emekliliğiniz için birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Unutmayın, ödediğiniz her katkı payının %25'i kadar da devlet katkısı alıyorsunuz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.