Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Madalyonun Öteki Yüzü: İlham Veren Başarısızlık Hikayeleri
Madalyonun Öteki Yüzü: İlham Veren Başarısızlık Hikayeleri

iyihisset.com

21 Haz 2018

Belki de başarı kavramının en kısa özetidir “Başarıya giden yol hiçbir zaman düz değildir” sözü. Çünkü tıpkı bu sözde de değinildiği gibi, başarıya hiçbir zaman çiçeklerle kaplı kusursuz yollardan geçerek ulaşılmaz. Bu uzun ve zorlu yolda ilerlerken düşmek, kalkmak, yapayalnız kalmak ve hatta umutsuzluğa kapılıp geri dönmeyi düşünmek, deyim yerindeyse işin doğasında vardır.

Ancak tüm bu olumsuz senaryolar, aslında başarı yolunda ilerleyenleri olgunlaştırıp bir sonraki adımlarının çok daha sağlam olmasına yardımcı olan katı bir öğretmen gibidir.

İşte başarısızlıklarından öğrendiklerini “yıldızlı pekiyi” ile taçlandıran beş ünlü isim ve ilham veren hikayeleri...

Oprah Winfrey - Medya Milyoneri & Sunucu

Popüler kültürün en ünlü, en saygın ve en çok kazanan televizyoncusu unvanlarına sahip olan Oprah Winfrey’in hikayesi elbette her zaman şimdiki kadar ışıltılı değildi. Şimdilerde bir medya milyoneri olan Oprah, Baltimore’s WJZ adlı kanalda akşam 6 haberlerini sunmaya başladıktan sadece altı ay sonra haberlere “kendi yorumunu kattığı” gerekçesiyle işten kovuldu. Bu olaydan sonra haftalarca evden ve hatta battaniyenin altından çıkmadan ağlayan Winfrey daha sonra işten kovulma gerekçesinin aslında şu hayatta sahip olduğu yegane süper gücü olduğunu keşfetti. Başarının kapıları bundan sonra Oprah için ardına kadar açıldı.

Michael Jordan - Efsanevi Basketbolcu

Başarısızlık hikayelerinden bahsedip de “majesteleri” lakaplı basketbol efsanesinden bahsetmemek olmaz. Lisede basketbol takımına girmek için yanıp tutuşan genç Jordan, elinden gelenin en iyisini yapsa da takımın koçu tarafından “Senden basketbolcu olmaz, git kendine başka uğraş bul” lafıyla antrenmandan kovulur. Ve bu olayın üstünden sadece iki yıl geçmişken Michael Jordan astronomik bir transfer bedeli ile NBA’e adım atar. Tüm zamanların en skorer oyuncusu unvanına sahip olan M.J.’in başarıyla ilgili sözü tüm hikayesini tek kalemde özetler: “Kariyerim boyunca 9000 atış kaçırdım, 300 maç kaybettim ve maçın benim atışıma bağlı olduğu 26 durumda takım arkadaşlarımı hayal kırıklığına uğrattım. Yani hayatım boyunca defalarca kez başarısız oldum. İşte bu tam da bu yüzden başarılıyım!”

J.K Rowling - Harry Potter Serisinin Yazarı

Tüm zamanların en çok satan romanlarından Harry Potter serisinin yazarı J.K Rowling’in bir zamanlar hayattan hiçbir beklentisi kalmamış gerçek bir umutsuz olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Aynı dönemde hem boşanan hem işsiz hem de parasız kalan Rowling, iki çocuğuyla ne yapacağını kara kara düşünürken Harry Potter’ı kaleme alır ancak ne yazık ki hiçbir yayıncıyı ikna etmeyi başaramaz. Ta ki çocuk kitaplarının karlı olmadığını düşünen onca yayıncıya rağmen biri çıkıp “Bu kitabı ben basarım” diyene kadar! J.K Rowling şu an dünyanın en zengin 100 kadını arasında yer alıyor.

Lady Gaga - Grammy Ödüllü Müzisyen

6 Grammy ve tam 13 MTV Müzik Ödülü’ne sahip olan pop yıldızı Lady Gaga, büyük heveslerle anlaşma imzaladığı Def Jam Records’tan kovulduğunda anlaşmanın üzerinden sadece üç ay geçmişti. O dönem bir sürü demo kaydeden ve deyim yerindeyse yapımcıların kapısında yatan Lady Gaga, inadı ve müzik konusundaki tutkusuyla ilk albümü The Fame’i yayınlatmayı başardı ve kısa sürede dünyanın en çok ses getiren pop müzisyenlerinden olarak anılmaya başladı.

Elon Musk – Tesla & SpaceX CEO’su

Pek çoklarına göre Elon Musk dünyanın en başarılı insanlarından biri. Hatta bir kesim, onun için “Dünyayı kurtaracak adam” yakıştırmasını yapıyor. Oysa Musk, geldiği noktaya kolay ulaşmadı. İnternetin ilk yıllarında Silikon Vadisi’ne giderek PayPal’ı kuran ve buradaki ortaklıktan çocukluk hayali olan SpaceX’i gerçekleştirmek için ayrılan Elon Musk her zaman denemeye inandı. 2002 yılından bu yana yeniden kullanılabilir roket prototipleri üretmeye çalışan SpaceX onlarca başarısız fırlatma denemesine rağmen nihayet ilk başarılı fırlatmayı gerçekleştirdi. Elon Musk’ın sadece kendi öz sermayesi ile kurduğu bu küçük şirket şu an Mars’ta koloni kurma projesiyle NASA ile iş birliği yapan bir dünya devi.

Sizin de bu beş kişi gibi bir hayaliniz ve o hayali gerçekleştirecek tutkunuz varsa, çalışmaya başlamayı daha fazla ertelemeyin. Her şey inanmakla başlar! Tabii sadece tutku ve cesaret de yetmez. Bir taraftan kendinizi güvende hissetmek istemekte de son derece haklısınız. Ne de olsa başarısızlık ihtimalini de göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bunun için QNB Sigorta Kolay Emeklilik Planı’na göz atmaya ne dersiniz? Bu sigorta planı sayesinde kolayca para biriktirebilir, her ihtimale karşın geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz...

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.