Kariyerin İçin Nasıl Bir İletişim Dili Kullanmalısın?

Buradasınız

Yaşa 17 Mart 2022

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma

İş yaşamında başarılı olmak için uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Bu kurallar arasında doğru iletişim kurmak ve insan ilişkilerini kuvvetlendirmek oldukça önemlidir. Doğru iletişim kurabilme kabiliyeti, iş hayatında başarının kapılarını açıyor. Açık, anlaşılır ve iyi kurgulanmış bir iletişim biçimi ile kariyer basamaklarını hızla tırmanabilirsin. Kariyerinde başarıya emin adımlarla ulaşmak için nasıl bir iletişim dili kullanman gerektiğini senin için kaleme aldık.

Açık mesajlar vermelisin

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma, bilgisayar

İş hayatında birçok aksiliğin kaynağının iletişim kazaları olduğu görülüyor. Bu nedenle takım, ekip veya ikili ilişkilerinde, yalın bir dil kullanmalı ve muhatabına açık mesajlar vermelisin. Bu sayede iletişim sürecindeki kişiler birbirini daha iyi anlayacak, isteklere daha olumlu yanıtlar verecek ve verimlilik artacaktır.

Samimi olmalısın

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma, toplantı

İletişim sürecinde samimi olmak, verilmek istenen mesajların etkisini inanılmaz bir biçimde artırıyor. Dolayısıyla muhataplarınla iletişim kurarken samimi olmaya özen göstermelisin. Aksi takdirde etkili iletişim kurma kabiliyetini geliştiremezsin.

Cevapları ertelememelisin

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma, kadın

İş hayatında bazı zamanlar çok yoğun ve stresli geçebilir. Bu gibi durumlarda iletişim kazalarının yaşanması daha olasıdır. Dolayısıyla iletişimde muhatabına vermen gereken cevapları ertelememen gerekiyor. Unutmayın iş yaşamında geri bildirim oldukça önemli bir kavramdır.

Krizler anında iletişimin gücüne inanmalısın

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma, erkek

İş hayatında çeşitli kriz senaryoları ile karşı karşıya kalman oldukça doğal. Kriz anları kişilerin iş yaşamındaki profesyonelliklerinin sınırlarını belirler. Bu gibi anlarda iletişimin açık uçlu olmasına dikkat etmen gerekiyor. Stres seviyesini dengeleyerek ve empati kurarak bu gibi süreçler, kolay bir şekilde atlatabilirsin.

Beden diline dikkat etmelisin

kariyer, iletişim, beden dili, iş dünyası, çalışma, erkek

Sözsüz iletişim, en az sözlü iletişim kadar önemlidir. İletişim esnasında verilmek istenen alt mesajlar jest, mimik ve vücut hareketleriyle kolay bir şekilde analiz edilebilir. Bu noktada iletişim esnasında doğru beden dili kullanarak iletişimin etkisini artırabilirsin. Beden dilini en az sözlü iletişim kadar etkili şekilde kullanmalı ve bunu kariyerin için yapılması gerekenler listesine yazmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.