Nakit Akışınızı Daha İyi Hale Getirmenin 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 20 Ocak 2020

Nakit akışı, neredeyse her girişimin en önemli parçasıdır. Satış yapmak ve ürünlerinizi müşterilerinize teslim etmek, kulağa oldukça keyifli gelebilir, tabii düzenli ve yeterli bir nakit akışınız varsa! İşletmenize düzenli bir nakit akışı sağlamak, düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Bu gibi durumlarda ileriyi düşünmek ve geleceğe yatırım yapmak, hayati önem taşır. Eğer siz de ilerleyen yıllarda yaşanabilecek ekonomik olumsuzluklara karşı bugünden hazırlıklı olmak istiyorsanız Elit Bireysel Emeklilik Planı’nı inceleyerek geleceğinizi güvence altına alabilirsiniz.

 

1. Ürünlerinizi doğru bir şekilde fiyatlandırdığınıza emin olun

Muhtemelen kendinize şu soruyu daha önce sormuşsunuzdur: Ürünlerimi çok ucuza mı satıyorum, daha pahalıya satabilir miyim? Eğer ürünlerin fiyatlarını gereğinden fazla arttırırsanız satışlarınız düşebilir, işletmeniz zarara uğrayabilir. Tabii bu, olasılıklardan yalnızca biri! Bu gibi endişelerden kurtulmak ve kesin sonuçlara ulaşmak istiyorsanız A/B testi yapmanız şart. Ancak bu şekilde pazarın en çok hangi fiyata dayanabileceğini görebilir, fiyatlarınızı buna uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Unutmayın, tıpkı piyasanın üzerinde bir fiyata sahip olmak gibi piyasanın altında bir fiyata sahip olmak da işletmenizi olumsuz etkileyecektir!

 

2. Faturalarınızı zamanında kesmeye özen gösterin

Daha güçlü bir nakit akışı istiyorsanız faturalarınızı zamanında kesmeniz şart! Aksi takdirde müşterileriniz ödeme yapmaktan kaçınabilir, nakit akışınız sekteye uğrayabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için kendinize bir fatura ödeme protokolü oluşturabilir ve faturaları gecikme yaşanmadan keserek müşterilerinize ulaştırabilirsiniz. Faturaların birkaç gün geç kesilmesi bile o ayki nakit akışınızı sekteye uğratabilir ve işletmeniz için problem yaratabilir. Bu nedenle güçlü bir nakit akışı için fatura takibi şart!

 

3. Satın alımlarınızı gözden geçirin

Nakit akışının iki yönlü olduğunu unutmamalısınız! Gelen para ve giden para şeklinde ikiye ayrılan nakit akışları arasında denge kurulmadığı takdirde işletmenizin bu durumdan olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır. Paranızı kısa süre içerisinde müşterilerinizden tahsil etmek her ne kadar keyifli olsa da bu esnada giderlerinizi de gözden geçirmekte fayda var. Bunun için aldığınız ürünleri gözden geçirebilir, toplu alımlarda indirim talep edebilirsiniz.

 

4. Eskiyen ekip ve envanteri değiştirin

Biliyorsunuz ki eski ekipmanlar oldukça yer kaplar. Örneğin printerlar hızla eskir ve her sene yenileri satın alınır ya da ofis bilgisayarları çok hızlı bir şekilde değiştirilir. Bu gibi durumda artık kullanılmayan eski envanterleri elinizden çıkarmak, düşündüğünüzden çok daha önemlidir. Eğer büyük ekipmanlara ihtiyaç duyuyorsanız bu ekipmanları kiralamak, satın almaktan çok daha ekonomik olabilir. Bu gibi durumları gözden geçirmeye özen göstermeli, ekip ve envanter konusunda bir bütçe planı çıkarmalısınız. Eski ekipmanları satmak, nakit akışınızı güçlendirmenin bir başka yolu. Hatta kazanılan bu nakidi, bilançonuzda yenileme fonuna koyabilir, işletmenize vergi avantajı sağlayabilirsiniz.

 

5. Erken ödeme teşvikleri ve nakit indirimleri sunun

Müşterilerinize nakit indirimleri sunmak da nakit akışınızı güçlendirmenin farklı bir yoludur. Müşterilerinizden daha hızlı ödeme almak için bir miktar indirim sunabilir bu sayede daha etkili bir nakit akışı elde edebilirsiniz. Faturalarda gerçekleşecek küçük miktardaki indirimler bile müşterilerinizi ödeme yapma konusunda motive edecektir. Ek olarak ödemelerinizin gecikmemesi için müşterilerinize erken ödeme teşvikleri sunabilirsiniz. Bu sayede ödeme almakta zorlanmazsınız ve nakit akışınızı başarılı bir şekilde idare edebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://girisimle.com/girisiminizin-nakit-akisini-iyilestirmenin-5-yolu/

https://medium.com/muhasebe-finans/i%CC%87%C5%9Fletmenizde-nakit-ak%C4%B1%C5%9F%C4%B1n%C4%B1-artt%C4%B1racak-5-yol-901f7a53dbe8

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.