KOBİ'lerin Dijital Dönüşüm Süreçlerinde Yapması Gerekenler

Buradasınız

Yaşa 14 Haziran 2021

dijital, bulut, KOBİ, şirket, gelecek

Birçok yeniliğin ve gelişimin günlük hayatımıza hızla girdiği bugünlerde dijitalleşme ve teknoloji, iş hayatında da güçlü olmak ve işletmesini geleceğe aktarmak isteyen herkes için göz ardı etmemesi gereken önemli faktörlerden biri. Özellikle daha esnek yapıları ile hızla değişimlere adapte olabilen küçük ve orta ölçekli işletmeler 21. yüzyıla ayak uydurmak için dijital dönüşümlerini başlatmak ve tamamlama durumunda. Artık KOBİ’lerin tasarım, üretim, satış, pazarlama gibi alanlarda ürün veya hizmetlerini sadece geleneksel anlamda tüketicilerine sunması bir hayli zor. KOBİ’lerin dijital dönüşüm yolunda atması gereken adımları ve neler yapılması gerektiğini bu yazımızda bulabilirsin.

Dijital dünyayı anlayarak işe başlanmalı

dijital, bilgisayar, KOBİ, şirket, gelecek, başarı

Dijitalleşme artık hayatın içerisinde ve doğal akışında bulunan temel bir öğe ve bunu iş hayatına adapte etmek, KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini tamamlamak da bir o kadar önemli. Ancak bu noktada bilinmesi gereken ilk şey dijital dönüşüm kavramının sadece altyapısal bir faaliyet olup bilgi teknolojileri departmanını ilgilendiren bir yapı olmadığı, tasarımdan üretime, satıştan insan kaynaklarına, iletişimden lojistiğe kadar tüm sürecin buna dahil olduğudur.

Dijital dönüşümün anahtarı dijital pazarlama

dijital, bilgisayar, KOBİ, şirket, gelecek

Dijital dönüşün yolunda bir KOBİ’nin atması gereken en önemli adımlardan biri müşteriye dokunduğu alanlar olan satış ve pazarlama çalışmalarını dijitalleştirmektir. Bunun için son yıllarda önemi artan dijital pazarlama araçlarını kullanmak çok önemli. Bazılarına ücretsiz ya da çok düşük miktarda bütçelerle ulaşılabilecek bu araçlarla kısa zamanda çok sayıda kişiye ulaşma, tanıtım ve doğrudan satış yapmak mümkün. Örneğin bir Google servisi olan Google Analytics, KOBİ'lere web sitelerinin trafik akışını ölçümleyebilmek ve trafik akışını belirli zaman aralıklarına göre karşılaştırma olanağı sağlıyor. Google'ın ücretsiz olarak sunduğu bu hizmet, KOBİ'lerin web sitelerini analiz ve raporlama ile ilgili neredeyse tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir hizmet olarak dikkat çekiyor.

Farklı uygulama ve teknolojilerden yararlanmalılar

dijital, bulut, KOBİ, şirket, gelecek, finans, yatırım

Dijitalleşme sadece özel yaşamımızda değil kurumsal hayat ve iş dünyasında da standartları yıkarak yeni bir düzen ve akış getiriyor. Buna ayak uydurmak ve yoğun rekabet içerisinde ayakta kalabilmek için birçok farklı uygulama, altyapı, sistem ve stratejiden de faydalanmak gerekiyor. KOBİ’lerin günlük faaliyetlerini yönetebilecekleri, kimi ücretsiz de olan birçok farklı uygulamaya hayata geçirmesi ve iş yapış sürecinde kullanması dijital dönüşüm için kaçınılmaz. İşlerin organize edilerek kolayca takibini sağlayan Trello, insanların ve ekiplerin organize kalmasını ve görev planlaması yapmasına yardımcı olmak için tasarlanmış Any.do, Pazarlama otomasyon platformu ve e-posta pazarlaması olan MailChimp, bulut tabanlı bir ekip içi iletişim ve iş birliği uygulaması olan Slack, bu uygulamalardan sadece birkaçı.

İnternet, online, bulut, yapay zeka, otonom…

dijital, bulut, KOBİ, şirket, gelecek, yatırım, dijitalleşme

Dijital dönüşüm yolculuğuna çıkan tüm KOBİ’lerin öncelikle bir yol haritası çizmeleri, şirketin tüm iş akış ve fonksiyonlarını buna adapte etmeleri ve gerekli duyulan tüm alanlarda dijital altyapı ve platformları hayata geçirmeleri gerekiyor. Eskiden sadece web sitesi ya da bilgisayarların yenilenmesi olarak ifade edilen dijitalleşme günümüzde hemen her şeyin internet tabanlı işlediği, online sistemlerin kullanıldığı, bulut teknolojilerinin tercih edildiği, küresel bazda operasyonların yürütüldüğü, yapay zeka, nesnelerin interneti ve otonom sistemlerinin kullanıldığı bir yapıyı ifade ediyor. Her bir sektör, şirket ve yapı özelinde ihtiyaç duyulan tüm yerlerde dijital sistemlere geçiyor.

Dijital risklere karşı hazırlıklı olunmalı

dijital, bulut, KOBİ, şirket, gelecek

Hayatın normal akışında olduğu gibi iş hayatında da birçok risk KOBİ’leri bekliyor. Online ya da offline platformlarda olsun, ticaretin doğal yapısında bulunan birçok risk her an senin de başına gelebilir. İşlerin kötüye gitme ya da durma, iflas vb. istenmeyen durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmak için riskler karşısında önlem alınması ve olası durumları hesap edilerek bunlara karşı korunma oluşturulması son derece önemli.

Ülkelerin en büyük ekonomik güçlerinden birini oluşturan KOBİ’lerin güçlü ve sağlam kalabilmesi, kendilerini geleceğe taşıyabilecekleri dijital dönüşümlerini tamamlayabilmeleri çok önemli. Sen de bir KOBİ olarak geleceğini güvence altına almak ve hayatın akışı içerisinde karşılaşabileceğin risklere karşı kendini güvende hissetmek istersen, QNB Sigorta’nın KOBİmin Yanında Hayat Sigortası’nı tercih edebilirsin. KOBİ’lerin hayatlarını kolaylaştıracak %6’ya varan akaryakıt indiriminden araç periyodik bakım hizmeti indirimine, iş yeri dezenfeksiyon hizmetinden KOSGEB ve Hukuksal Danışmanlık hizmetlerine kadar birçok indirimli ve ücretsiz hizmetten de faydalanmayı sağlar.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.