Liderlik Yeteneklerini Geliştirmenin 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 11 Mayıs 2022

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim

Şirket, kurum ve kuruluşların başında yer alan yöneticilerin liderlik özellikleri, başarıya doğrudan etki ediyor. Dolayısıyla iş dünyasında iyi bir yöneticinin liderlik vasıflarını taşıması ve gerektiğinde inisiyatif alması oldukça önemli. Doğuştan gelen ve sonradan öğrenilen liderlik özellikleri ile liderlik yeteneklerini geliştirmenin 5 yolunu senin için araştırdık. Kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmana yardımcı olarak öneriler şu şekilde sıralanıyor.

İletişim becerilerini kuvvetlendirmelisin

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim, toplantı

İyi bir liderin olmazsa olmaz özelliklerinden biri iletişim kabiliyetidir. İyi bir liderin iletişim çatışmalarının önüne geçmesi, kriz anlarını iyi yönetmesi ve departmanlar arası iletişim kaynaklı problemlerin oluşmasını engellemesi beklenir. Dolayısıyla iyi bir lider olmak isteyen kişilerin iletişim becerilerini ve iletişimin niteliğini geliştirmesi gerekiyor.

Sorumluluk almaya hazır olmalısın  

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim, toplantı

İyi bir lider kendisine bağlı tüm departmanlardan ve iş yönetiminden sorumludur. Bu noktada lider adaylarının yaşanabilecek olumsuz olaylara karşı reaksiyon alması ve oluşabilecek olumsuz sonuçlar karşısında tüm sorumluluğu üzerine alması beklenir. Lider adayını öte yandan girişimci ve gelişime yönelik tüm hamlelere yönelik hazırlıklı olması gerekiyor.

Gelişimini sürdürmelisin

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim, toplantı

Dünyada ve Türkiye’de lider adayı olan yöneticilerin en fazla yaptığı hatalardan biri de gelişimini durdurmak olarak karşımıza çıkıyor. Lider adaylarının günün trendlerini yakalayabilmesi, günün koşullarını göz önüne alarak fırsatları değerlendirmesi ve kimi durumlarda risk alması beklenir. Ayrıca lider adaylarının gelişimini sürdürmesi şirketin ve çalışanların geleceğe yönelik vizyoner bakış açısına da olumlu katkı sağlayacaktır.

Çalışanları iyi tanımalısın

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim, toplantı

İyi liderlerin sahip olduğu en büyük avantaj iyi bir ekibe sahip olmasıdır. Dolayısıyla lider adaylarının çalışma hayatı boyunca yeteneklerine güvendiği çalışanları iletişim ağında tutması gerekiyor. İyi bir ekibin ve takım çalışmasının liderin omuzlarından birçok sorumluluğu alacağı önemli bir gerçek. Dolayısıyla lider adaylarının çalışanlarını iyi tanıması, potansiyellerine hâkim olması ve güven ilişkisi çerçevesinde sorumluluk vermesi gerekiyor.

İyi bir mentor olmalısın

liderlik, iletişim, yetenek, kişisel gelişim, toplantı

İyi bir liderin çalışanlarının gelişimine katkıda bulunması ve geleceklerini teminat altına alması gerekiyor. Aynı zamanda liderin yalnızca fiziksel olarak değil, mental olarak da çalışanlarına destek vermelidir. Dolayısıyla lider adaylarının mesleki gelişimlerinin yanı sıra kişisel gelişimlerini de sürdürmesi ve çalışanlarına tam anlamıyla bir mentor gibi davranması gerekiyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
18 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.