Melek Yatırım Almak İsteyenlere Öneriler

Buradasınız

Yaşa 25 Eylül 2020

Son yıllarda adını sıklıkla duyduğumuz ancak az bilinen kavramlardan biri, melek yatırım. Girişimcileri desteklemeyi amaçlayan bu yatırım türü, büyüme potansiyeli olan girişimlere, maddi ve akıllı sermaye yatırımı yapılması anlamına geliyor. Peki, girişimlerini farklı bir noktaya taşımak isteyenler melek yatırım için başvuru yaparken nelere dikkat etmeli?

Melek yatırımcıların seçici olduğu konuların başında mevcut girişimin özgün olması gelmektedir. Özgün olan, az bulunan girişimlerin tüketicileri veya hizmet alanları etkilemesi ve doğru yatırım planıyla büyümesi daha kolaydır. Özellikle mevcut bir soruna çözüm sunan, hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetler melek girişimciler tarafından daha fazla rağbet görmektedir.

Özgün olun

Melek yatırımcıların seçici olduğu konuların başında mevcut girişimin özgün olması gelmektedir. Özgün olan, az bulunan girişimlerin tüketicileri veya hizmet alanları etkilemesi ve doğru yatırım planıyla büyümesi daha kolaydır. Özellikle mevcut bir soruna çözüm sunan, hayatı kolaylaştıran ürün ve hizmetler melek girişimciler tarafından daha fazla rağbet görmektedir.

Kişisel yeteneklerinizi geliştirin

Girişimcinin kişisel özellikleri melek yatırım sürecinde öne çıkan noktalardan bir diğeridir. Girişimcinin iş planı hazırlama yeteneği, vizyonu, mevcut iş süreçlerinin yanı sıra pazarlama ve yönetim konularına hakimiyeti, teknolojiyi ve dijital dönüşümü merkeze alması melek yatırımcılar tarafından aranan önemli kriterlerden bazılarıdır.

Detaylı iş planını unutmayın

Melek yatırım için başvurmadan önce iş fikrine ait planın eksiksiz olarak tamamlanmış olması göz ardı edilmemesi gereken noktalardan biridir. Zor algısı yaratsa da detaylı iş planı yapmak düşünüldüğünden daha kolaydır. Biraz sabır, özen ve zaman gerektiren bu planda girişimin iş hedefleri net bir şekilde ortaya koyulmalı, ürün ya da hizmetin aşamaları, pazarlamaya dair detaylar, müşteri ilişkileri, satış, tedarik ve diğer tüm hizmet süreçleri planda detaylıca sunulmalıdır.

Pazarlama ihmal etmeyin

Girişimcilerin yaptıkları belki de en büyük hatalardan biri iş fikrini destekleyecek pazarlama bütçesini ayırmamalarıdır. Girişim, özgün ve kaliteli olsa dahi doğru müşteriye ulaşmayı sağlayacak pazarlama bütçesinin olmaması girişimleri başarısızlığa itmektedir. Tüm başarılı girişimlerin arkasında küçük de olsa bir pazarlama bütçesinin olduğu ve bu bütçenin hedeflenen müşterilere ulaşmak konusunda yolu açtığı unutulmamalıdır.

Girişimin büyüme potansiyelini gösterin

Girişimin mali planı net bir şekilde yapılmış ve büyüme potansiyeli de belirlenmiş olmalıdır. Büyüme potansiyeli olmayan girişimlerin melek yatırımcı desteği alması mümkün değildir. Dolayısıyla girişiminizin büyüme potansiyeli taşıdığını, yatırım yapılabilecek bir girişim olduğuna dair detayları melek yatırımcılara aktarın.

Girişiminizi büyütmek ve onu geleceğe taşımak için iyi bir plan ve akıllı kurulmuş bir strateji ile hareket etmek çok önemlidir. Geleceğe güvenle bakmak olası riskleri hesaplayarak doğru adımları atmak için siz de QNB Sigorta’nın sunduğu Akıllı Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsiniz. Ödediğiniz primleri koruyan, paranıza değer kaybettirmeyen ve vergi avantajları sunan Akıllı Hayat Sigortası ile girişiminiz için de güvenli bir adım atacaksınız.

Doğru ekibi ve iş birliklerini ihmal etmeyin

Girişimcilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri girişimi destekleyecek doğru ekibi ve iş birliklerini göz ardı etmeleri, bu noktalara harcama yapmayı gerekli görmemeleridir. Ancak unutulmamalıdır ki iş hayatındaki tüm iyi girişimler ile ilgili haberlerde bir kişinin adı karşımıza çıksa da başarının arkasında doğru oluşturulmuş yetenekli ve vizyon sahibi bir ekip ve iş birlikleri yatmaktadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.