İş Mülakatlarına Girerken En Sık Yapılan 5 Hata

Buradasınız

Yaşa 08 Temmuz 2019

 
Hayallerinizi süsleyen işe ulaşmak için ilgi çekici bir öz geçmiş hazırlamak yetmiyor. Öz geçmiş, görüşmeye çağrılmanıza yardımcı oluyor ancak asıl süreç ondan sonra başlıyor. Çoğu aday, mülakatlardaki üslubu ya da tavrı yüzünden elenebiliyor. İş görüşmelerinde en sık yapılan 5 hatayı sizler için yazdık.

İşveren hakkında soru sormamak
 


İş mülakatlarında en sık yapılan hatalardan biri, görüşmeye gittiğiniz kurum hakkında soru sormamaktır. Bu sizi işe karşı isteksiz gibi gösterebilir. Aklınıza takılan soruları sormaktan çekinmeyin. Fakat soruların mantıklı olmasına özen gösterin. Bunun için mülakata gittiğiniz şirket ya da kurum hakkında ön araştırma yapabilirsiniz. Hatta yapacağınız mini araştırma, sizi diğer adaylar içerisinde öne çıkaracaktır.

Yeteneklerini olduğundan çok daha fazla göstermek
 
Mülakatlarda çok fazla sessiz kalmamanız, kendinizi yeterince ifade edebilmeniz gerekir. Öz geçmişinizde bulunan bilgiler, iş ahlakınızı ya da disiplininizi ortaya koyamaz. Bunu mülakatta bizzat ve kararında yapmanız gerekir. Aksi halde, görüştüğünüz kişi sizin “ego”lu olduğunuzu düşünebilir. Bu nedenle, kendinizden bahsederken yeteneklerinizi olduğundan fazla göstermemeniz, görüştüğünüz kişide olumlu bir intiba bırakmanız açısından oldukça önemli bir detay.

Eski ya da mevcut işvereni kötülemek
 
Eskiden çalıştığınız ya da hâlâ çalışıyor olduğunuz şirketi şikayet etmek, iş mülakatlarında yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Herkes çalıştığı kurumla ilgili problem yaşayabilir, elbette bunu dile getirmekte de özgürdür ama bu konu üzerinde fazla durmamaya ve işvereninizin şahsına yönelik konuşmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bu tutum, iş hayatında profesyonellik anlayışına ters düşer ve işe alım uzmanları tarafından pek de hoş karşılanmaz.

Klişe ve çalışılmış cevaplar vermek
 
Artık her bilgi, internet üzerinden erişilebilir durumda. İş görüşmesine girmeden önce karşınıza çıkabilecek soruları gözden geçirip mülakata hazırlanabilmeniz internet sayesinde mümkün. Ancak bunu yaparken, kalıplaşmış cevapları ezberlemek ve alışılmış yanıtlar vermek, işe alım uzmanlarında kötü bir izlenim bırakabilir. Özgün cevaplar vermek ise sizi diğer adayların bir adım önüne taşıyacaktır.

Düşük enerjili ve somurtkan olmak
 
Yeni bir insanla tanıştığınız ilk an, ilk izlenim için oldukça önemlidir. İş görüşmelerinde de yüksek enerjili, pozitif ve güler yüzlü olmak, çalışma arkadaşlarınızın enerjisini arttıracağınızı gösterirken uyumlu biri olduğunuz izlenimini de verir. Ancak enerjinizi yüksek tutmaya çalışırken ciddiyetinizi korumayı unutmayın. 

Kaynak:

https://www.kariyer.net/kariyer-rehberi/iste-en-sik-yapilan-10-mulakat-h...
https://www.cvyolla.com/is-gorusmesinde-sik-yapilan-hatalar

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.