Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Linkedin Profilinizi Daha Etkili Hale Getirmek İçin 14 Öneri

YAŞA21 Kasım 2016

İş için sosyal medyayı kullanmanın önemini keşfettiyseniz, muhtemelen bir Linkedin hesabınız var demektir. Peki Linkedin hesabınızı doğru kullanıyor musunuz?

Linkedin’in etkisinden emin değilseniz önce şu istatistiklere bakmak fikrinizi değiştirebilir:

 • Şirketlerin sosyal medya hesaplarına baktığımızda Linkedin, diğer tüm sosyal medya kanallarına göre % 80 daha güvenilir bulunuyor.
 • Linkedin’in kullanıcılarının % 77’si aradıkları kişilere ve şirketlere ulaşmada bu mecranın faydalı olduğu düşüncesinde.

Şimdi gelelim Linkedin profilinizde dikkat etmeniz gerekenlere...

1. Başlık

Kendinizi en iyi tanımlayan başlığı seçin.

2. Profil fotoğrafı

Fotoğrafınız güncel ve profesyonel olmalı. Fotoğraflı profiller, fotoğrafsız olanlara göre 11 kat daha fazla dikkat çekiyor.

3. İletişim bilgisi

Profilinizde bulunması gerekenler: E-posta adresiniz, Twitter hesabınız, şirket web sitesi adresiniz.

4. Hakkınızda kısa bir açıklama yazısı yazın

Linkedin kullanıcılarının % 68.6’sı eski iş arkadaşlarıyla burada tekrar iletişim kurma fırsatı yakalıyor.

5. URL’nizi kişiselleştirin

Profilinizi daha profesyonel ve daha kolay paylaşılır bir hale getirmek için isminiz ve soyadınızdan oluşan bir URL’niz olsun.


6. Profilinizi arama motorlarında bulunabilir bir hale getirin

Arama motorlarında hangi kelimeyle arama yapıldığında bulunmak istiyorsanız, profilinizde o kelimeleri daha çok kullanın.

7. Profesyonel yeteneklerinizi öne çıkarın

 • Profilinde yeteneklerini sergileyen kişiler, profiline yeteneklerini eklemeyenlere göre 13 kat daha fazla görünür oluyor.
 • Linkedin kullanıcıları birbirine günde 10 milyon yetenek onayı veriyor. Yani profilinizde en az beş tane yetenek onayı olmalı.
 • Bunun için bağlantıda olduğunu kişilere yetenek onayı gönderin ve size yetenek onayı göndermelerini sağlayın.

8. Projelerinizi görünür kılın

Projeler kısmını kullanarak ürün veya hizmetlerinizi ön plana çıkarın. Bu bölüme proje ismini ve URL’sini koyarak profilinize bakanları istediğiniz yöne çekebilirsiniz.

9. Yayınlarınızı ekleyin

Güvenirliğinizi artırmak için “yayınlar” bölümünde yazdığınız yazıları paylaşın.

10. Gruplara katılın

Çalıştığınız sektörle ilgili gruplara katılıp buralarda aktif olarak yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

 • Linkedin en fazla 50 gruba katılmanıza izin veriyor.
 • Linkedin kullanıcılarının sadece % 16’sı katılabileceği maksimum grup sayısına ulaşmış durumda.

11. Ödüllerinizi paylaşın

Profilinizdeki “ödüller” kısmını doldurarak yetenek avcıları için görünür olabilirsiniz.

12. İlgi alanlarınızı doldurun

Bu bölüme yazacağınız anahtar kelimeler profilinizin arama motorlarında daha görünür olması için destekleyici olur.

13. Aktif olun

Linkedin kullanıcılarının % 40’ı hesaplarına her gün giriyor. Ayda 20 post paylaşımı yaparak Linkedin bağlantılarınızın % 60’ına ulaşabiliyorsunuz.

14. Doğru saatlerde paylaşım yapın

Post paylaşımı yapmak için en doğru zaman perşembe günleri, sabah 10.00-11.00 saatleri arası. Linkedin’de en çok paylaşım yapılan saatler genel olarak 10.00-14.00 arası.

İş hayatınızda başarı peşinde koşarken, geleceğinize şimdiden yatırım yapmayı es geçmeyin. İster Elit Bireysel Emeklilik Planı ile 500 TL veya üzeri katkı payı ödeyerek devlet katkısından daha fazla yararlanın, isterseniz Kolay Emeklilik Planı ile ayda 100 TL ödeyerek sıkıntı çekmeden birikiminizi yapın. Her ikisinde de % 25 devlet katkısından faydalandığınızı unutmayın!

 

Kolay Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 11 Ekim 2017

Bir alanda uzmanlaşabilmek, hayata farklı pencereler açabilmek, başarıyı yakalamak ve mutlu olabilmek için “5 Saat Kuralı”nı uygulayabilirsiniz. Başarılı birçok insanın da uyguladığı bu sistem ile bir alanda kolayca uzmanlaşabilirsiniz. Peki özü okuma, düşünme ve deneme üzerine kurulu olan “5 Saat Kuralı” nedir ve nasıl uygulanır? İşte cevabı.

Benjamin Franklin’in Başarısı

Bugün dünyada birçok başarılı insanın uyguladığı bir sistem olan “5 Saat Kuralı” ilk olarak Benjamin Franklin tarafından ortaya atılmıştı. Franklin, 10 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çıraklığa başlamıştı. Çalışmayı çok seviyordu ama bir yandan da kitap okuma aşkını ve içindeki öğrenme isteğini bırakamıyordu. Çıraklık ile başlayan kariyeri yıllar sonrasında devlet adamı, mucit, yazar ve başarılı bir girişimci olarak devam etti. Franklin, bu başarılı yükselişini ise hayatında uyguladığı yepyeni stratejisi ile sağlıyordu. Franklin’in uyguladığı sistem şu şekilde işliyordu;

 • Okuma ve yazma için erken kalkmak
 • Kişisel gelişim hedefleri belirlemek
 • Benzer şekilde düşünen her kesim insanlardan oluşan bir kulüp kurmak
 • Fikirlerini deneye dönüştürmek
 • Sabah ve akşamları değerlendirme soruları sormak

5 Saat Kuralı ile Başarı

Hafta içi her gün 1 saat kendinize izin verin! Ama bu izin tamamen uzmanlaşmak ve başarı yakalamak istediğiniz konu ile ilgili olsun. Eğer zaman içerisinde bunu düzenli şekilde yapmayı başarabilirseniz bir süre sonra o konuda inanılmaz bir başarı elde ettiğinizi göreceksiniz.


Okuma ile Başlayın

Franklin’e göre 5 saat kuralının en temel öğelerinden biri kendine zaman ayırmak ve yeni bir şeyler öğrenmekti. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de okuma alışkanlığı idi. Bugün, bilgiye ulaşabildiğimiz kanallar farklılaşsa da halen kitap okumak en değerli öğrenme yollarından biri. Unutmayın Bill Gates başarısını yılda 50 kitap okumaya borçlu olduğunu söylüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise iki haftada 1 kitap okuyor. O yüzden o küçük çantanıza büyük bir yaşamı sığdırmaktan asla çekinmeyin…

Düşünce Gücünüz Sizinle

Zaman geçtikçe daha fazla öğrenmeye özen gösterin. Bilgi zaten belirli bir noktadan sonra size yetmeyecek. Öğrendiğiniz şeylerin sizler için bir anlam ifade edebilmesi ve öğrendiğiniz konulara ya da yaşadığınız olaylara geniş bir perspektif ile bakabilmeniz için öğrendikleriniz üzerine düşünün. Gerekirse birine anlatarak yahut günün değerlendirmesini sizlere sunacak günlüğünüz ile düşünmeniz, daima uzun süreli hafızanızı aktif kılacak, kavramlarınızı daha değerli tutacaktır.

Deneyin

5 Saat Kuralı’nın en önemli bağlamlarından biri de denemek. Yılmadan, pes etmeden amacınıza daima deneyerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki şu an hayatımızdaki birçok başarılı icat sayısız denemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başarısızlık ile elde edeceğiniz deneyimlerin değerini de unutmayın.

Hayatlarında “5 Saat Kuralı”nı Uygulayarak Başarıya Ulaştığını Söyleyen Ünlü İsimler Kimler?

Elon Musk

Oprah Winfrey

Bill Gates

Mark Zuckerberg