Maaş Pazarlığı Yaparken Dikkat Etmen Gereken Altın Kurallar

Buradasınız

Yaşa 24 Eylül 2021

iş yeri, maaş, pazarlık, zam, kadın

Çalışma hayatı, sosyal yaşamımızdaki standartların en büyük belirleyicisi konumunda. Bu noktada iş ortamının sağladığı avantajların yanı sıra alınan ücret ve aylık bazda elde edilen gelir bir adım öne çıkıyor. Yeni bir işe girildiğinde başvuru yapan kişi tarafından en çok merak edilen konu olan maaş ile ilgili nelere dikkat etmek gerekir? Maaş pazarlığı yaparken dikkat etmen gereken altın kuralları senin için sıraladık. 

Ortalama maaş bilgilerinden haberdar olmalısın 

iş yeri, maaş, pazarlık, zam, kadın, erkek

İş görüşmesi yaptığınız kurum veya işletmenin iş ilanına çıktığı pozisyon için önceden belirlenmiş bir ücret bandı olabilir. Bunun yanı sıra çalışacağınız pozisyonun ortalama ücretlerini de küçük bir araştırma ile öğrenebilirsin. İş başvurusu yaptığın kuruma veya şirkete bu konuda bilgi sahibi olduğunu belirtmelisin. Aksi takdirde pozisyonuna göre daha düşük ücret teklifleri ile karşılaşabilirsin. 

Katma değer yaratacağına onları inandır

iş yeri, maaş, pazarlık, zam, erkek, toplantı

Karşılıklı fayda üzerine ve kazan-kazan ilişkisine dayalı maaş pazarlığı yapmak seni her zaman bir adım öne taşıyacaktır. İnsan kaynakları uzmanlarının, senin kurum ve şirket adına katma değer yaratacağın konusunda emin olması gerekiyor. Bu şekilde deyim yerindeyse maça 1-0 önde başlaman içten bile değil.

Prensiplerini netleştir

iş yeri, maaş, pazarlık, zam, kadın

İşveren veya insan kaynakları uzmanları ile bir mülakata girmeden önce maaş konusunda prensiplerini ve sınırını belirlemelisin. Bu noktada sunulan maaş tekliflerine yönelik pazarlık hamlelerini daha güçlü bir şekilde yapabilirsin. 

Net rakam vermelisin

iş yeri, maaş, pazarlık, zam

Gerçekleştirilen mülakatlarda sana maaş beklentin sorulacaktır. Bu noktada aralıklı rakamlar vermek yerine net bir maaş ücreti söylemelisin. Bu noktada maaş beklentinin gerçeklikten uzak olmamasına da dikkat etmelisin. 

Ek haklarınızı sormalısın

iş yeri, maaş, pazarlık, zam

Maaş pazarlığına oturmadan önce kurumun veya şirketin size sunduğu ek haklar hakkında bilgi almalısın. Yol ve yemek ücretlerini ve şirketin sana sunduğu diğer maddi ve manevi avantajlardan haberdar olman maaş pazarlığı konusunda elini güçlendirecektir. Aksi takdirde işveren veya insan kaynakları uzmanları ek haklarını maaşın içerisinde dahil ederek bir teklifte bulunabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.