Ana içeriğe atla

Kariyer

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kariyerinizde Başarıya Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Tüyolar
Kariyerinizde Başarıya Ulaşmanıza Yardımcı Olacak Tüyolar

iyihisset.com

12 Oca 2019

Rekabetçi bir dünyada, kariyerinizdeki başarınızı korumak için elinizden gelenin en iyisini yapmanız gerekir. Profesyonel yaşamınızda başarılı olmanız diğer insanlar arasında kendinizi daha iyi hissetmenizi de sağlayabilir. Kariyerinizde başarıyı yakalamak için takip etmeniz gereken adımları mercek altına aldık.

Hedeflerinizi Tanımlayın

Bir kariyer rotası çizmeden önce, kendinizi tanıyıp hedeflerinizi tanımlamanız gerekir. Büyük bir çoğunluk hedeflerini belirlemeden hayatına devam ediyor. Üzücü olan ise yaptıkları işlerden keyif almamaları. Potansiyellerinin de farkında değiller.

Bu problemi yaşamamak için hayattan neler beklediğinizi ve hedeflerinizi tanımlamanız gerekir. Hedeflerinizi tanımladıktan sonra derinlere inmeye başlayın. Kariyer hedeflerinizin, içsel arzularınızın ve duygularınızın birbiriyle bağlantılı olduğundan emin olun. Bu üç faktör birbiriyle eşleşmeli. Aksi takdirde, profesyonel yaşamınız boyunca tatmin olamayabilirsiniz. Hedeflerinizle özleşmek biraz zaman ve çaba gerektirebilir. Ancak tüm bu süreç başarılı bir kariyer için oldukça önemlidir.

Organize Çalışın

Düzenli çalışmanızı kolaylaştıracak çok sayıda teknolojik cihaz ve uygulama var. Fakat klasik bir ajanda bile haftanızı planlamak ve işlerinizin son teslim tarihlerini kaçırmamak için ciddi bir fark yaratabilir. Kendinize en uygun organizasyon yöntemini seçin ve haftalık programınızı en iyi şekilde takip edin.

Geri Bildirim İsteyin

Birçok patron çalışanının performansını tartışmayı zor bulduğu için geri bildirim vermeyi sevmez. Çünkü çalışanının buna nasıl tepki vereceğini (ağlamak, bağırmak, işten ayrılmak gibi) önceden kestiremez. Patronunuz sizinle düzenli olarak görüşmüyorsa, onun beklentilerini karşıladığınızdan emin olmak için randevu isteyin. Geri bildirimi dikkate alın ve aldığınız geri bildirimi iş performansınıza yansıtmaya çalışın. Patronunuz ve meslektaşlarınızdan geri bildirim almaya devam ediyorsanız, performans sorunlarınızı düzeltmek için daha fazla şansa sahip olabilirsiniz.

Kariyerinizde Ne Zaman Zirveye Çıkacağınız Belli Olmaz

Nature dergisinde yayımlanan çalışma için 3 bin 480 sanatçı, 6 bin 333 yönetmen, 20 bin 40 bilim insanının kariyeri incelendi. Daha sonra her bireyin kariyer zirvesi mercek altına alındı. Araştırmaya göre, çalışanların yüzde 90’ı kariyerlerinin iki ile beşinci yılları arasında zirveye ulaştı. Kariyerinin zirvesine iki ile beşinci yıl arasında ulaşamayanların ise mesleklerini değiştirdiği gözlemlendi. Uzmanlara göre, kariyerde zirveye ulaşmanın yüksek performans ve çok çalışmayla direkt bir bağlantısı yok. Üretilen işin zamanında teslim edilmesi ve işin kaliteli olması zirveye yaklaşmak için yeterli olabilir.

Yeni Hobiler Edinin

Veriminizi ve yaratıcılığınızı artırmak için yeni hobiler edinmek harika bir yol. Yeni bir hobi edinerek hayatınıza yenilik getirebilirsiniz. İş hayatınız, sorumluluklarınız ve rutinlerinizden bağımsız faaliyetler rahatlamanıza ve hayattan zevk almanıza yardımcı olabilir. Sevdiğiniz bir hobiye gerekli vakti ayırarak, günlük hayatın ve iş hayatının stresinden arınabilirsiniz.

İşe ve Sosyalleşmeye Ayıracağınız Vakitleri Belirleyin

Çalıştığınız işin, hayatınızın önüne geçmesine izin vermeyin. Tam verimli ve zamanında yapacağınız çalışmalar, sosyal faaliyetlerden de yararlanmanıza ve işinizden tam performans almanıza yardımcı olur. Bu yüzden, çalıştığınız saatleri ve sosyalleşmeye ayıracağınız saatleri iyi belirleyin. Programlı bir hayat, yapacağınız tüm işlerden daha iyi verim elde etmenizi sağlar.

Referanslar

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.