Kriz Anlarında Nasıl Sakin Kalabilirsin?

Buradasınız

Yaşa 11 Aralık 2022

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık

Hayatın normal akışı içerisinde birçok farklı sebebe bağlı olarak kriz anları yaşayabiliyoruz. İş yerinde, ofiste, çalışırken, dışarıda dolaşırken ya da ikili ilişkilerimizde zaman zaman istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyor ve hiç beklemediğimiz bir anda kendimizi kriz ortamında bulabiliyoruz. Stres ve sinir gibi unsurlarla birlikte gelen hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımız üzerinde çok olumsuz durumlar yaratabilen bu kriz anlarında sakin kalmak ise her zaman kolay olmayabiliyor. Bu yazımızda kriz yaşadığın anlarda nasıl sakin kalabileceğini ve bu anlarda neler yapman gerektiğine dair ipuçları bulabilirsin.

Sinir krizleri her an gelebilir

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir

Sinir krizleri, herhangi bir anda, yaşa ve sağlık durumuna bağımlı olmadan herkesin yaşayabileceği, her ne kadar yaşanması istenmese de son derece doğal olan psikolojik bir durumdur. Uzmanlar bu durumu, aşırı yüklenme, stres altında kalma ya da psikolojik olarak zorlanma nedeniyle vücudun bu yüklerle mücadele etmeyi bırakması olarak ifade ediyorlar. Normal bir anda ortaya çıkabileceği gibi depresyon, anksiyete, kişilik bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklarda da zaman zaman görülebiliyor. Özellikle stresin hayatın her alanına yayılması nedeniyle kriz anlarında kalmak her an olası bir hale geliyor. Vücudun çevreden gelen etkilere karşı bir dizi tepkisel mekanizmayı harekete geçirmesi ve kendini koruma altına alması iç güdüsü ile oluyor. Normal bir durum olan bu krizler, zamanla geçiyor ve vücut kendisini eski uyumlu haline getiriyor. Ancak hem psikolojik olarak aşırı bir yüklenme olması hem de fiziksel olarak istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması nedeniyle sağlık üzerinde çok olumsuz sonuçları bulunuyor.

Kriz yaratabilecek ortamlardan uzak durmalısın

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir, kadın

Kriz ortamlarında sakin kalabilmek ve kendini kontrol altında tutmanın ilk ve belki de en önemli kurallarından biri bu ortamlardan mümkün olduğunda uzak durmaktır. Stresli alanlar ya da krize sebep olabilecek kadar ileri gidebilecek kişilerden uzak durmak bu yolda atılabilecek en iyi adımlardan biridir. Özellikle ikili ilişkilerde stres yaşayabileceğini ve bunun sonucunda da sinirlenip krize girebileceğini hissettiğin kişilerle arana mesafe koymalısın. Bir kriz anında kendi içine dönmek ve tek başına kalmak sakin olmanın da ilk şartlarından biridir. Bu şekilde seni kontrolden çıkaracak ortamlardan ve kişilerden kendi izole edebilir ve koruma altına alabilirsin.

Nefes alıp vermeyi unutmamalısın

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir, erkek

Stresli bir anla karşılaştığın da ve kendini bir krizin ortasında bulduğunda olduğun yerde durmayı, hiç konuşmamayı ve kendi kendine nefes egzersizleri yapmayı deneyebilirsin. Bu yöntemle kendi kendini sakinleştirmeyi başararak kriz ortamında sıyrılmayı başarabilirsin. Bunu yapmak için derin derin 5 kere nefes alarak vermelisin. Her nefes alışverişinde içindeki sıkıntıların ve stresin senden uzaklaştığını ve sakinleştiğini hayal etmelisin. Deyim yerindeyse kendi kendini kapatmalı ve kendi içine dönmelisin. Bu şekilde dışarıdan sana gelen ve kriz yaratabilecek uyarıları almaz ve sakin kalmayı başarabilirsin.

Büyük resmi görmeye çalışmalısın

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir, trafik

Krizli anlarda birçok kişi sadece o ana odaklanır geniş bir çerçeveden olayları görerek onları algılayamayabilir. Bu tip durumlar karşısında yapılabilecek en iyi şeylerden biri büyük resmi görmeye çalışmaktır. Kriz anlarında karşılaşılabilecek ve her anlamda sıkıntı yaratabilecek durumları görmek, bunların olası kötü sonuçlarını düşünmek ve kısa bir gelecek öngörüsü yapmak o anda sakin kalmanın da önünü açabilir. Bu olay gerçekten yaşanan krize değer mi? Eğer bu noktada sinirlenip olayın akışına kendimi bırakırsam bundan ne gibi sonuçlar doğar? Bu benzeri birçok soruyu hızla düşünerek ve büyük resmi görerek sakin kalmanın önündeki engeller de ortadan kaldırılabilir.

Kafanda B planın olsun

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir, kadın

Sakin kalmanın ve bu şekilde hayatını devam ettirmenin en etkili yollarından biri de sende kriz yaratan, stres oluşturan ve seni sinirlendiren durumların neler olduğunu bilmek ve bu tip durumlarla karşılaştığında B planına geçmektir. Bunun için öncelikle bir B planı da hazırlaman gerekiyor. Seni korkutan, üzen, strese sokan, sıkıntıya düşüren durumlar nelerdir? Bunlarla karşılaştığında ne kadar sürede krize giriyorsun? Bunlarla nasıl başa çıkıyorsun? Bu ve benzeri sorularla kendini tanımaya çalışmalısın. Ardından da kendi planını geliştirmeli ve gerektiği anda uygulamaya sokmalısın. Kimileri nefes alıp vererek sakin kalabilirken kimileri de ortamı terk etmeyi tercih edebilir. Ya da uzman tavsiyelerini dinleyebilir ya da belki ilaç kullanabilir. Bunlardan hangisinin seni daha çok rahatlattığını bulmalı ve kriz anlarında bu planı devreye sokmalısın?

Panik yapmamalı ve olayın geçmesi için zaman tanımalısın

kriz, öfke, nöbet, psikoloji, psikiyatri, hastalık, sinir, ofis

Kriz anlarında sakin kalmak için uygulayabileceğin bir diğer yöntem de panik yapmadan olayı geçmesi için bir miktar beklemektir. Biraz zaman tanıyarak olayların yatışmasını bekleyebilir ve bu yolla seni daha çok strese sokacak olayların oluşmasının önüne geçebilirsin. Kriz anında derin bir nefes alıp sadece izleyici olarak kalmak ve bir miktar beklemek birçok istenmeyen durumun oluşmasının da önüne geçecektir.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.